Suseni (Mureș): populație și statistici
Suseni are o populație de 2.390 (2026), pe o suprafață de 30,8 km², cu o densitate a populației de 77,6 loc./km². Se află pe locul 2.002 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +1,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.390
- 30,8 km²
- 78 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Suseni ocupă locul 58 (număr de localități: 102).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 10,9 ‰ în Suseni, față de o medie de 7,7 ‰ în județul Mureș și 6,7 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,9% în Suseni, față de o medie de 1,6% în județul Mureș și 2,0% la nivel național.
Suseni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 35).
Suseni în cifre
Unde se află Suseni?
Populația din Suseni în timp
Populația localității Suseni a fost de 2.349 în 2016 și de 2.390 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.363 |
| 2022 | 2.338 |
| 2023 | 2.337 |
| 2024 | 2.383 |
| 2025 | 2.376 |
| 2026 | 2.390 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.311.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Reghin (populație: 35.137), la 5,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Suseni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Suseni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,3 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 473 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,6 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.499 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,9 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 290 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,6 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.698 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Suseni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,08 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.260 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 992 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.450 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 415,1 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.501 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 60,0 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 638 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Suseni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,45 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 364 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 269 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 510 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Suseni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,2 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.372 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,67 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.965 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Suseni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 62 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.817 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,9% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.534 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Suseni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 79 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 862 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 8,4 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 841 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Suseni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 27,6 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.301 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,60 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 728 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Suseni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.861 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Suseni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 69 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.500 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,2 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.204 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Suseni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor51 · 28,2%
- Transport și depozitare30 · 16,6%
- Industria prelucrătoare20 · 11,0%
- Construcții15 · 8,3%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 6,6%
- Alte activități de servicii12 · 6,6%
- Hoteluri și restaurante10 · 5,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 3,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 19,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 16,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte25 · 13,8%
- Lucrări speciale de construcții14 · 7,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 7,7%
- Construcții de clădiri10 · 5,5%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice9 · 5,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 4,4%
- Fabricarea articolelor de îmbrăcăminte7 · 3,9%
- Lucrări de geniu civil7 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Suseni?
Populația localității Suseni este de 2.390 (2026), pe locul 2.002 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Suseni?
Suseni are o suprafață de 30,8 km², cu o densitate a populației de 78 loc./km².
Populația din Suseni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Suseni a trecut de la 2.349 la 2.390, adică o variație de +1,7%.
Unde se află Suseni?
Suseni se află în județul Mureș. Latitudine 46,825, longitudine 24,711.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Suseni?
În Suseni, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 10,9 ‰ (2025), pe locul 290 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Suseni?
În Suseni, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,9% (2026), pe locul 2.534 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Suseni?
Cele mai apropiate de Suseni sunt: Reghin (5,5 km), Brâncovenești (6,3 km), Solovăstru (6,8 km), Ideciu de Jos (7,3 km), Batoș (8,7 km).