Județ
Arad (județ): localități în cifre
Arad (județ) are o populație de 457.077 pe o suprafață de 7.746 km², cu o densitate de 59 loc./km². Număr de localități: 78. Populație: −3,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 457.077
- 78 de localități
- 7.746 km²
- 59 loc./km²
Hartă și clasamente: Arad (județ)
Populație (după domiciliu)
- Arad164.631
- Vladimirescu15.715
- Sântana15.367
- Pecica14.215
- Lipova10.554
Evoluția populației în 10 ani
- Livada+34,2%
- Șiștarovăț+27,5%
- Vladimirescu+21,0%
- Șofronea+13,7%
- Zimandu Nou+9,3%
Densitatea populației
- Arad687,3 loc./km²
- Livada232,3 loc./km²
- Sântana143,2 loc./km²
- Vladimirescu128,3 loc./km²
- Pâncota127,5 loc./km²
Toate localitățile din Arad (județ)
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Arad | 164.631 | −8,2% | 687,3 loc./km² | 239,5 km² | 85,1 ‰ | 4,82 ‰ |
| Vladimirescu | 15.715 | +21,0% | 128,3 loc./km² | 122,5 km² | 78,6 ‰ | 4,52 ‰ |
| Sântana | 15.367 | −1,9% | 143,2 loc./km² | 107,3 km² | 26,9 ‰ | 1,95 ‰ |
| Pecica | 14.215 | +0,6% | 60,3 loc./km² | 235,8 km² | 47,1 ‰ | 3,38 ‰ |
| Lipova | 10.554 | −7,4% | 78,7 loc./km² | 134,2 km² | 55,6 ‰ | 4,36 ‰ |
| Ineu | 9.181 | −4,2% | 78,6 loc./km² | 116,9 km² | 46,3 ‰ | 2,51 ‰ |
| Șiria | 9.061 | −0,5% | 66,3 loc./km² | 136,6 km² | 32,3 ‰ | 1,32 ‰ |
| Curtici | 8.981 | +2,9% | 123,7 loc./km² | 72,6 km² | 33,4 ‰ | 2,34 ‰ |
| Pâncota | 8.225 | +1,0% | 127,5 loc./km² | 64,5 km² | 40,5 ‰ | 1,82 ‰ |
| Chișineu-Criș | 7.895 | −6,4% | 67,2 loc./km² | 117,5 km² | 47,6 ‰ | 1,77 ‰ |
| Nădlac | 7.549 | −5,7% | 56,9 loc./km² | 132,6 km² | 38,4 ‰ | 2,38 ‰ |
| Vinga | 7.258 | +5,6% | 51,3 loc./km² | 141,4 km² | 33,1 ‰ | 1,93 ‰ |
| Macea | 7.145 | −0,4% | 98,1 loc./km² | 72,8 km² | 26,2 ‰ | 2,24 ‰ |
| Târnova | 6.120 | −1,4% | 29,2 loc./km² | 209,9 km² | 30,2 ‰ | 2,61 ‰ |
| Secusigiu | 6.051 | −2,7% | 42,7 loc./km² | 141,9 km² | 20,8 ‰ | 1,65 ‰ |
| Sebiș | 5.999 | −7,0% | 88,7 loc./km² | 67,6 km² | 63,3 ‰ | 3,33 ‰ |
| Zimandu Nou | 5.358 | +9,3% | 72,3 loc./km² | 74,1 km² | 58,6 ‰ | 2,43 ‰ |
| Livada | 4.662 | +34,2% | 232,3 loc./km² | 20,1 km² | 89,7 ‰ | 6,44 ‰ |
| Păuliș | 4.423 | +1,9% | 34,0 loc./km² | 130,0 km² | 50,4 ‰ | 2,94 ‰ |
| Șimand | 4.337 | −2,3% | 43,1 loc./km² | 100,7 km² | 33,7 ‰ | 1,84 ‰ |
| Zăbrani | 4.250 | −7,8% | 36,6 loc./km² | 116,2 km² | 33,4 ‰ | 2,12 ‰ |
| Semlac | 4.248 | +0,2% | 51,7 loc./km² | 82,1 km² | 41,0 ‰ | 1,88 ‰ |
| Șagu | 4.233 | +1,8% | 41,2 loc./km² | 102,6 km² | 46,5 ‰ | 3,07 ‰ |
| Șicula | 4.108 | −4,0% | 31,3 loc./km² | 131,2 km² | 33,6 ‰ | 2,68 ‰ |
| Ghioroc | 4.090 | +0,1% | 84,1 loc./km² | 48,6 km² | 62,1 ‰ | 3,67 ‰ |
| Fântânele | 3.950 | +6,4% | 97,1 loc./km² | 40,7 km² | 45,8 ‰ | 4,05 ‰ |
| Mișca | 3.946 | +4,2% | 37,9 loc./km² | 104,2 km² | 16,2 ‰ | 1,27 ‰ |
| Sintea Mare | 3.758 | −2,4% | 34,5 loc./km² | 108,9 km² | 24,7 ‰ | 1,33 ‰ |
