Județ
Maramureș: localități în cifre
Maramureș (județ) are o populație de 505.391 pe o suprafață de 6.303 km², cu o densitate de 80 loc./km². Număr de localități: 76. Populație: −4,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 505.391
- 76 de localități
- 6.303 km²
- 80 loc./km²
Hartă și clasamente: Maramureș
Populație (după domiciliu)
- Baia Mare133.356
- Sighetu Marmației40.600
- Borșa28.653
- Vișeu de Sus16.904
- Baia Sprie16.859
Evoluția populației în 10 ani
- Groși+49,1%
- Tăuții-Măgherăuș+26,9%
- Recea+25,0%
- Coltău+21,4%
- Satulung+17,8%
Densitatea populației
- Baia Mare570,8 loc./km²
- Sighetu Marmației297,0 loc./km²
- Coltău238,6 loc./km²
- Cavnic193,3 loc./km²
- Groși185,4 loc./km²
Toate localitățile din Maramureș
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Baia Mare | 133.356 | −9,9% | 570,8 loc./km² | 233,6 km² | 71,9 ‰ | 4,12 ‰ |
| Sighetu Marmației | 40.600 | −8,1% | 297,0 loc./km² | 136,7 km² | 52,8 ‰ | 3,45 ‰ |
| Borșa | 28.653 | −4,2% | 68,5 loc./km² | 418,5 km² | 49,4 ‰ | 3,91 ‰ |
| Vișeu de Sus | 16.904 | −7,0% | 38,3 loc./km² | 441,6 km² | 50,0 ‰ | 3,14 ‰ |
| Baia Sprie | 16.859 | −1,4% | 181,1 loc./km² | 93,1 km² | 44,6 ‰ | 3,80 ‰ |
| Târgu Lăpuș | 12.456 | −5,8% | 50,4 loc./km² | 246,9 km² | 47,8 ‰ | 3,37 ‰ |
| Poienile de sub Munte | 10.223 | −0,4% | 35,3 loc./km² | 289,7 km² | 29,5 ‰ | 3,42 ‰ |
| Tăuții-Măgherăuș | 10.219 | +26,9% | 84,3 loc./km² | 121,2 km² | 59,4 ‰ | 5,09 ‰ |
| Moisei | 9.534 | +2,6% | 80,6 loc./km² | 118,3 km² | 58,2 ‰ | 4,41 ‰ |
| Seini | 9.491 | −1,3% | 162,0 loc./km² | 58,6 km² | 45,9 ‰ | 1,79 ‰ |
| Șomcuta Mare | 8.058 | +0,7% | 68,0 loc./km² | 118,5 km² | 40,5 ‰ | 2,61 ‰ |
| Recea | 7.693 | +25,0% | 175,6 loc./km² | 43,8 km² | 83,8 ‰ | 7,02 ‰ |
| Ulmeni | 7.543 | −0,2% | 93,8 loc./km² | 80,4 km² | 30,2 ‰ | 2,39 ‰ |
| Satulung | 6.992 | +17,8% | 101,4 loc./km² | 68,9 km² | 38,8 ‰ | 3,58 ‰ |
| Copalnic-Mănăștur | 5.574 | −1,6% | 47,4 loc./km² | 117,5 km² | 40,5 ‰ | 4,31 ‰ |
| Ruscova | 5.508 | −2,1% | 134,8 loc./km² | 40,9 km² | 25,8 ‰ | 2,36 ‰ |
| Șișești | 5.282 | −3,2% | 58,4 loc./km² | 90,5 km² | 35,4 ‰ | 2,08 ‰ |
| Repedea | 5.005 | +0,9% | 42,7 loc./km² | 117,2 km² | 29,2 ‰ | 2,60 ‰ |
| Vișeu de Jos | 4.808 | −7,1% | 86,0 loc./km² | 55,9 km² | 56,6 ‰ | 4,16 ‰ |
| Cavnic | 4.715 | −10,3% | 193,3 loc./km² | 24,4 km² | 37,8 ‰ | 2,12 ‰ |
| Săliștea de Sus | 4.713 | −8,4% | 68,7 loc./km² | 68,6 km² | 39,9 ‰ | 3,39 ‰ |
| Mireșu Mare | 4.656 | −3,3% | 63,5 loc./km² | 73,4 km² | 28,8 ‰ | 2,36 ‰ |
| Bârsana | 4.582 | −3,0% | 63,6 loc./km² | 72,1 km² | 52,4 ‰ | 4,15 ‰ |
| Cicârlău | 4.562 | +9,0% | 61,0 loc./km² | 74,8 km² | 53,7 ‰ | 3,73 ‰ |
| Bocicoiu Mare | 4.502 | −0,2% | 165,5 loc./km² | 27,2 km² | 36,4 ‰ | 1,78 ‰ |
| Ieud | 4.396 | 0,0% | 58,0 loc./km² | 75,8 km² | 25,7 ‰ | 3,18 ‰ |
| Dumbrăvița | 4.389 | +1,3% | 84,6 loc./km² | 51,9 km² | 44,7 ‰ | 4,78 ‰ |
