Județ
Giurgiu (județ): localități în cifre
Giurgiu (județ) are o populație de 256.850 pe o suprafață de 3.546 km², cu o densitate de 72 loc./km². Număr de localități: 54. Populație: −7,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 256.850
- 54 de localități
- 3.546 km²
- 72 loc./km²
Hartă și clasamente: Giurgiu (județ)
Toate localitățile din Giurgiu (județ)
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Giurgiu | 59.934 | −13,3% | 1.112 loc./km² | 53,9 km² | 57,5 ‰ | 3,20 ‰ |
| Bolintin-Vale | 13.822 | +0,5% | 340,4 loc./km² | 40,6 km² | 62,3 ‰ | 3,26 ‰ |
| Florești-Stoenești | 8.347 | −3,0% | 216,4 loc./km² | 38,6 km² | 73,9 ‰ | 8,15 ‰ |
| Roata de Jos | 7.601 | −5,6% | 90,2 loc./km² | 84,3 km² | 60,1 ‰ | 4,34 ‰ |
| Mihăilești | 7.474 | −1,7% | 109,1 loc./km² | 68,5 km² | 65,2 ‰ | 5,49 ‰ |
| Ulmi | 7.329 | −1,5% | 167,7 loc./km² | 43,7 km² | 69,0 ‰ | 6,14 ‰ |
| Comana | 6.209 | −8,5% | 56,5 loc./km² | 109,9 km² | 45,9 ‰ | 4,03 ‰ |
| Bolintin-Deal | 6.150 | −1,9% | 215,9 loc./km² | 28,5 km² | 76,3 ‰ | 6,50 ‰ |
| Adunații-Copăceni | 6.124 | −0,4% | 84,1 loc./km² | 72,8 km² | 75,6 ‰ | 5,39 ‰ |
| Vărăști | 5.520 | −6,8% | 115,8 loc./km² | 47,7 km² | 41,5 ‰ | 3,62 ‰ |
| Ghimpați | 5.422 | −5,1% | 44,0 loc./km² | 123,3 km² | 56,1 ‰ | 5,90 ‰ |
| Găiseni | 5.289 | −3,9% | 98,9 loc./km² | 53,5 km² | 55,6 ‰ | 5,29 ‰ |
| Călugăreni | 5.183 | −7,2% | 42,3 loc./km² | 122,6 km² | 57,5 ‰ | 3,86 ‰ |
| Frătești | 5.047 | −4,2% | 55,2 loc./km² | 91,4 km² | 64,4 ‰ | 3,76 ‰ |
| Crevedia Mare | 4.675 | −4,1% | 73,5 loc./km² | 63,6 km² | 36,1 ‰ | 2,78 ‰ |
| Ogrezeni | 4.494 | −4,7% | 121,2 loc./km² | 37,1 km² | 58,3 ‰ | 4,90 ‰ |
| Vânătorii Mici | 4.420 | −5,5% | 76,1 loc./km² | 58,1 km² | 47,5 ‰ | 4,07 ‰ |
| Băneasa | 4.413 | −11,3% | 39,2 loc./km² | 112,5 km² | 27,4 ‰ | 1,13 ‰ |
| Joița | 4.321 | +23,2% | 179,1 loc./km² | 24,1 km² | 102,1 ‰ | 9,95 ‰ |
| Prundu | 3.848 | −9,9% | 20,5 loc./km² | 187,4 km² | 39,0 ‰ | 2,86 ‰ |
| Buturugeni | 3.836 | −4,3% | 85,9 loc./km² | 44,6 km² | 51,1 ‰ | 4,69 ‰ |
| Clejani | 3.643 | +1,7% | 47,3 loc./km² | 77,0 km² | 30,2 ‰ | 2,47 ‰ |
| Bucșani | 3.369 | −7,1% | 38,7 loc./km² | 87,1 km² | 40,1 ‰ | 2,08 ‰ |
| Letca Nouă | 3.344 | −1,9% | 38,6 loc./km² | 86,7 km² | 42,2 ‰ | 4,78 ‰ |
| Grădinari | 3.167 | −3,3% | 96,6 loc./km² | 32,8 km² | 52,4 ‰ | 4,10 ‰ |
| Hotarele | 3.039 | −14,0% | 63,8 loc./km² | 47,6 km² | 45,4 ‰ | 4,94 ‰ |
| Săbăreni | 3.028 | +17,1% | 131,8 loc./km² | 23,0 km² | 75,6 ‰ | 7,60 ‰ |
| Izvoarele | 3.003 | −14,3% | 22,0 loc./km² | 136,7 km² | 43,6 ‰ | 3,33 ‰ |
| Oinacu | 3.003 | −9,0% | 61,5 loc./km² | 48,8 km² | 22,6 ‰ | 1,67 ‰ |
| Colibași | 2.931 | −10,2% | 103,0 loc./km² | 28,5 km² | 42,6 ‰ | 2,73 ‰ |
| Cosoba | 2.751 | +3,9% | 196,6 loc./km² | 14,0 km² | 48,0 ‰ | 6,54 ‰ |
| Singureni | 2.672 | −11,9% | 45,0 loc./km² | 59,4 km² | 48,3 ‰ | 4,12 ‰ |
| Mârșa | 2.611 | −5,4% | 37,3 loc./km² | 70,0 km² | 34,9 ‰ | 2,30 ‰ |
| Vedea | 2.550 | −6,5% | 31,3 loc./km² | 81,3 km² | 26,7 ‰ | 1,57 ‰ |
| Valea Dragului | 2.547 | −11,2% | 67,5 loc./km² | 37,7 km² | 49,9 ‰ | 6,67 ‰ |
| Stănești | 2.492 | −5,6% | 24,8 loc./km² | 100,3 km² | 34,1 ‰ | 4,01 ‰ |
| Mihai Bravu | 2.252 | −8,1% | 34,4 loc./km² | 65,5 km² | 41,7 ‰ | 2,66 ‰ |
| Gostinari | 2.239 | −3,9% | 65,7 loc./km² | 34,1 km² | 16,5 ‰ | 1,79 ‰ |
