Rușii-Munți: populație și statistici
Rușii-Munți are o populație de 2.023 (2026), pe o suprafață de 42,8 km², cu o densitate a populației de 47,3 loc./km². Se află pe locul 2.315 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.023
- 42,8 km²
- 47 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Rușii-Munți ocupă locul 69 (număr de localități: 102).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 74,5 m² în Rușii-Munți, față de o medie de 51,3 m² în județul Mureș și 51,1 m² la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 10,38 km în Rușii-Munți, față de o medie de 3,70 km în județul Mureș și 3,05 km la nivel național.
Rușii-Munți: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 33).
Rușii-Munți în cifre
Unde se află Rușii-Munți?
localități vecine
- Aluniș3,8 km · 2.965
- Deda4,2 km · 4.139
- Brâncovenești11 km · 3.729
- Ideciu de Jos12 km · 2.257
- Hodac13 km · 5.005
- Gurghiu15 km · 5.919
- Vătava15 km · 1.764
- Monor16 km · 1.227
Toate localitățile din județul Mureș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Rușii-Munți în timp
Populația localității Rușii-Munți a fost de 2.191 în 2016 și de 2.023 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.130 |
| 2022 | 2.091 |
| 2023 | 2.073 |
| 2024 | 2.061 |
| 2025 | 2.038 |
| 2026 | 2.023 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.987.
- Cea mai apropiată localitate este Aluniș, la 3,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Deda (populație: 4.139), la 4,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Rușii-Munți
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Rușii-Munți | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,3 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.127 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,8 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 961 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,9 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.073 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,3 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.481 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Rușii-Munți | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,54 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 474 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,99 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.640 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 985 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.470 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 486,9 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.559 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 74,5 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 77 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,99 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.147 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Rușii-Munți | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 33,6 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.261 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,47 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.282 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Rușii-Munți | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 57 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.974 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,9% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.534 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Rușii-Munți | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 135 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 729 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 40,5 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 269 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Rușii-Munți | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 34,1 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 937 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 10,38 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 151 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Rușii-Munți | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.035 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Rușii-Munți | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 74 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.297 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,9 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 895 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Rușii-Munți
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor52 · 29,1%
- Transport și depozitare27 · 15,1%
- Industria prelucrătoare17 · 9,5%
- Hoteluri și restaurante17 · 9,5%
- Construcții16 · 8,9%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 7,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice8 · 4,5%
- Tranzacții imobiliare6 · 3,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 18,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor31 · 17,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte25 · 14,0%
- Lucrări speciale de construcții16 · 8,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 8,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 7,8%
- Construcții de clădiri10 · 5,6%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora8 · 4,5%
- Activități de închiriere și leasing8 · 4,5%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații6 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Rușii-Munți?
Populația localității Rușii-Munți este de 2.023 (2026), pe locul 2.315 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Rușii-Munți?
Rușii-Munți are o suprafață de 42,8 km², cu o densitate a populației de 47 loc./km².
Populația din Rușii-Munți crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Rușii-Munți a trecut de la 2.191 la 2.023, adică o variație de −7,7%.
Unde se află Rușii-Munți?
Rușii-Munți se află în județul Mureș. Latitudine 46,912, longitudine 24,896.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Rușii-Munți?
În Rușii-Munți, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 74,5 m² (2025), pe locul 77 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Rușii-Munți?
În Rușii-Munți, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 10,38 km (2025), pe locul 151 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Rușii-Munți?
Cele mai apropiate de Rușii-Munți sunt: Aluniș (3,8 km), Deda (4,2 km), Brâncovenești (11 km), Ideciu de Jos (12 km), Hodac (13 km).