Județ
Ialomița: localități în cifre
Ialomița (județ) are o populație de 271.829 pe o suprafață de 4.453 km², cu o densitate de 61 loc./km². Număr de localități: 66. Populație: −7,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 271.829
- 66 de localități
- 4.453 km²
- 61 loc./km²
Hartă și clasamente: Ialomița
Toate localitățile din Ialomița
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Slobozia | 47.366 | −10,8% | 371,9 loc./km² | 127,3 km² | 55,3 ‰ | 2,66 ‰ |
| Fetești | 32.407 | −9,2% | 315,3 loc./km² | 102,8 km² | 27,7 ‰ | 1,70 ‰ |
| Țăndărei | 18.091 | +5,4% | 159,6 loc./km² | 113,4 km² | 16,3 ‰ | 0,72 ‰ |
| Urziceni | 15.499 | −11,5% | 286,8 loc./km² | 54,0 km² | 66,0 ‰ | 4,13 ‰ |
| Bărbulești | 9.215 | +30,5% | 630,7 loc./km² | 14,6 km² | 5,8 ‰ | 0,22 ‰ |
| Amara | 7.916 | −1,1% | 114,2 loc./km² | 69,3 km² | 34,9 ‰ | 2,40 ‰ |
| Făcăeni | 5.013 | −10,0% | 21,0 loc./km² | 238,6 km² | 25,5 ‰ | 1,60 ‰ |
| Bordușani | 4.710 | −8,3% | 21,1 loc./km² | 223,5 km² | 15,5 ‰ | 1,49 ‰ |
| Fierbinți-Târg | 4.264 | −8,1% | 74,0 loc./km² | 57,6 km² | 41,5 ‰ | 3,52 ‰ |
| Manasia | 4.257 | −9,0% | 126,7 loc./km² | 33,6 km² | 43,7 ‰ | 2,58 ‰ |
| Coșereni | 4.096 | −10,1% | 92,4 loc./km² | 44,3 km² | 50,3 ‰ | 3,17 ‰ |
| Perieți | 3.604 | −3,6% | 45,0 loc./km² | 80,1 km² | 41,3 ‰ | 4,44 ‰ |
| Bărcănești | 3.469 | −4,5% | 30,9 loc./km² | 112,1 km² | 21,9 ‰ | 1,44 ‰ |
| Ion Roată | 3.462 | −7,7% | 79,0 loc./km² | 43,8 km² | 26,6 ‰ | 2,60 ‰ |
| Scânteia | 3.411 | −12,2% | 41,2 loc./km² | 82,9 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Săveni | 3.308 | −6,2% | 35,3 loc./km² | 93,6 km² | 21,2 ‰ | 2,42 ‰ |
| Căzănești | 3.305 | −7,9% | 60,9 loc./km² | 54,2 km² | 34,2 ‰ | 3,03 ‰ |
| Gârbovi | 3.303 | −14,6% | 42,2 loc./km² | 78,3 km² | 25,1 ‰ | 1,82 ‰ |
| Munteni-Buzău | 3.168 | −9,7% | 58,7 loc./km² | 54,0 km² | 22,7 ‰ | 1,58 ‰ |
| Traian | 3.105 | −4,5% | 66,1 loc./km² | 47,0 km² | 19,3 ‰ | 2,25 ‰ |
| Mihail Kogălniceanu | 3.037 | −7,3% | 34,4 loc./km² | 88,4 km² | 18,1 ‰ | 0,66 ‰ |
| Jilavele | 3.015 | −12,9% | 57,6 loc./km² | 52,4 km² | 25,9 ‰ | 1,66 ‰ |
| Sinești | 2.942 | +8,2% | 44,5 loc./km² | 66,1 km² | 38,7 ‰ | 4,42 ‰ |
| Grivița | 2.906 | −15,6% | 35,5 loc./km² | 82,0 km² | 25,5 ‰ | 2,41 ‰ |
| Dridu | 2.887 | −13,2% | 50,9 loc./km² | 56,7 km² | 41,2 ‰ | 3,12 ‰ |
| Ograda | 2.818 | −3,0% | 45,1 loc./km² | 62,5 km² | 28,4 ‰ | 0,35 ‰ |
| Ciochina | 2.806 | −11,8% | 29,5 loc./km² | 95,2 km² | 20,0 ‰ | 2,85 ‰ |
| Borănești | 2.511 | +3,2% | 73,9 loc./km² | 34,0 km² | 31,1 ‰ | 2,79 ‰ |
| Movilița | 2.453 | −4,0% | 64,7 loc./km² | 37,9 km² | 41,2 ‰ | 3,26 ‰ |
| Ciulnița | 2.427 | −2,7% | 36,7 loc./km² | 66,2 km² | 39,6 ‰ | 4,94 ‰ |
| Reviga | 2.398 | −15,1% | 27,3 loc./km² | 87,8 km² | 13,8 ‰ | 1,67 ‰ |
| Gheorghe Doja | 2.378 | −9,9% | 32,9 loc./km² | 72,2 km² | 47,9 ‰ | 2,52 ‰ |
| Bucu | 2.376 | −3,8% | 55,7 loc./km² | 42,6 km² | 43,4 ‰ | 1,26 ‰ |
| Gura Ialomiței | 2.365 | −9,8% | 34,8 loc./km² | 68,0 km² | 16,5 ‰ | 1,69 ‰ |
| Miloșești | 2.269 | −15,0% | 44,4 loc./km² | 51,1 km² | 19,8 ‰ | 1,76 ‰ |
| Alexeni | 2.251 | −6,2% | 51,6 loc./km² | 43,6 km² | 34,2 ‰ | 1,33 ‰ |
| Adâncata | 2.191 | −11,4% | 46,7 loc./km² | 46,9 km² | 27,4 ‰ | 3,19 ‰ |
| Axintele | 2.126 | −12,7% | 17,4 loc./km² | 121,9 km² | 21,6 ‰ | 2,35 ‰ |
| Gheorghe Lazăr | 2.090 | −9,8% | 41,3 loc./km² | 50,6 km² | 20,6 ‰ | 1,91 ‰ |
| Andrășești | 2.032 | −9,2% | 44,2 loc./km² | 45,9 km² | 28,1 ‰ | 0,98 ‰ |
| Sălcioara | 1.954 | −13,2% | 33,1 loc./km² | 59,0 km² | 19,4 ‰ | 2,05 ‰ |
| Vlădeni | 1.953 | −10,3% | 14,5 loc./km² | 134,3 km² | 16,4 ‰ | 3,07 ‰ |
| Armășești | 1.937 | −16,8% | 40,9 loc./km² | 47,4 km² | 30,5 ‰ | 5,16 ‰ |
| Cocora | 1.889 | −11,3% | 36,7 loc./km² | 51,5 km² | 36,5 ‰ | 1,06 ‰ |