| Rona de Sus | 4.280 | −7,2% | 67,1 loc./km² | 63,8 km² | 31,3 ‰ | 1,64 ‰ |
| Fărcașa | 4.234 | +8,0% | 85,8 loc./km² | 49,4 km² | 40,6 ‰ | 5,20 ‰ |
| Groși | 4.176 | +49,1% | 185,4 loc./km² | 22,5 km² | 80,7 ‰ | 4,55 ‰ |
| Bistra | 4.156 | −4,6% | 32,4 loc./km² | 128,4 km² | 21,4 ‰ | 1,68 ‰ |
| Ocna Șugatag | 4.122 | −1,5% | 45,4 loc./km² | 90,9 km² | 53,4 ‰ | 4,37 ‰ |
| Suciu de Sus | 3.723 | −7,3% | 33,3 loc./km² | 111,7 km² | 30,9 ‰ | 2,15 ‰ |
| Cernești | 3.518 | −4,2% | 36,7 loc./km² | 95,9 km² | 25,9 ‰ | 1,71 ‰ |
| Lăpuș | 3.410 | −7,9% | 36,2 loc./km² | 94,3 km² | 26,1 ‰ | 3,52 ‰ |
| Coltău | 3.355 | +21,4% | 238,6 loc./km² | 14,1 km² | 32,8 ‰ | 3,28 ‰ |
| Strâmtura | 3.266 | −11,6% | 35,6 loc./km² | 91,7 km² | 28,8 ‰ | 2,45 ‰ |
| Rozavlea | 3.262 | +1,8% | 76,3 loc./km² | 42,8 km² | 34,9 ‰ | 3,37 ‰ |
| Săpânța | 3.193 | +0,5% | 22,9 loc./km² | 139,4 km² | 43,2 ‰ | 4,70 ‰ |
| Remeți | 3.138 | −2,5% | 46,0 loc./km² | 68,2 km² | 15,9 ‰ | 1,59 ‰ |
| Giulești | 3.122 | −2,8% | 39,8 loc./km² | 78,4 km² | 43,9 ‰ | 3,52 ‰ |
| Săcel | 3.109 | −10,9% | 37,4 loc./km² | 83,2 km² | 39,6 ‰ | 4,50 ‰ |
| Călinești | 3.069 | −2,9% | 46,4 loc./km² | 66,1 km² | 32,9 ‰ | 1,96 ‰ |
| Cupșeni | 3.066 | −12,1% | 37,2 loc./km² | 82,3 km² | 24,5 ‰ | 3,59 ‰ |
| Dragomirești | 3.012 | −7,7% | 29,8 loc./km² | 101,0 km² | 41,8 ‰ | 2,66 ‰ |
| Remetea Chioarului | 2.981 | +3,5% | 55,8 loc./km² | 53,4 km² | 38,2 ‰ | 1,68 ‰ |
| Ardusat | 2.979 | +7,7% | 95,8 loc./km² | 31,1 km² | 35,2 ‰ | 3,69 ‰ |
| Sarasău | 2.854 | +3,4% | 148,0 loc./km² | 19,3 km² | 34,7 ‰ | 1,05 ‰ |
| Vadu Izei | 2.823 | −1,9% | 166,7 loc./km² | 16,9 km² | 48,5 ‰ | 5,31 ‰ |
| Budești | 2.790 | −9,6% | 32,7 loc./km² | 85,3 km² | 30,8 ‰ | 3,23 ‰ |
| Bogdan Vodă | 2.784 | −8,8% | 81,2 loc./km² | 34,3 km² | 34,8 ‰ | 1,44 ‰ |
| Coroieni | 2.653 | +10,6% | 39,6 loc./km² | 67,0 km² | 31,7 ‰ | 1,13 ‰ |
| Săcălășeni | 2.573 | +12,3% | 89,5 loc./km² | 28,7 km² | 52,5 ‰ | 3,89 ‰ |
| Câmpulung la Tisa | 2.429 | −3,2% | 71,3 loc./km² | 34,1 km² | 21,8 ‰ | 0,41 ‰ |
| Botiza | 2.385 | −7,8% | 32,1 loc./km² | 74,2 km² | 25,2 ‰ | 3,35 ‰ |
| Leordina | 2.342 | −4,0% | 78,8 loc./km² | 29,7 km² | 46,5 ‰ | 2,56 ‰ |
| Petrova | 2.334 | −6,4% | 56,0 loc./km² | 41,6 km² | 35,1 ‰ | 2,14 ‰ |
| Șieu | 2.322 | −2,0% | 109,0 loc./km² | 21,3 km² | 51,7 ‰ | 5,60 ‰ |
| Desești | 2.202 | −7,2% | 15,5 loc./km² | 142,4 km² | 36,8 ‰ | 4,54 ‰ |
| Băiuț | 2.072 | −14,7% | 18,1 loc./km² | 114,4 km² | 21,7 ‰ | 0,97 ‰ |
| Groșii Țibleșului | 2.036 | −3,3% | 16,2 loc./km² | 126,0 km² | 44,7 ‰ | 5,40 ‰ |
| Valea Chioarului | 1.925 | −7,4% | 24,4 loc./km² | 78,8 km² | 39,0 ‰ | 2,60 ‰ |
| Băița de sub Codru | 1.922 | +2,5% | 39,4 loc./km² | 48,8 km² | 25,0 ‰ | 2,60 ‰ |
| Rona de Jos | 1.915 | −6,3% | 83,2 loc./km² | 23,0 km² | 35,0 ‰ | 2,61 ‰ |
| Sălsig | 1.718 | +4,2% | 84,3 loc./km² | 20,4 km² | 33,2 ‰ | 4,07 ‰ |
