Județ
Vâlcea: localități în cifre
Vâlcea (județ) are o populație de 379.651 pe o suprafață de 5.765 km², cu o densitate de 66 loc./km². Număr de localități: 89. Populație: −5,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 379.651
- 89 de localități
- 5.765 km²
- 66 loc./km²
Hartă și clasamente: Vâlcea
Populație (după domiciliu)
- Râmnicu Vâlcea111.574
- Drăgășani18.483
- Băbeni8.698
- Călimănești8.397
- Mihăești7.045
Evoluția populației în 10 ani
- Vlădești+18,0%
- Budești+14,2%
- Bujoreni+12,4%
- Dăești+4,9%
- Mihăești+4,2%
Densitatea populației
- Râmnicu Vâlcea1.309 loc./km²
- Drăgășani403,4 loc./km²
- Băbeni235,8 loc./km²
- Băile Govora181,7 loc./km²
- Vlădești181,1 loc./km²
Toate localitățile din Vâlcea
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Râmnicu Vâlcea | 111.574 | −6,2% | 1.309 loc./km² | 85,2 km² | 58,9 ‰ | 3,55 ‰ |
| Drăgășani | 18.483 | −11,9% | 403,4 loc./km² | 45,8 km² | 46,7 ‰ | 2,33 ‰ |
| Băbeni | 8.698 | −7,5% | 235,8 loc./km² | 36,9 km² | 30,1 ‰ | 1,61 ‰ |
| Călimănești | 8.397 | −5,3% | 80,6 loc./km² | 104,2 km² | 42,9 ‰ | 1,79 ‰ |
| Mihăești | 7.045 | +4,2% | 129,5 loc./km² | 54,4 km² | 38,5 ‰ | 5,39 ‰ |
| Brezoi | 6.936 | −3,9% | 30,6 loc./km² | 226,8 km² | 33,4 ‰ | 1,44 ‰ |
| Budești | 6.814 | +14,2% | 114,8 loc./km² | 59,3 km² | 42,3 ‰ | 3,08 ‰ |
| Horezu | 6.601 | −6,0% | 56,8 loc./km² | 116,3 km² | 58,3 ‰ | 3,48 ‰ |
| Bujoreni | 5.515 | +12,4% | 168,7 loc./km² | 32,7 km² | 56,6 ‰ | 5,98 ‰ |
| Frâncești | 5.070 | −5,3% | 82,0 loc./km² | 61,8 km² | 19,1 ‰ | 0,59 ‰ |
| Berbești | 5.005 | −10,1% | 93,9 loc./km² | 53,3 km² | 26,8 ‰ | 1,20 ‰ |
| Bălcești | 4.925 | −5,3% | 50,2 loc./km² | 98,0 km² | 29,2 ‰ | 2,64 ‰ |
| Băile Olănești | 4.235 | −7,2% | 25,8 loc./km² | 164,3 km² | 33,3 ‰ | 2,13 ‰ |
| Ionești | 4.116 | −2,1% | 76,3 loc./km² | 53,9 km² | 25,3 ‰ | 2,92 ‰ |
| Păușești-Măglași | 3.978 | −1,0% | 131,0 loc./km² | 30,4 km² | 46,3 ‰ | 3,02 ‰ |
| Alunu | 3.896 | −11,7% | 62,3 loc./km² | 62,5 km² | 19,0 ‰ | 1,54 ‰ |
| Vaideeni | 3.890 | −2,5% | 24,6 loc./km² | 158,4 km² | 46,3 ‰ | 4,11 ‰ |
| Galicea | 3.716 | −3,3% | 69,1 loc./km² | 53,8 km² | 29,3 ‰ | 1,88 ‰ |
| Vlădești | 3.686 | +18,0% | 181,1 loc./km² | 20,4 km² | 51,8 ‰ | 2,98 ‰ |
| Fârtățești | 3.641 | −6,0% | 46,5 loc./km² | 78,4 km² | 15,1 ‰ | 1,10 ‰ |
| Ocnele Mari | 3.482 | −0,5% | 132,5 loc./km² | 26,3 km² | 28,7 ‰ | 3,45 ‰ |
| Prundeni | 3.431 | −16,9% | 85,0 loc./km² | 40,4 km² | 27,7 ‰ | 2,04 ‰ |
| Stoilești | 3.404 | −10,9% | 53,5 loc./km² | 63,6 km² | 16,2 ‰ | 1,47 ‰ |
| Tomșani | 3.381 | −9,4% | 89,9 loc./km² | 37,6 km² | 21,9 ‰ | 1,77 ‰ |
| Stoenești | 3.286 | −5,5% | 69,9 loc./km² | 47,0 km² | 28,9 ‰ | 4,26 ‰ |
| Nicolae Bălcescu | 3.243 | −4,4% | 42,0 loc./km² | 77,1 km² | 19,1 ‰ | 2,78 ‰ |
| Mateești | 3.225 | +1,5% | 81,9 loc./km² | 39,4 km² | 28,8 ‰ | 2,17 ‰ |
| Dăești | 3.213 | +4,9% | 87,4 loc./km² | 36,8 km² | 37,7 ‰ | 3,11 ‰ |
| Slătioara | 3.184 | −5,7% | 65,4 loc./km² | 48,6 km² | 31,4 ‰ | 1,26 ‰ |
| Cernișoara | 3.154 | −14,5% | 51,6 loc./km² | 61,1 km² | 19,7 ‰ | 2,22 ‰ |
| Ștefănești | 3.095 | −5,2% | 87,8 loc./km² | 35,3 km² | 20,4 ‰ | 1,29 ‰ |
