Sărățeni (Mureș): populație și statistici
Sărățeni are o populație de 1.650 (2026), pe o suprafață de 37,1 km², cu o densitate a populației de 44,4 loc./km². Se află pe locul 2.624 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +11,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.650
- 37,1 km²
- 44 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Sărățeni ocupă locul 83 (număr de localități: 102).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 10,9 ‰ în Sărățeni, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Mureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Sărățeni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 17).
Sărățeni în cifre
Unde se află Sărățeni?
localități vecine
- Chibed4,6 km · 1.730
- Măgherani5,8 km · 1.353
- Sovata5,9 km · 9.945
- Bereni11 km · 1.250
- Eremitu11 km · 4.024
- Ghindari11 km · 3.345
- Atid13 km · 3.061
- Neaua15 km · 1.306
Toate localitățile din județul Mureș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Sărățeni în timp
Populația localității Sărățeni a fost de 1.483 în 2016 și de 1.650 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.603 |
| 2022 | 1.599 |
| 2023 | 1.603 |
| 2024 | 1.629 |
| 2025 | 1.645 |
| 2026 | 1.650 |
Știați că?
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.203.
- Densitatea populației sale este de 2,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Chibed, la 4,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sovata (populație: 9.945), la 5,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sărățeni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sărățeni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.836 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,9 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.930 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,9 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 290 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sărățeni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,61 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 2.121 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,61 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.048 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 627 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 3.018 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 380,0 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.844 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,2 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.200 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Sărățeni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 20,0 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.426 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,21 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.385 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sărățeni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 48 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.294 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,3% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.123 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sărățeni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 12,1 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 672 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sărățeni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 25,5 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.430 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,58 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 341 din 1.695 |
Educație
| Indicator | Sărățeni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 136 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 473 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,1 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 556 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sărățeni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor23 · 23,7%
- Industria prelucrătoare13 · 13,4%
- Transport și depozitare13 · 13,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit12 · 12,4%
- Construcții12 · 12,4%
- Hoteluri și restaurante8 · 8,2%
- Activități administrative și servicii de suport7 · 7,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 4,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 17,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 15,5%
- Lucrări speciale de construcții12 · 12,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte10 · 10,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 9,3%
- Silvicultură și exploatare forestieră8 · 8,2%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)7 · 7,2%
- Construcții de clădiri5 · 5,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 5,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe4 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sărățeni?
Populația localității Sărățeni este de 1.650 (2026), pe locul 2.624 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sărățeni?
Sărățeni are o suprafață de 37,1 km², cu o densitate a populației de 44 loc./km².
Populația din Sărățeni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sărățeni a trecut de la 1.483 la 1.650, adică o variație de +11,3%.
Unde se află Sărățeni?
Sărățeni se află în județul Mureș. Latitudine 46,566, longitudine 25,010.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Sărățeni?
În Sărățeni, „Locuințe existente” se situează la 627 (2025), pe locul 3.018 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sărățeni?
În Sărățeni, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 10,9 ‰ (2025), pe locul 2.930 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Sărățeni?
Cele mai apropiate de Sărățeni sunt: Chibed (4,6 km), Măgherani (5,8 km), Sovata (5,9 km), Bereni (11 km), Eremitu (11 km).