Chețani: populație și statistici
Chețani are o populație de 2.416 (2026), pe o suprafață de 57,8 km², cu o densitate a populației de 41,8 loc./km². Se află pe locul 1.980 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.416
- 57,8 km²
- 42 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Chețani ocupă locul 57 (număr de localități: 102).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 13,53 km în Chețani, față de o medie de 6,68 km în județul Mureș și 3,48 km la nivel național.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 45 ‰ în Chețani, față de o medie de 1.235 ‰ în județul Mureș și 930 ‰ la nivel național.
Chețani: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 35).
Chețani în cifre
Unde se află Chețani?
Populația din Chețani în timp
Populația localității Chețani a fost de 2.623 în 2016 și de 2.416 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.499 |
| 2022 | 2.493 |
| 2023 | 2.478 |
| 2024 | 2.465 |
| 2025 | 2.440 |
| 2026 | 2.416 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.099.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Luna (populație: 4.613), la 5,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Chețani
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Chețani | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,5 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.955 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,4 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.547 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.505 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,9 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.086 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Chețani | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,93 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 915 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,07 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 921 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.176 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.118 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 486,8 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.562 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,6 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.897 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Chețani | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 13,53 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 86 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 348 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 340 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Chețani | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,8 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.169 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,66 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.979 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Chețani | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 80 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.366 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,7% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.011 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Chețani | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 45 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 972 din 1.250 |
Mediu
| Indicator | Chețani | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 35,2 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 884 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,13 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 635 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Chețani | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.917 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.714 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Chețani | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 81 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.994 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,1 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.258 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Chețani
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor51 · 20,4%
- Transport și depozitare30 · 12,0%
- Construcții25 · 10,0%
- Activități administrative și servicii de suport23 · 9,2%
- Industria prelucrătoare22 · 8,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit18 · 7,2%
- Alte activități de servicii16 · 6,4%
- Hoteluri și restaurante15 · 6,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 14,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 13,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte26 · 10,4%
- Lucrări speciale de construcții21 · 8,4%
- Construcții de clădiri18 · 7,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe17 · 6,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 5,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi13 · 5,2%
- Activități de închiriere și leasing13 · 5,2%
- Fabricarea produselor alimentare12 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Chețani?
Populația localității Chețani este de 2.416 (2026), pe locul 1.980 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Chețani?
Chețani are o suprafață de 57,8 km², cu o densitate a populației de 42 loc./km².
Populația din Chețani crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Chețani a trecut de la 2.623 la 2.416, adică o variație de −7,9%.
Unde se află Chețani?
Chețani se află în județul Mureș. Latitudine 46,495, longitudine 23,996.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Chețani?
În Chețani, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 13,53 km (2025), pe locul 86 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Chețani?
În Chețani, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 45 ‰ (2025), pe locul 972 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Care localități se învecinează cu Chețani?
Cele mai apropiate de Chețani sunt: Luna (5,2 km), Luduș (7,9 km), Viișoara (9,5 km), Lunca Mureșului (9,6 km), Bogata (10 km).