Ideciu de Jos: populație și statistici
Ideciu de Jos are o populație de 2.257 (2026), pe o suprafață de 42,5 km², cu o densitate a populației de 53,1 loc./km². Se află pe locul 2.106 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +6,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.257
- 42,5 km²
- 53 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Ideciu de Jos ocupă locul 61 (număr de localități: 102).
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: 0,0 în Ideciu de Jos, față de o medie de 2,2 înnoptări în județul Mureș și 2,0 înnoptări la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 5,76 ‰ în Ideciu de Jos, față de o medie de 1,14 ‰ în județul Mureș și 1,87 ‰ la nivel național.
Ideciu de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 46).
Ideciu de Jos în cifre
Unde se află Ideciu de Jos?
Populația din Ideciu de Jos în timp
Populația localității Ideciu de Jos a fost de 2.130 în 2016 și de 2.257 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.172 |
| 2022 | 2.159 |
| 2023 | 2.191 |
| 2024 | 2.211 |
| 2025 | 2.243 |
| 2026 | 2.257 |
Știați că?
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.951.
- Cea mai apropiată localitate este Solovăstru, la 4,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Gurghiu (populație: 5.919), la 5,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ideciu de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ideciu de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,4 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 848 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,1 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.911 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,1 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.450 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,1 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.162 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ideciu de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,09 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.492 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 5,76 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 200 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 926 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.577 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 410,3 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.560 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 61,0 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 573 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,54 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 305 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Ideciu de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,77 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 263 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 188 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 678 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Ideciu de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 45,6 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 646 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,10 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 877 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ideciu de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 80 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.366 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,9% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.534 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ideciu de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 13 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.136 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 15,1 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 578 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ideciu de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,7 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.148 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Ideciu de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.774 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.536 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Ideciu de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 67 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.558 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,4 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.118 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ideciu de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor66 · 22,1%
- Transport și depozitare39 · 13,1%
- Construcții33 · 11,1%
- Industria prelucrătoare27 · 9,1%
- Activități administrative și servicii de suport25 · 8,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice22 · 7,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit18 · 6,0%
- Hoteluri și restaurante15 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor46 · 15,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor43 · 14,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte39 · 13,1%
- Lucrări speciale de construcții31 · 10,4%
- Construcții de clădiri26 · 8,7%
- Lucrări de geniu civil17 · 5,7%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe15 · 5,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 5,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 4,7%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră12 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ideciu de Jos?
Populația localității Ideciu de Jos este de 2.257 (2026), pe locul 2.106 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ideciu de Jos?
Ideciu de Jos are o suprafață de 42,5 km², cu o densitate a populației de 53 loc./km².
Populația din Ideciu de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ideciu de Jos a trecut de la 2.130 la 2.257, adică o variație de +6,0%.
Unde se află Ideciu de Jos?
Ideciu de Jos se află în județul Mureș. Latitudine 46,824, longitudine 24,806.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: care este valoarea pentru Ideciu de Jos?
În Ideciu de Jos, „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor” se situează la 0,0 înnoptări (2025), pe locul 1.070 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 0,4 înnoptări.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ideciu de Jos?
În Ideciu de Jos, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 5,76 ‰ (2025), pe locul 200 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Ideciu de Jos?
Cele mai apropiate de Ideciu de Jos sunt: Solovăstru (4,9 km), Gurghiu (5,6 km), Brâncovenești (5,6 km), Suseni (7,3 km), Aluniș (8,3 km).