Beica de Jos: populație și statistici
Beica de Jos are o populație de 2.159 (2026), pe o suprafață de 45,5 km², cu o densitate a populației de 47,5 loc./km². Se află pe locul 2.208 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.159
- 45,5 km²
- 48 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Beica de Jos ocupă locul 66 (număr de localități: 102).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,4% în Beica de Jos, față de o medie de 1,6% în județul Mureș și 2,0% la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 0,93 ‰ în Beica de Jos, față de o medie de 0,82 ‰ în județul Mureș și 0,60 ‰ la nivel național.
Beica de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 38).
Beica de Jos în cifre
Unde se află Beica de Jos?
Populația din Beica de Jos în timp
Populația localității Beica de Jos a fost de 2.225 în 2016 și de 2.159 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.222 |
| 2022 | 2.192 |
| 2023 | 2.151 |
| 2024 | 2.182 |
| 2025 | 2.169 |
| 2026 | 2.159 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.367.
- Cea mai apropiată localitate este Petelea, la 7,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Gurghiu (populație: 5.919), la 7,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Beica de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Beica de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.750 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,4 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.557 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.096 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,2 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 821 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Beica de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,88 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.803 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.089 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.277 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 504,4 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.363 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 64,3 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 355 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Beica de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,9 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.312 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,78 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.056 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Beica de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 66 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.697 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,4% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.971 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Beica de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 13,0 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.224 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,11 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 495 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Beica de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,93 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 563 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,93 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 188 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Beica de Jos | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 103 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.155 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,6 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.008 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Beica de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor54 · 28,3%
- Transport și depozitare40 · 20,9%
- Construcții30 · 15,7%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 6,3%
- Hoteluri și restaurante11 · 5,8%
- Industria prelucrătoare10 · 5,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 3,7%
- Tranzacții imobiliare6 · 3,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor38 · 19,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor38 · 19,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte37 · 19,4%
- Lucrări speciale de construcții29 · 15,2%
- Construcții de clădiri25 · 13,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi25 · 13,1%
- Lucrări de geniu civil24 · 12,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 4,7%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră8 · 4,2%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)7 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Beica de Jos?
Populația localității Beica de Jos este de 2.159 (2026), pe locul 2.208 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Beica de Jos?
Beica de Jos are o suprafață de 45,5 km², cu o densitate a populației de 48 loc./km².
Populația din Beica de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Beica de Jos a trecut de la 2.225 la 2.159, adică o variație de −3,0%.
Unde se află Beica de Jos?
Beica de Jos se află în județul Mureș. Latitudine 46,715, longitudine 24,834.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Beica de Jos?
În Beica de Jos, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,4% (2026), pe locul 2.971 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Beica de Jos?
În Beica de Jos, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 0,93 ‰ (2024), pe locul 188 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Beica de Jos?
Cele mai apropiate de Beica de Jos sunt: Petelea (7,3 km), Gurghiu (7,7 km), Solovăstru (8,9 km), Hodoșa (8,9 km), Gornești (10 km).