Județ
Botoșani (județ): localități în cifre
Botoșani (județ) are o populație de 452.919 pe o suprafață de 4.987 km², cu o densitate de 91 loc./km². Număr de localități: 78. Populație: −0,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 452.919
- 78 de localități
- 4.987 km²
- 91 loc./km²
Hartă și clasamente: Botoșani (județ)
Populație (după domiciliu)
- Botoșani110.103
- Dorohoi27.738
- Darabani12.211
- Vârfu Câmpului11.892
- Flămânzi11.100
Evoluția populației în 10 ani
- Vârfu Câmpului+245,4%
- Hănești+125,6%
- Ripiceni+124,1%
- Păltiniș+98,4%
- Drăgușeni+76,0%
Densitatea populației
- Botoșani2.667 loc./km²
- Dorohoi456,7 loc./km²
- Vârfu Câmpului165,4 loc./km²
- Săveni131,4 loc./km²
- Bucecea126,2 loc./km²
Toate localitățile din Botoșani (județ)
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Botoșani | 110.103 | −10,1% | 2.667 loc./km² | 41,3 km² | 38,8 ‰ | 2,50 ‰ |
| Dorohoi | 27.738 | −11,5% | 456,7 loc./km² | 60,7 km² | 30,4 ‰ | 1,87 ‰ |
| Darabani | 12.211 | −4,8% | 122,0 loc./km² | 100,1 km² | 19,9 ‰ | 1,06 ‰ |
| Vârfu Câmpului | 11.892 | +245,4% | 165,4 loc./km² | 71,9 km² | 6,6 ‰ | 0,76 ‰ |
| Flămânzi | 11.100 | −7,1% | 102,3 loc./km² | 108,5 km² | 17,7 ‰ | 2,43 ‰ |
| Mihai Eminescu | 9.229 | +17,1% | 106,1 loc./km² | 87,0 km² | 42,0 ‰ | 2,71 ‰ |
| Săveni | 7.746 | −4,5% | 131,4 loc./km² | 59,0 km² | 20,5 ‰ | 0,65 ‰ |
| Vorona | 7.360 | −7,4% | 88,9 loc./km² | 82,8 km² | 10,1 ‰ | 1,09 ‰ |
| Curtești | 6.764 | +25,6% | 117,1 loc./km² | 57,7 km² | 41,2 ‰ | 2,96 ‰ |
| Albești | 6.730 | −3,6% | 70,0 loc./km² | 96,1 km² | 12,6 ‰ | 1,34 ‰ |
| Coțușca | 6.436 | +30,2% | 52,0 loc./km² | 123,7 km² | 9,0 ‰ | 0,31 ‰ |
| Corni | 6.373 | −5,7% | 89,6 loc./km² | 71,1 km² | 12,2 ‰ | 1,57 ‰ |
| Ungureni | 6.262 | −6,8% | 45,9 loc./km² | 136,5 km² | 10,9 ‰ | 0,96 ‰ |
| Păltiniș | 6.091 | +98,4% | 80,6 loc./km² | 75,5 km² | 4,9 ‰ | 0,16 ‰ |
| Bucecea | 5.890 | +8,7% | 126,2 loc./km² | 46,7 km² | 20,7 ‰ | 1,02 ‰ |
| Ștefănești | 5.855 | −0,9% | 60,6 loc./km² | 96,7 km² | 11,8 ‰ | 0,51 ‰ |
| Frumușica | 5.776 | −5,3% | 67,9 loc./km² | 85,1 km² | 13,2 ‰ | 1,21 ‰ |
| Hudești | 5.739 | −8,7% | 55,8 loc./km² | 102,8 km² | 10,1 ‰ | 1,05 ‰ |
| Răchiți | 5.460 | +12,0% | 76,3 loc./km² | 71,5 km² | 24,4 ‰ | 2,38 ‰ |
| Trușești | 5.170 | −7,0% | 51,6 loc./km² | 100,3 km² | 18,2 ‰ | 1,16 ‰ |
| Hănești | 4.954 | +125,6% | 82,9 loc./km² | 59,7 km² | 3,4 ‰ | 0,61 ‰ |
| Vlădeni | 4.868 | −2,3% | 79,3 loc./km² | 61,4 km² | 18,9 ‰ | 2,26 ‰ |
| Tudora | 4.828 | −6,8% | 65,0 loc./km² | 74,3 km² | 9,9 ‰ | 0,21 ‰ |
| Cristești | 4.812 | −2,7% | 61,6 loc./km² | 78,1 km² | 12,1 ‰ | 1,25 ‰ |
| Ripiceni | 4.795 | +124,1% | 85,6 loc./km² | 56,0 km² | 5,0 ‰ | 0,21 ‰ |
| Drăgușeni | 4.746 | +76,0% | 83,0 loc./km² | 57,2 km² | 4,6 ‰ | 0,42 ‰ |
| Vorniceni | 4.735 | +6,6% | 78,8 loc./km² | 60,1 km² | 11,2 ‰ | 0,63 ‰ |
| Bălușeni | 4.716 | −7,0% | 67,0 loc./km² | 70,4 km² | 14,8 ‰ | 1,91 ‰ |
