Mica (Mureș): populație și statistici
Mica are o populație de 4.856 (2026), pe o suprafață de 63,8 km², cu o densitate a populației de 76,1 loc./km². Se află pe locul 789 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +1,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.856
- 63,8 km²
- 76 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Mica ocupă locul 27 (număr de localități: 102).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,21 ‰ în Mica, față de o medie de 1,14 ‰ în județul Mureș și 1,87 ‰ la nivel național.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 1 ‰ în Mica, față de o medie de 1.235 ‰ în județul Mureș și 930 ‰ la nivel național.
Mica: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 34).
Mica în cifre
Unde se află Mica?
localități vecine
- Gănești5,4 km · 3.427
- Bahnea6,2 km · 3.656
- Suplac7,9 km · 2.233
- Ogra8,3 km · 2.674
- Sânpaul11 km · 4.577
- Băgaciu11 km · 2.595
- Târnăveni12 km · 23.735
- Viișoara12 km · 2.082
Toate localitățile din județul Mureș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Mica în timp
Populația localității Mica a fost de 4.773 în 2016 și de 4.856 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.845 |
| 2022 | 4.834 |
| 2023 | 4.850 |
| 2024 | 4.805 |
| 2025 | 4.833 |
| 2026 | 4.856 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.941.
- Cea mai apropiată localitate este Gănești, la 5,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Târnăveni (populație: 23.735), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mica
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mica | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,6 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.339 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.987 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 185 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.423 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mica | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,21 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.402 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.916 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 1.048 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 394,6 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.720 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 44,7 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.272 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Mica | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,96 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 251 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 247 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 550 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Mica | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 12,8 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.919 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,62 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.838 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mica | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 44 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 7,5% | 1,6% | 2,3% | pe locul 381 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Mica | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.225 din 1.250 |
Sănătate
| Indicator | Mica | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,62 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.111 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,62 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 700 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.308 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mica | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 159 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 268 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,1 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.558 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mica
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor45 · 26,5%
- Hoteluri și restaurante19 · 11,2%
- Transport și depozitare18 · 10,6%
- Construcții16 · 9,4%
- Industria prelucrătoare15 · 8,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 7,6%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 7,6%
- Arte, spectacole și activități recreative8 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 20,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor25 · 14,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație19 · 11,2%
- Lucrări speciale de construcții15 · 8,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe13 · 7,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 7,6%
- Construcții de clădiri11 · 6,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 5,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi7 · 4,1%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră6 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mica?
Populația localității Mica este de 4.856 (2026), pe locul 789 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mica?
Mica are o suprafață de 63,8 km², cu o densitate a populației de 76 loc./km².
Populația din Mica crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mica a trecut de la 4.773 la 4.856, adică o variație de +1,7%.
Unde se află Mica?
Mica se află în județul Mureș. Latitudine 46,361, longitudine 24,413.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mica?
În Mica, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,21 ‰ (2025), pe locul 2.402 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mica?
În Mica, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 1 ‰ (2025), pe locul 1.225 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Care localități se învecinează cu Mica?
Cele mai apropiate de Mica sunt: Gănești (5,4 km), Bahnea (6,2 km), Suplac (7,9 km), Ogra (8,3 km), Sânpaul (11 km).