| Oncești | 1.479 | −2,8% | 71,0 loc./km² | 20,8 km² | 65,6 ‰ | 4,06 ‰ |
| Coaș | 1.444 | +2,4% | 53,6 loc./km² | 26,9 km² | 33,9 ‰ | 4,16 ‰ |
| Gârdani | 1.325 | 0,0% | 75,2 loc./km² | 17,6 km² | 29,4 ‰ | 3,02 ‰ |
| Băsești | 1.285 | −8,7% | 23,7 loc./km² | 54,3 km² | 22,6 ‰ | 0,78 ‰ |
| Vima Mică | 1.280 | −12,8% | 16,8 loc./km² | 76,3 km² | 25,8 ‰ | 5,47 ‰ |
| Asuaju de Sus | 1.153 | −12,9% | 19,5 loc./km² | 59,2 km² | 32,1 ‰ | 2,60 ‰ |
| Oarța de Jos | 1.091 | −7,7% | 34,2 loc./km² | 31,9 km² | 32,1 ‰ | 4,58 ‰ |
| Ariniș | 1.079 | +4,1% | 39,9 loc./km² | 27,0 km² | 51,9 ‰ | 5,56 ‰ |
| Boiu Mare | 1.076 | −4,5% | 18,2 loc./km² | 59,2 km² | 42,8 ‰ | 0,93 ‰ |
| Bicaz | 916 | −13,1% | 23,4 loc./km² | 39,1 km² | 20,7 ‰ | 5,46 ‰ |
| Poienile Izei | 740 | −16,3% | 45,8 loc./km² | 16,2 km² | 37,8 ‰ | 8,11 ‰ |
Maramureș comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Maramureș | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 50,8 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 3,58 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 4,85 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 7.107 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 5,63 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 38,3 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 3,36 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 2,03 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,50 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,94 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 144 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,3 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 1,3 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 687 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 2,03 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 13,5 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 15,1 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 213.319 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 422,1 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 55,3 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 2,07 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 216 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 1,6% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 6,8 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 10,5 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 28,5 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Maramureș?
Număr de localități în Maramureș: 76. Cea mai populată este Baia Mare, cu o populație de 133.356.
Care este populația din Maramureș?
Maramureș are o populație de 505.391 (2026), adică o densitate a populației de 80 loc./km².
Care localitate din județul Maramureș crește cel mai repede?
Groși are cea mai rapidă creștere din județul Maramureș în ultimii 10 ani: +49,1%.