Pănet: populație și statistici
Pănet are o populație de 5.982 (2026), pe o suprafață de 72,4 km², cu o densitate a populației de 82,7 loc./km². Se află pe locul 569 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.982
- 72,4 km²
- 83 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Pănet ocupă locul 18 (număr de localități: 102).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 9,5 ‰ în Pănet, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Mureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 2,46 km în Pănet, față de o medie de 5,44 km în județul Mureș și 4,84 km la nivel național.
Pănet: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 84).
Pănet în cifre
Unde se află Pănet?
Populația din Pănet în timp
Populația localității Pănet a fost de 6.116 în 2016 și de 5.982 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.100 |
| 2022 | 6.068 |
| 2023 | 6.034 |
| 2024 | 6.007 |
| 2025 | 5.976 |
| 2026 | 5.982 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.136.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sâncraiu de Mureș (populație: 11.605), la 5,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Pănet
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Pănet | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.068 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,5 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.049 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,7 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.172 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.885 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Pănet | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,46 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 2.539 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,67 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.976 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.329 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 706 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 389,3 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.765 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,1 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.135 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,00 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.139 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Pănet | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,71 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 342 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 395 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 260 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Pănet | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 27,7 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.715 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,84 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.024 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Pănet | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 82 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.322 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,7% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.728 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Pănet | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 13,7 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.190 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Pănet | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.496 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.137 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.579 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Pănet | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 102 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.185 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,7 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.808 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Pănet
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor108 · 22,1%
- Construcții58 · 11,9%
- Transport și depozitare52 · 10,6%
- Activități administrative și servicii de suport48 · 9,8%
- Industria prelucrătoare45 · 9,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice36 · 7,4%
- Alte activități de servicii33 · 6,7%
- Hoteluri și restaurante23 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor84 · 17,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor72 · 14,7%
- Lucrări speciale de construcții53 · 10,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte48 · 9,8%
- Construcții de clădiri34 · 7,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi24 · 4,9%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice22 · 4,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi22 · 4,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație21 · 4,3%
- Activități de închiriere și leasing21 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Pănet?
Populația localității Pănet este de 5.982 (2026), pe locul 569 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Pănet?
Pănet are o suprafață de 72,4 km², cu o densitate a populației de 83 loc./km².
Populația din Pănet crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Pănet a trecut de la 6.116 la 5.982, adică o variație de −2,2%.
Unde se află Pănet?
Pănet se află în județul Mureș. Latitudine 46,560, longitudine 24,435.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Pănet?
În Pănet, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,5 ‰ (2025), pe locul 3.049 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Pănet?
În Pănet, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 2,46 km (2025), pe locul 2.539 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Pănet?
Cele mai apropiate de Pănet sunt: Sâncraiu de Mureș (5,0 km), Mădăraș (5,1 km), Band (7,4 km), Cristești (8,3 km), Ungheni (8,5 km).