| Gurahonț | 3.585 | −8,1% | 21,0 loc./km² | 170,8 km² | 43,0 ‰ | 4,18 ‰ |
| Bocsig | 3.289 | −3,2% | 40,5 loc./km² | 81,3 km² | 26,1 ‰ | 0,91 ‰ |
| Felnac | 3.239 | +3,0% | 64,8 loc./km² | 50,0 km² | 55,6 ‰ | 4,94 ‰ |
| Apateu | 3.222 | −6,1% | 35,5 loc./km² | 90,7 km² | 24,2 ‰ | 2,48 ‰ |
| Buteni | 3.216 | −5,9% | 33,6 loc./km² | 95,7 km² | 37,9 ‰ | 2,49 ‰ |
| Șeitin | 3.173 | +2,7% | 48,1 loc./km² | 65,9 km² | 36,6 ‰ | 3,47 ‰ |
| Șofronea | 3.129 | +13,7% | 89,7 loc./km² | 34,9 km² | 67,1 ‰ | 5,11 ‰ |
| Zădăreni | 3.037 | +7,0% | 120,2 loc./km² | 25,3 km² | 50,7 ‰ | 3,62 ‰ |
| Șepreuș | 3.003 | +3,3% | 51,7 loc./km² | 58,0 km² | 18,3 ‰ | 0,67 ‰ |
| Zărand | 2.994 | +8,9% | 39,8 loc./km² | 75,2 km² | 14,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Beliu | 2.908 | −3,9% | 31,4 loc./km² | 92,6 km² | 38,5 ‰ | 2,75 ‰ |
| Seleuș | 2.843 | −4,8% | 47,2 loc./km² | 60,2 km² | 32,4 ‰ | 3,87 ‰ |
| Frumușeni | 2.836 | +2,6% | 63,8 loc./km² | 44,5 km² | 48,3 ‰ | 6,35 ‰ |
| Săvârșin | 2.827 | −3,3% | 13,7 loc./km² | 206,9 km² | 45,6 ‰ | 1,06 ‰ |
| Craiva | 2.801 | −3,4% | 24,4 loc./km² | 114,7 km² | 23,2 ‰ | 2,14 ‰ |
| Covăsânț | 2.642 | −3,0% | 70,5 loc./km² | 37,5 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Cermei | 2.620 | −4,4% | 22,7 loc./km² | 115,4 km² | 31,7 ‰ | 1,15 ‰ |
| Iratoșu | 2.554 | −0,1% | 55,0 loc./km² | 46,4 km² | 46,6 ‰ | 3,13 ‰ |
| Grăniceri | 2.465 | −3,3% | 31,2 loc./km² | 79,1 km² | 22,3 ‰ | 2,43 ‰ |
| Almaș | 2.357 | −10,2% | 29,0 loc./km² | 81,2 km² | 28,0 ‰ | 1,70 ‰ |
| Socodor | 2.264 | −0,6% | 19,1 loc./km² | 118,8 km² | 34,0 ‰ | 2,21 ‰ |
| Vârfurile | 2.243 | −16,4% | 16,7 loc./km² | 134,7 km² | 48,1 ‰ | 2,67 ‰ |
| Bârzava | 2.228 | −12,4% | 8,7 loc./km² | 256,4 km² | 37,7 ‰ | 1,80 ‰ |
| Pilu | 2.178 | −0,1% | 30,3 loc./km² | 71,9 km² | 33,1 ‰ | 2,75 ‰ |
| Hălmagiu | 2.129 | −23,0% | 22,0 loc./km² | 96,7 km² | 39,5 ‰ | 5,64 ‰ |
| Conop | 2.116 | −7,4% | 11,1 loc./km² | 191,5 km² | 29,8 ‰ | 2,36 ‰ |
| Olari | 1.988 | −0,8% | 39,6 loc./km² | 50,1 km² | 23,1 ‰ | 2,01 ‰ |
| Peregu Mare | 1.756 | −2,9% | 53,1 loc./km² | 33,0 km² | 30,8 ‰ | 3,42 ‰ |
| Birchiș | 1.729 | −8,5% | 16,6 loc./km² | 103,9 km² | 27,2 ‰ | 1,16 ‰ |
| Bârsa | 1.717 | −6,5% | 33,7 loc./km² | 51,0 km² | 26,8 ‰ | 1,16 ‰ |
| Dorobanți | 1.537 | −4,4% | 54,7 loc./km² | 28,1 km² | 38,4 ‰ | 0,65 ‰ |
| Vărădia de Mureș | 1.525 | −9,5% | 12,8 loc./km² | 119,5 km² | 28,2 ‰ | 0,00 ‰ |
| Ususău | 1.505 | +6,0% | 11,1 loc./km² | 135,6 km² | 45,8 ‰ | 3,32 ‰ |
| Zerind | 1.452 | +0,6% | 23,2 loc./km² | 62,5 km² | 27,5 ‰ | 0,69 ‰ |
| Tauț | 1.405 | −15,6% | 6,9 loc./km² | 204,6 km² | 42,7 ‰ | 3,56 ‰ |
| Archiș | 1.371 | −11,3% | 20,3 loc./km² | 67,7 km² | 32,1 ‰ | 1,46 ‰ |
| Dieci | 1.359 | −8,7% | 16,2 loc./km² | 83,7 km² | 32,4 ‰ | 2,94 ‰ |
| Petriș | 1.256 | −9,2% | 9,7 loc./km² | 129,8 km² | 32,6 ‰ | 0,00 ‰ |
| Chisindia | 1.168 | −11,2% | 9,1 loc./km² | 128,7 km² | 48,8 ‰ | 2,57 ‰ |
