Chiheru de Jos: populație și statistici
Chiheru de Jos are o populație de 1.507 (2026), pe o suprafață de 115,2 km², cu o densitate a populației de 13,1 loc./km². Se află pe locul 2.724 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.507
- 115,2 km²
- 13 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Chiheru de Jos ocupă locul 87 (număr de localități: 102).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 1,99 ‰ în Chiheru de Jos, față de o medie de 1,84 ‰ în județul Mureș și 1,08 ‰ la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 11,3 ‰ în Chiheru de Jos, față de o medie de 7,7 ‰ în județul Mureș și 6,7 ‰ la nivel național.
Chiheru de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 14).
Chiheru de Jos în cifre
Unde se află Chiheru de Jos?
localități vecine
- Ibănești6,6 km · 4.194
- Eremitu11 km · 4.024
- Sovata12 km · 9.945
- Hodac14 km · 5.005
- Măgherani16 km · 1.353
- Sărățeni16 km · 1.650
- Beica de Jos17 km · 2.159
- Gurghiu18 km · 5.919
Toate localitățile din județul Mureș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Chiheru de Jos în timp
Populația localității Chiheru de Jos a fost de 1.568 în 2016 și de 1.507 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.544 |
| 2022 | 1.523 |
| 2023 | 1.522 |
| 2024 | 1.511 |
| 2025 | 1.512 |
| 2026 | 1.507 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 16.133.
- Densitatea populației sale este de 6,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ibănești (populație: 4.194), la 6,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Chiheru de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Chiheru de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,9 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 499 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,6 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 477 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 241 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,6 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 736 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Chiheru de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,48 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 693 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,66 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.992 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 878 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.672 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 582,6 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 706 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 55,2 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.043 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Chiheru de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 15,9 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.754 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,65 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.143 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Chiheru de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 41 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.573 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,3% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.123 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Chiheru de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 17,3 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.974 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Chiheru de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,99 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 25 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Chiheru de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 100 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.272 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,6 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 458 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Chiheru de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor18 · 23,7%
- Transport și depozitare11 · 14,5%
- Hoteluri și restaurante8 · 10,5%
- Industria prelucrătoare7 · 9,2%
- Construcții7 · 9,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 6,6%
- Arte, spectacole și activități recreative5 · 6,6%
- Activități administrative și servicii de suport4 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 18,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 18,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 11,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 9,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 9,2%
- Lucrări speciale de construcții6 · 7,9%
- Silvicultură și exploatare forestieră4 · 5,3%
- Activități sportive, de agrement și recreative4 · 5,3%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)3 · 3,9%
- Construcții de clădiri3 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Chiheru de Jos?
Populația localității Chiheru de Jos este de 1.507 (2026), pe locul 2.724 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Chiheru de Jos?
Chiheru de Jos are o suprafață de 115,2 km², cu o densitate a populației de 13 loc./km².
Populația din Chiheru de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Chiheru de Jos a trecut de la 1.568 la 1.507, adică o variație de −3,9%.
Unde se află Chiheru de Jos?
Chiheru de Jos se află în județul Mureș. Latitudine 46,705, longitudine 25,052.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Chiheru de Jos?
În Chiheru de Jos, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 1,99 ‰ (2024), pe locul 25 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Chiheru de Jos?
În Chiheru de Jos, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 11,3 ‰ (2025), pe locul 241 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Chiheru de Jos?
Cele mai apropiate de Chiheru de Jos sunt: Ibănești (6,6 km), Eremitu (11 km), Sovata (12 km), Hodac (14 km), Măgherani (16 km).