| Bărbătești | 3.018 | −10,7% | 71,9 loc./km² | 42,0 km² | 31,1 ‰ | 2,98 ‰ |
| Costești | 3.003 | −7,2% | 27,4 loc./km² | 109,6 km² | 27,3 ‰ | 2,00 ‰ |
| Lungești | 3.003 | −4,8% | 50,6 loc./km² | 59,3 km² | 14,0 ‰ | 1,67 ‰ |
| Orlești | 2.915 | +1,0% | 77,0 loc./km² | 37,9 km² | 34,3 ‰ | 2,74 ‰ |
| Pietrari | 2.891 | −2,2% | 142,3 loc./km² | 20,3 km² | 24,6 ‰ | 1,73 ‰ |
| Popești | 2.871 | −5,5% | 54,5 loc./km² | 52,7 km² | 24,0 ‰ | 4,88 ‰ |
| Șușani | 2.815 | −12,6% | 42,6 loc./km² | 66,1 km² | 16,0 ‰ | 0,36 ‰ |
| Olanu | 2.800 | −6,0% | 83,9 loc./km² | 33,4 km² | 29,6 ‰ | 1,43 ‰ |
| Copăceni | 2.727 | −1,7% | 43,4 loc./km² | 62,9 km² | 17,2 ‰ | 2,20 ‰ |
| Bunești | 2.658 | −5,4% | 115,7 loc./km² | 23,0 km² | 21,8 ‰ | 0,38 ‰ |
| Golești | 2.656 | +3,2% | 42,8 loc./km² | 62,1 km² | 37,7 ‰ | 3,01 ‰ |
| Berislăvești | 2.637 | −4,7% | 39,5 loc./km² | 66,8 km² | 18,2 ‰ | 3,03 ‰ |
| Muereasca | 2.580 | −1,9% | 60,0 loc./km² | 43,0 km² | 17,1 ‰ | 1,16 ‰ |
| Stroești | 2.532 | −8,3% | 63,5 loc./km² | 39,9 km² | 20,5 ‰ | 0,79 ‰ |
| Grădiștea | 2.531 | −5,2% | 52,6 loc./km² | 48,2 km² | 18,6 ‰ | 0,79 ‰ |
| Băile Govora | 2.448 | −14,6% | 181,7 loc./km² | 13,5 km² | 31,9 ‰ | 0,82 ‰ |
| Laloșu | 2.437 | −1,9% | 54,2 loc./km² | 45,0 km² | 14,0 ‰ | 2,05 ‰ |
| Oteșani | 2.435 | −9,7% | 72,5 loc./km² | 33,6 km² | 18,1 ‰ | 2,05 ‰ |
| Câineni | 2.358 | −6,3% | 9,3 loc./km² | 252,6 km² | 26,3 ‰ | 0,85 ‰ |
| Păușești | 2.341 | −10,3% | 91,3 loc./km² | 25,6 km² | 23,9 ‰ | 1,71 ‰ |
| Sinești | 2.322 | −6,6% | 56,1 loc./km² | 41,4 km² | 18,9 ‰ | 2,58 ‰ |
| Valea Mare | 2.248 | −14,0% | 30,3 loc./km² | 74,1 km² | 27,1 ‰ | 4,45 ‰ |
| Tetoiu | 2.244 | −9,0% | 35,6 loc./km² | 63,0 km² | 18,3 ‰ | 0,45 ‰ |
| Sălătrucel | 2.236 | +4,0% | 55,8 loc./km² | 40,0 km² | 16,1 ‰ | 1,34 ‰ |
| Roșiile | 2.212 | −12,3% | 31,3 loc./km² | 70,7 km² | 17,6 ‰ | 1,36 ‰ |
| Șirineasa | 2.191 | −7,2% | 46,2 loc./km² | 47,5 km² | 16,9 ‰ | 1,83 ‰ |
| Roești | 2.188 | +2,1% | 77,4 loc./km² | 28,3 km² | 14,2 ‰ | 1,83 ‰ |
| Sutești | 2.078 | −4,3% | 79,6 loc./km² | 26,1 km² | 28,4 ‰ | 0,00 ‰ |
| Crețeni | 2.072 | −6,8% | 80,2 loc./km² | 25,8 km² | 23,6 ‰ | 2,41 ‰ |
| Perișani | 2.026 | −10,7% | 12,9 loc./km² | 156,6 km² | 14,8 ‰ | 0,99 ‰ |
| Livezi | 2.023 | −12,9% | 33,8 loc./km² | 59,8 km² | 17,8 ‰ | 2,97 ‰ |
| Diculești | 1.906 | −1,9% | 55,6 loc./km² | 34,3 km² | 28,3 ‰ | 2,62 ‰ |
| Lăpușata | 1.894 | −9,5% | 39,9 loc./km² | 47,4 km² | 20,6 ‰ | 0,00 ‰ |
| Măldărești | 1.891 | −5,0% | 61,4 loc./km² | 30,8 km² | 27,0 ‰ | 3,17 ‰ |
| Zătreni | 1.878 | −19,3% | 27,0 loc./km² | 69,6 km² | 15,4 ‰ | 1,06 ‰ |
| Dănicei | 1.841 | −10,0% | 32,2 loc./km² | 57,1 km² | 26,1 ‰ | 1,09 ‰ |
| Scundu | 1.811 | −8,7% | 55,0 loc./km² | 32,9 km² | 7,2 ‰ | 1,10 ‰ |
| Glăvile | 1.792 | −8,9% | 35,8 loc./km² | 50,0 km² | 15,6 ‰ | 2,79 ‰ |
| Lădești | 1.777 | +0,5% | 35,5 loc./km² | 50,0 km² | 16,3 ‰ | 1,13 ‰ |
| Drăgoești | 1.746 | −13,0% | 59,9 loc./km² | 29,2 km² | 21,8 ‰ | 2,86 ‰ |
| Racovița | 1.741 | −3,4% | 29,0 loc./km² | 60,0 km² | 21,3 ‰ | 2,30 ‰ |
| Malaia | 1.709 | −6,3% | 4,4 loc./km² | 392,4 km² | 49,2 ‰ | 5,85 ‰ |
| Măciuca | 1.688 | −3,9% | 36,5 loc./km² | 46,2 km² | 39,7 ‰ | 2,37 ‰ |
