Păsăreni: populație și statistici
Păsăreni are o populație de 1.796 (2026), pe o suprafață de 30,3 km², cu o densitate a populației de 59,3 loc./km². Se află pe locul 2.517 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: +0,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.796
- 30,3 km²
- 59 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Păsăreni ocupă locul 75 (număr de localități: 102).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 6,1 ‰ în Păsăreni, față de o medie de 15,1 ‰ în județul Mureș și 20,1 ‰ la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,11 ‰ în Păsăreni, față de o medie de 0,82 ‰ în județul Mureș și 0,60 ‰ la nivel național.
Păsăreni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 26).
Păsăreni în cifre
Unde se află Păsăreni?
Populația din Păsăreni în timp
Populația localității Păsăreni a fost de 1.788 în 2016 și de 1.796 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.763 |
| 2022 | 1.777 |
| 2023 | 1.764 |
| 2024 | 1.753 |
| 2025 | 1.772 |
| 2026 | 1.796 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.244.
- Cea mai apropiată localitate este Gălești, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Acățari (populație: 4.793), la 5,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Păsăreni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Păsăreni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,7 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 681 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 6,1 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.154 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,1 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 266 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.329 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Păsăreni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,23 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 852 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 860 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.706 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 478,8 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.663 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 70,9 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 139 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Păsăreni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 11,30 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 138 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 389 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 268 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Păsăreni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 29,5 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.573 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,23 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.462 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Păsăreni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 56 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.003 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,3% | 1,6% | 2,3% | pe locul 640 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Păsăreni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,11 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 432 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,11 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 85 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Păsăreni | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 146 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 375 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,6 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 669 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Păsăreni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor34 · 26,4%
- Construcții15 · 11,6%
- Industria prelucrătoare13 · 10,1%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 9,3%
- Transport și depozitare11 · 8,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 7,0%
- Hoteluri și restaurante8 · 6,2%
- Informații și comunicații6 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 20,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 17,8%
- Lucrări speciale de construcții15 · 11,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte10 · 7,8%
- Construcții de clădiri9 · 7,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 6,2%
- Lucrări de geniu civil6 · 4,7%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice6 · 4,7%
- Activități de închiriere și leasing6 · 4,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi6 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Păsăreni?
Populația localității Păsăreni este de 1.796 (2026), pe locul 2.517 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Păsăreni?
Păsăreni are o suprafață de 30,3 km², cu o densitate a populației de 59 loc./km².
Populația din Păsăreni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Păsăreni a trecut de la 1.788 la 1.796, adică o variație de +0,4%.
Unde se află Păsăreni?
Păsăreni se află în județul Mureș. Latitudine 46,485, longitudine 24,694.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Păsăreni?
În Păsăreni, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,1 ‰ (2025), pe locul 3.154 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Păsăreni?
În Păsăreni, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,11 ‰ (2024), pe locul 85 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Păsăreni?
Cele mai apropiate de Păsăreni sunt: Gălești (4,4 km), Acățari (5,6 km), Corunca (6,2 km), Livezeni (8,1 km), Crăciunești (9,5 km).