| Hășmaș | 1.162 | −8,4% | 13,2 loc./km² | 88,3 km² | 25,8 ‰ | 4,30 ‰ |
| Brazii | 1.134 | −7,5% | 9,5 loc./km² | 118,8 km² | 39,7 ‰ | 3,53 ‰ |
| Cărand | 1.085 | −6,6% | 28,4 loc./km² | 38,2 km² | 22,1 ‰ | 2,76 ‰ |
| Bata | 1.038 | −1,9% | 13,3 loc./km² | 78,3 km² | 32,8 ‰ | 0,96 ‰ |
| Dezna | 1.038 | −13,9% | 12,5 loc./km² | 83,1 km² | 37,6 ‰ | 2,89 ‰ |
| Pleșcuța | 981 | −15,5% | 13,0 loc./km² | 75,4 km² | 21,4 ‰ | 3,06 ‰ |
| Hălmăgel | 951 | −22,4% | 11,4 loc./km² | 83,7 km² | 38,9 ‰ | 3,15 ‰ |
| Șilindia | 846 | −3,3% | 12,2 loc./km² | 69,4 km² | 49,6 ‰ | 4,73 ‰ |
| Moneasa | 807 | −12,4% | 11,7 loc./km² | 68,9 km² | 75,6 ‰ | 0,00 ‰ |
| Ignești | 651 | −9,7% | 12,6 loc./km² | 51,7 km² | 30,7 ‰ | 0,00 ‰ |
| Șiștarovăț | 408 | +27,5% | 3,3 loc./km² | 122,7 km² | 88,2 ‰ | 0,00 ‰ |
Arad (județ) comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Arad (județ) | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 56,8 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 3,43 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 5,39 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 6.148 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 5,39 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 35,3 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 3,65 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 3,03 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,83 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,67 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 158 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,5 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 1,1 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 737 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,98 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 16,2 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 16,6 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 207.810 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 454,7 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 56,8 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 1,84 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 284 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 1,7% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 6,9 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 11,7 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 16,5 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Arad (județ)?
Număr de localități în Arad (județ): 78. Cea mai populată este Arad, cu o populație de 164.631.
Care este populația din Arad (județ)?
Arad (județ) are o populație de 457.077 (2026), adică o densitate a populației de 59 loc./km².
Care localitate din județul Arad (județ) crește cel mai repede?
Livada are cea mai rapidă creștere din județul Arad (județ) în ultimii 10 ani: +34,2%.