Iernut: populație și statistici
Iernut are o populație de 9.464 (2026), pe o suprafață de 106,2 km², cu o densitate a populației de 89,1 loc./km². Se află pe locul 289 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 9.464
- 106,2 km²
- 89 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Iernut ocupă locul 9 (număr de localități: 102).
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 0 ‰ în Iernut, față de o medie de 1.235 ‰ în județul Mureș și 930 ‰ la nivel național.
Iernut: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 127).
Iernut în cifre
Unde se află Iernut?
localități vecine
- Cuci5,9 km · 1.776
- Cucerdea6,5 km · 1.235
- Ogra9,0 km · 2.674
- Bogata9,2 km · 1.796
- Sânpaul10 km · 4.577
- Luduș11 km · 16.608
- Iclănzel12 km · 1.920
- Ațintiș12 km · 1.411
Toate localitățile din județul Mureș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Iernut în timp
Populația localității Iernut a fost de 9.779 în 2016 și de 9.464 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 9.653 |
| 2022 | 9.571 |
| 2023 | 9.536 |
| 2024 | 9.493 |
| 2025 | 9.505 |
| 2026 | 9.464 |
Știați că?
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.880.
- Cea mai apropiată localitate este Cuci, la 5,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Luduș (populație: 16.608), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Iernut
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Iernut | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.532 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,8 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.462 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,2 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 980 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,2 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.133 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Iernut | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,47 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.192 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,27 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.406 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 4.592 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 233 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 485,2 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.578 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,5 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.166 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,16 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.033 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Iernut | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 9,58 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 216 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 504 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 157 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Iernut | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 31,4 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.418 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,58 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.070 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Iernut | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 126 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 739 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,3% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.207 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Iernut | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 0 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.230 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,7 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.241 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Iernut | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 45,8 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 497 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,06 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 1.073 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Iernut | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,48 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 323 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.016 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,95 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 266 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Iernut | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 134 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 500 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,1 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.558 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Iernut
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor158 · 21,9%
- Transport și depozitare80 · 11,1%
- Activități administrative și servicii de suport64 · 8,9%
- Hoteluri și restaurante59 · 8,2%
- Industria prelucrătoare55 · 7,6%
- Construcții54 · 7,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice53 · 7,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit39 · 5,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor127 · 17,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor90 · 12,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte65 · 9,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație52 · 7,2%
- Lucrări speciale de construcții50 · 6,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe38 · 5,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi38 · 5,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi38 · 5,3%
- Construcții de clădiri36 · 5,0%
- Tranzacții imobiliare34 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Iernut?
Populația localității Iernut este de 9.464 (2026), pe locul 289 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Iernut?
Iernut are o suprafață de 106,2 km², cu o densitate a populației de 89 loc./km².
Populația din Iernut crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Iernut a trecut de la 9.779 la 9.464, adică o variație de −3,2%.
Unde se află Iernut?
Iernut se află în județul Mureș. Latitudine 46,453, longitudine 24,233.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Iernut?
În Iernut, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 0 ‰ (2025), pe locul 1.230 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Iernut?
În Iernut, „Locuințe existente” se situează la 4.592 (2025), pe locul 233 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Iernut?
Cele mai apropiate de Iernut sunt: Cuci (5,9 km), Cucerdea (6,5 km), Ogra (9,0 km), Bogata (9,2 km), Sânpaul (10 km).