| Vlăsinești | 4.529 | +51,3% | 66,7 loc./km² | 68,0 km² | 9,5 ‰ | 1,10 ‰ |
| Copălău | 4.258 | −2,9% | 81,3 loc./km² | 52,4 km² | 14,1 ‰ | 1,41 ‰ |
| Manoleasa | 4.202 | +23,3% | 44,7 loc./km² | 93,9 km² | 11,7 ‰ | 1,19 ‰ |
| Suharău | 4.156 | −12,2% | 39,3 loc./km² | 105,6 km² | 9,9 ‰ | 0,72 ‰ |
| Șendriceni | 4.152 | −1,4% | 65,8 loc./km² | 63,1 km² | 21,9 ‰ | 1,20 ‰ |
| Roma | 3.827 | +11,6% | 81,2 loc./km² | 47,1 km² | 20,4 ‰ | 3,14 ‰ |
| Havârna | 3.800 | −18,4% | 39,8 loc./km² | 95,6 km² | 11,8 ‰ | 1,32 ‰ |
| Durnești | 3.755 | −7,4% | 50,2 loc./km² | 74,8 km² | 10,4 ‰ | 1,07 ‰ |
| Avrămeni | 3.727 | −4,0% | 47,3 loc./km² | 78,8 km² | 8,9 ‰ | 0,54 ‰ |
| Stăuceni | 3.691 | +1,3% | 85,0 loc./km² | 43,4 km² | 19,5 ‰ | 2,44 ‰ |
| Lunca | 3.684 | −15,9% | 50,0 loc./km² | 73,7 km² | 10,0 ‰ | 1,09 ‰ |
| Cristinești | 3.679 | −6,9% | 57,3 loc./km² | 64,2 km² | 13,3 ‰ | 1,63 ‰ |
| Ibănești | 3.636 | −8,6% | 77,7 loc./km² | 46,8 km² | 14,3 ‰ | 1,38 ‰ |
| Mihălășeni | 3.440 | +49,5% | 54,5 loc./km² | 63,1 km² | 8,4 ‰ | 0,58 ‰ |
| Todireni | 3.413 | −6,2% | 63,9 loc./km² | 53,4 km² | 14,6 ‰ | 0,59 ‰ |
| Hilișeu-Horia | 3.374 | −6,4% | 57,7 loc./km² | 58,5 km² | 23,4 ‰ | 2,67 ‰ |
| Dângeni | 3.241 | +6,6% | 39,4 loc./km² | 82,2 km² | 9,9 ‰ | 0,93 ‰ |
| Hlipiceni | 3.238 | −11,9% | 46,7 loc./km² | 69,4 km² | 7,1 ‰ | 0,00 ‰ |
| Prăjeni | 3.202 | −7,0% | 91,1 loc./km² | 35,1 km² | 15,0 ‰ | 1,87 ‰ |
| Gorbănești | 3.197 | −9,7% | 39,0 loc./km² | 82,0 km² | 9,4 ‰ | 0,63 ‰ |
| Broscăuți | 3.150 | −10,0% | 79,7 loc./km² | 39,5 km² | 21,0 ‰ | 1,27 ‰ |
| Călărași | 3.100 | −14,4% | 52,9 loc./km² | 58,6 km² | 6,8 ‰ | 0,65 ‰ |
| Coșula | 3.090 | −1,7% | 63,6 loc./km² | 48,6 km² | 10,7 ‰ | 0,32 ‰ |
| Rădăuți-Prut | 3.079 | −15,9% | 38,7 loc./km² | 79,5 km² | 7,8 ‰ | 0,32 ‰ |
| Dersca | 3.003 | −7,2% | 77,8 loc./km² | 38,6 km² | 14,0 ‰ | 1,67 ‰ |
| George Enescu | 3.003 | −7,8% | 50,3 loc./km² | 59,7 km² | 12,3 ‰ | 1,00 ‰ |
| Sulița | 2.814 | −10,1% | 43,6 loc./km² | 64,5 km² | 23,8 ‰ | 1,07 ‰ |
| Leorda | 2.625 | +2,6% | 63,0 loc./km² | 41,7 km² | 18,3 ‰ | 0,76 ‰ |
| Știubieni | 2.622 | −6,3% | 54,6 loc./km² | 48,0 km² | 8,8 ‰ | 0,38 ‰ |
| Nicșeni | 2.603 | −3,1% | 57,4 loc./km² | 45,4 km² | 12,3 ‰ | 1,54 ‰ |
| Pomârla | 2.571 | −4,6% | 47,1 loc./km² | 54,6 km² | 15,6 ‰ | 0,78 ‰ |
| Santa Mare | 2.532 | −10,2% | 39,9 loc./km² | 63,4 km² | 8,3 ‰ | 0,39 ‰ |
| Unțeni | 2.495 | −13,3% | 38,7 loc./km² | 64,5 km² | 8,8 ‰ | 0,00 ‰ |
| Mihăileni | 2.459 | −7,7% | 84,4 loc./km² | 29,1 km² | 21,6 ‰ | 1,22 ‰ |
| Mileanca | 2.369 | −14,9% | 40,2 loc./km² | 59,0 km² | 13,1 ‰ | 1,69 ‰ |
| Răuseni | 2.364 | −14,1% | 46,3 loc./km² | 51,0 km² | 10,6 ‰ | 0,85 ‰ |
| Cândești | 2.305 | +9,7% | 67,4 loc./km² | 34,2 km² | 13,9 ‰ | 2,17 ‰ |
| Dobârceni | 2.259 | −14,6% | 37,6 loc./km² | 60,1 km² | 10,2 ‰ | 1,77 ‰ |
| Adășeni | 2.254 | +53,3% | 75,1 loc./km² | 30,0 km² | 4,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Brăești | 2.034 | −4,1% | 39,0 loc./km² | 52,2 km² | 17,7 ‰ | 1,47 ‰ |