| Roșiori | 1.879 | −6,0% | 83,5 loc./km² | 22,5 km² | 32,5 ‰ | 3,73 ‰ |
| Sudiți | 1.874 | −11,9% | 32,0 loc./km² | 58,6 km² | 19,7 ‰ | 1,60 ‰ |
| Cosâmbești | 1.830 | −0,9% | 37,6 loc./km² | 48,6 km² | 37,2 ‰ | 1,09 ‰ |
| Movila | 1.803 | −9,6% | 22,0 loc./km² | 81,8 km² | 19,4 ‰ | 0,55 ‰ |
| Grindu | 1.739 | −17,5% | 32,6 loc./km² | 53,3 km² | 28,2 ‰ | 0,58 ‰ |
| Stelnica | 1.727 | −9,4% | 12,8 loc./km² | 134,5 km² | 20,3 ‰ | 0,58 ‰ |
| Valea Ciorii | 1.722 | −8,2% | 32,9 loc./km² | 52,4 km² | 26,1 ‰ | 0,00 ‰ |
| Sfântu Gheorghe | 1.717 | −10,7% | 24,0 loc./km² | 71,5 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Platonești | 1.705 | −11,8% | 40,7 loc./km² | 41,9 km² | 16,4 ‰ | 0,59 ‰ |
| Mărculești | 1.520 | −4,8% | 35,1 loc./km² | 43,3 km² | 32,9 ‰ | 1,97 ‰ |
| Maia | 1.491 | −9,7% | 58,0 loc./km² | 25,7 km² | 22,8 ‰ | 1,34 ‰ |
| Valea Măcrișului | 1.485 | −17,1% | 29,8 loc./km² | 49,9 km² | 28,3 ‰ | 1,35 ‰ |
| Balaciu | 1.327 | −18,6% | 14,9 loc./km² | 89,3 km² | 22,6 ‰ | 0,75 ‰ |
| Giurgeni | 1.236 | −16,2% | 9,9 loc./km² | 125,0 km² | 11,3 ‰ | 0,00 ‰ |
| Sărățeni | 1.110 | −11,5% | 35,5 loc./km² | 31,3 km² | 16,2 ‰ | 0,00 ‰ |
| Albești | 1.096 | −14,5% | 18,6 loc./km² | 59,0 km² | 23,7 ‰ | 2,74 ‰ |
| Rădulești | 1.041 | −13,5% | 46,3 loc./km² | 22,5 km² | 12,5 ‰ | 2,88 ‰ |
| Moldoveni | 1.031 | −7,0% | 40,0 loc./km² | 25,8 km² | 16,5 ‰ | 1,94 ‰ |
| Colelia | 991 | −14,3% | 26,2 loc./km² | 37,8 km² | 21,2 ‰ | 3,03 ‰ |
| Buești | 912 | −12,6% | 35,0 loc./km² | 26,1 km² | 13,2 ‰ | 1,10 ‰ |
| Drăgoești | 893 | −4,8% | 18,9 loc./km² | 47,4 km² | 48,2 ‰ | 4,48 ‰ |
| Ciocârlia | 720 | −7,8% | 46,4 loc./km² | 15,5 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
Ialomița comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Ialomița | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 33,1 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 2,12 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 2,92 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 6.378 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 6,39 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 36,2 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 3,30 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,55 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,43 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,67 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 125 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,3 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 1,3 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 359 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 2,33 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 15,5 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 18,7 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 122.025 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 448,9 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 45,9 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 1,57 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 180 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 2,7% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 7,2 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 12,8 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 19,6 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Ialomița?
Număr de localități în Ialomița: 66. Cea mai populată este Slobozia, cu o populație de 47.366.
Care este populația din Ialomița?
Ialomița are o populație de 271.829 (2026), adică o densitate a populației de 61 loc./km².
Care localitate din județul Ialomița crește cel mai repede?
Bărbulești are cea mai rapidă creștere din județul Ialomița în ultimii 10 ani: +30,5%.