| Găujani | 2.219 | −5,7% | 27,1 loc./km² | 81,8 km² | 21,6 ‰ | 0,45 ‰ |
| Daia | 2.201 | −15,0% | 37,1 loc./km² | 59,4 km² | 49,5 ‰ | 3,18 ‰ |
| Slobozia | 2.167 | −8,9% | 37,5 loc./km² | 57,8 km² | 50,3 ‰ | 5,08 ‰ |
| Putineiu | 2.075 | −11,7% | 23,1 loc./km² | 89,8 km² | 38,1 ‰ | 6,27 ‰ |
| Herăști | 2.069 | +2,9% | 69,8 loc./km² | 29,7 km² | 49,8 ‰ | 7,25 ‰ |
| Greaca | 1.933 | −16,2% | 59,7 loc./km² | 32,4 km² | 53,8 ‰ | 5,17 ‰ |
| Răsuceni | 1.922 | −17,3% | 21,6 loc./km² | 89,0 km² | 20,8 ‰ | 2,08 ‰ |
| Malu | 1.889 | −14,1% | 25,8 loc./km² | 73,2 km² | 36,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Iepurești | 1.769 | −8,4% | 32,5 loc./km² | 54,5 km² | 72,9 ‰ | 3,96 ‰ |
| Stoenești | 1.734 | −13,1% | 36,6 loc./km² | 47,4 km² | 28,8 ‰ | 3,46 ‰ |
| Toporu | 1.600 | −16,8% | 17,8 loc./km² | 89,7 km² | 23,8 ‰ | 0,62 ‰ |
| Gostinu | 1.548 | −19,2% | 30,0 loc./km² | 51,6 km² | 23,9 ‰ | 0,00 ‰ |
| Gogoșari | 1.510 | −15,6% | 12,4 loc./km² | 121,8 km² | 37,7 ‰ | 3,31 ‰ |
| Bulbucata | 1.424 | +4,1% | 50,9 loc./km² | 28,0 km² | 68,1 ‰ | 7,02 ‰ |
| Schitu | 1.357 | −20,6% | 18,4 loc./km² | 73,7 km² | 33,9 ‰ | 6,63 ‰ |
| Isvoarele | 1.334 | −13,7% | 46,5 loc./km² | 28,7 km² | 42,7 ‰ | 3,75 ‰ |
Giurgiu (județ) comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Giurgiu (județ) | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 53,6 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 4,11 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 5,04 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 5.853 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 5,62 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 46,9 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 3,68 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,40 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,44 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,70 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 131 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 2,9 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 0,7 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 410 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 2,51 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 18,3 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 17,2 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 128.242 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 499,3 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 50,9 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 2,42 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 149 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 1,4% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 7,5 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 14,3 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 7,7 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Giurgiu (județ)?
Număr de localități în Giurgiu (județ): 54. Cea mai populată este Giurgiu, cu o populație de 59.934.
Care este populația din Giurgiu (județ)?
Giurgiu (județ) are o populație de 256.850 (2026), adică o densitate a populației de 72 loc./km².
Care localitate din județul Giurgiu (județ) crește cel mai repede?
Joița are cea mai rapidă creștere din județul Giurgiu (județ) în ultimii 10 ani: +23,2%.