| Concești | 2.027 | +6,9% | 77,7 loc./km² | 26,1 km² | 12,8 ‰ | 0,00 ‰ |
| Văculești | 1.951 | −5,0% | 32,3 loc./km² | 60,4 km² | 31,8 ‰ | 2,05 ‰ |
| Lozna | 1.927 | −6,9% | 76,6 loc./km² | 25,2 km² | 18,7 ‰ | 1,56 ‰ |
| Românești | 1.868 | −11,7% | 47,6 loc./km² | 39,3 km² | 8,6 ‰ | 1,61 ‰ |
| Corlăteni | 1.812 | −17,4% | 35,8 loc./km² | 50,6 km² | 9,9 ‰ | 0,00 ‰ |
| Blândești | 1.761 | −16,1% | 37,3 loc./km² | 47,2 km² | 10,2 ‰ | 0,00 ‰ |
| Mitoc | 1.746 | −8,4% | 38,8 loc./km² | 45,0 km² | 8,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Viișoara | 1.629 | −18,8% | 33,9 loc./km² | 48,0 km² | 13,5 ‰ | 0,61 ‰ |
| Cordăreni | 1.574 | −15,0% | 37,9 loc./km² | 41,6 km² | 11,4 ‰ | 0,00 ‰ |
| Dimăcheni | 1.313 | −8,1% | 34,8 loc./km² | 37,7 km² | 5,3 ‰ | 0,00 ‰ |
Botoșani (județ) comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Botoșani (județ) | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 21,4 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 1,54 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 2,37 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 1.394 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 4,53 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 20,2 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 2,24 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,60 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,36 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,71 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 130 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 2,9 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 0,4 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 265 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,50 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 13,3 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 21,4 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 200.320 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 442,3 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 47,1 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 2,01 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 133 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 1,5% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 6,6 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 11,1 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 7,0 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Botoșani (județ)?
Număr de localități în Botoșani (județ): 78. Cea mai populată este Botoșani, cu o populație de 110.103.
Care este populația din Botoșani (județ)?
Botoșani (județ) are o populație de 452.919 (2026), adică o densitate a populației de 91 loc./km².
Care localitate din județul Botoșani (județ) crește cel mai repede?
Vârfu Câmpului are cea mai rapidă creștere din județul Botoșani (județ) în ultimii 10 ani: +245,4%.