| Amărăști | 1.553 | −14,2% | 54,7 loc./km² | 28,4 km² | 30,3 ‰ | 1,29 ‰ |
| Voicești | 1.542 | −2,2% | 65,5 loc./km² | 23,5 km² | 14,9 ‰ | 1,95 ‰ |
| Făurești | 1.485 | +1,5% | 50,0 loc./km² | 29,7 km² | 23,6 ‰ | 0,00 ‰ |
| Voineasa | 1.416 | −9,6% | 3,1 loc./km² | 462,8 km² | 69,2 ‰ | 2,82 ‰ |
| Pesceana | 1.340 | −18,3% | 47,0 loc./km² | 28,5 km² | 16,4 ‰ | 0,75 ‰ |
| Ghioroiu | 1.289 | −17,4% | 16,6 loc./km² | 77,5 km² | 14,7 ‰ | 0,00 ‰ |
| Milcoiu | 1.261 | +2,7% | 41,9 loc./km² | 30,1 km² | 34,1 ‰ | 3,97 ‰ |
| Lăcusteni | 1.248 | −11,9% | 40,1 loc./km² | 31,1 km² | 15,2 ‰ | 3,21 ‰ |
| Gușoeni | 1.199 | −18,4% | 32,5 loc./km² | 36,9 km² | 25,0 ‰ | 3,34 ‰ |
| Stănești | 1.151 | −4,4% | 35,2 loc./km² | 32,7 km² | 15,6 ‰ | 0,87 ‰ |
| Mădulari | 1.147 | −20,4% | 33,8 loc./km² | 33,9 km² | 20,1 ‰ | 0,87 ‰ |
| Boișoara | 1.077 | −18,0% | 14,0 loc./km² | 77,2 km² | 16,7 ‰ | 0,00 ‰ |
| Runcu | 921 | −1,5% | 20,3 loc./km² | 45,3 km² | 21,7 ‰ | 3,26 ‰ |
| Mitrofani | 891 | −5,6% | 51,3 loc./km² | 17,4 km² | 26,9 ‰ | 4,49 ‰ |
| Titești | 642 | −20,3% | 22,1 loc./km² | 29,1 km² | 23,4 ‰ | 0,00 ‰ |
Vâlcea comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Vâlcea | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 38,4 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 2,63 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 3,44 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 5.351 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 7,76 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 35,3 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 4,30 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 2,20 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,53 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,80 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 127 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,4 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 5,2 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 1.688 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,52 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 16,2 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 19,0 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 203.394 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 535,8 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 47,4 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 2,63 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 222 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 1,9% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 5,1 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 12,3 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 50,8 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Vâlcea?
Număr de localități în Vâlcea: 89. Cea mai populată este Râmnicu Vâlcea, cu o populație de 111.574.
Care este populația din Vâlcea?
Vâlcea are o populație de 379.651 (2026), adică o densitate a populației de 66 loc./km².
Care localitate din județul Vâlcea crește cel mai repede?
Vlădești are cea mai rapidă creștere din județul Vâlcea în ultimii 10 ani: +18,0%.