Râciu (Mureș): populație și statistici
Râciu are o populație de 3.502 (2026), pe o suprafață de 73,5 km², cu o densitate a populației de 47,6 loc./km². Se află pe locul 1.280 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.502
- 73,5 km²
- 48 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Râciu ocupă locul 42 (număr de localități: 102).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 0,0 ‰ în Râciu, față de o medie de 45,4 ‰ în județul Mureș și 60,3 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 21,84 km în Râciu, față de o medie de 6,68 km în județul Mureș și 3,48 km la nivel național.
Râciu în cifre
Unde se află Râciu?
Populația din Râciu în timp
Populația localității Râciu a fost de 3.652 în 2016 și de 3.502 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.523 |
| 2022 | 3.498 |
| 2023 | 3.504 |
| 2024 | 3.503 |
| 2025 | 3.508 |
| 2026 | 3.502 |
Știați că?
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.297.
- Cea mai apropiată localitate este Crăiești, la 5,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ceuașu de Câmpie (populație: 6.269), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Râciu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Râciu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.876 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,3 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.336 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 348 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.295 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Râciu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 18,56 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 197 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,71 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.124 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.270 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 741 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 648,2 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 413 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,4 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.215 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Râciu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 21,84 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 23 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 248 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 548 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Râciu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 0,0 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.124 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Râciu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 108 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 901 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Râciu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 8 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.176 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,0 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.128 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Râciu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 28,0 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.267 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,00 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 512 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Râciu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.258 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 870 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 831 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Râciu | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 126 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 605 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,9 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.997 din 3.122 |
Întrebări frecvente
Care este populația din Râciu?
Populația localității Râciu este de 3.502 (2026), pe locul 1.280 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Râciu?
Râciu are o suprafață de 73,5 km², cu o densitate a populației de 48 loc./km².
Populația din Râciu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Râciu a trecut de la 3.652 la 3.502, adică o variație de −4,1%.
Unde se află Râciu?
Râciu se află în județul Mureș. Latitudine 46,715, longitudine 24,384.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Râciu?
În Râciu, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,0 ‰ (2026), pe locul 3.124 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Râciu?
În Râciu, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 21,84 km (2025), pe locul 23 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Care localități se învecinează cu Râciu?
Cele mai apropiate de Râciu sunt: Crăiești (5,6 km), Șincai (6,5 km), Băla (7,3 km), Pogăceaua (8,7 km), Sânpetru de Câmpie (9,3 km).