Luduș: populație și statistici
Luduș are o populație de 16.608 (2026), pe o suprafață de 64,8 km², cu o densitate a populației de 256 loc./km². Se află pe locul 137 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 16.608
- 64,8 km²
- 256 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Luduș ocupă locul 5 (număr de localități: 102).
Medici la 1 000 de locuitori: 3,97 ‰ în Luduș, față de o medie de 5,66 ‰ în județul Mureș și 3,53 ‰ la nivel național.
Luduș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 309).
Luduș în cifre
Unde se află Luduș?
localități vecine
- Bogata2,8 km · 1.796
- Cuci5,3 km · 1.776
- Ațintiș7,1 km · 1.411
- Chețani7,9 km · 2.416
- Sânger8,1 km · 2.246
- Iernut11 km · 9.464
- Tăureni11 km · 892
- Noșlac13 km · 1.794
Toate localitățile din județul Mureș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Luduș în timp
Populația localității Luduș a fost de 17.607 în 2016 și de 16.608 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 17.181 |
| 2022 | 16.982 |
| 2023 | 16.895 |
| 2024 | 16.803 |
| 2025 | 16.746 |
| 2026 | 16.608 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.071.
- Densitatea populației sale este de 2,8 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Bogata, la 2,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Câmpia Turzii (populație: 25.468), la 18 km distanță.
Toți indicatorii pentru Luduș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Luduș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,7 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.707 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,6 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.997 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,3 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.881 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.324 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Luduș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,60 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.898 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,93 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.000 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 7.686 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 131 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 462,8 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.856 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,9 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.489 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,93 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 670 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Luduș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,75 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 654 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 444 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 213 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Luduș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 50,3 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 477 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,95 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 960 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Luduș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 229 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 332 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,5% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.467 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Luduș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 242 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 582 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 592 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Luduș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 65,5 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 221 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,68 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 711 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Luduș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 3,97 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 79 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.284 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,32 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 97 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Luduș | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 164 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 247 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,0 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.916 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Luduș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor422 · 22,0%
- Transport și depozitare244 · 12,7%
- Construcții167 · 8,7%
- Activități administrative și servicii de suport167 · 8,7%
- Industria prelucrătoare156 · 8,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice154 · 8,0%
- Hoteluri și restaurante136 · 7,1%
- Tranzacții imobiliare93 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor309 · 16,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor224 · 11,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte204 · 10,6%
- Lucrări speciale de construcții149 · 7,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație129 · 6,7%
- Construcții de clădiri110 · 5,7%
- Tranzacții imobiliare93 · 4,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi90 · 4,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi77 · 4,0%
- Activități de închiriere și leasing66 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Luduș?
Populația localității Luduș este de 16.608 (2026), pe locul 137 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Luduș?
Luduș are o suprafață de 64,8 km², cu o densitate a populației de 256 loc./km².
Populația din Luduș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Luduș a trecut de la 17.607 la 16.608, adică o variație de −5,7%.
Unde se află Luduș?
Luduș se află în județul Mureș. Latitudine 46,478, longitudine 24,096.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Luduș?
În Luduș, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 3,97 ‰ (2024), pe locul 79 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Luduș?
În Luduș, „Locuințe existente” se situează la 7.686 (2025), pe locul 131 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Luduș?
Cele mai apropiate de Luduș sunt: Bogata (2,8 km), Cuci (5,3 km), Ațintiș (7,1 km), Chețani (7,9 km), Sânger (8,1 km).