Gănești: populație și statistici
Gănești are o populație de 3.427 (2026), pe o suprafață de 49,6 km², cu o densitate a populației de 69,0 loc./km². Se află pe locul 1.320 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.427
- 49,6 km²
- 69 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Gănești ocupă locul 43 (număr de localități: 102).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 8,8 ‰ în Gănești, față de o medie de 14,3 ‰ în județul Mureș și 18,5 ‰ la nivel național.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 0,29 ‰ în Gănești, față de o medie de 1,71 ‰ în județul Mureș și 3,20 ‰ la nivel național.
Gănești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 43).
Gănești în cifre
Unde se află Gănești?
localități vecine
- Mica5,4 km · 4.856
- Târnăveni6,6 km · 23.735
- Băgaciu7,0 km · 2.595
- Ogra8,0 km · 2.674
- Bahnea9,3 km · 3.656
- Cucerdea10 km · 1.235
- Adămuș12 km · 5.156
- Suplac13 km · 2.233
Toate localitățile din județul Mureș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Gănești în timp
Populația localității Gănești a fost de 3.639 în 2016 și de 3.427 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.519 |
| 2022 | 3.499 |
| 2023 | 3.500 |
| 2024 | 3.492 |
| 2025 | 3.470 |
| 2026 | 3.427 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.952.
- Cea mai apropiată localitate este Mica, la 5,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Târnăveni (populație: 23.735), la 6,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gănești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,8 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.959 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.247 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,1 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.981 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.384 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,72 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.141 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,17 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.496 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.399 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 1.700 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 408,2 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.579 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,6 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.087 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,29 ‰ | 1,71 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.779 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Gănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 9,95 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 194 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 403 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 252 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Gănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 30,6 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.482 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,04 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.625 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 74 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.498 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,5% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.069 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Gănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,4 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 582 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 222 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 605 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,3 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.021 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Gănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 35,6 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 866 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,00 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 393 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Gănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 5,66 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.225 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 0,82 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 828 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 1,84 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 800 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gănești | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 92 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.535 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,9 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.997 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gănești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor56 · 22,4%
- Transport și depozitare31 · 12,4%
- Construcții24 · 9,6%
- Industria prelucrătoare23 · 9,2%
- Activități administrative și servicii de suport23 · 9,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice18 · 7,2%
- Hoteluri și restaurante17 · 6,8%
- Tranzacții imobiliare14 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor43 · 17,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 13,6%
- Lucrări speciale de construcții23 · 9,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte23 · 9,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație17 · 6,8%
- Construcții de clădiri15 · 6,0%
- Tranzacții imobiliare14 · 5,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi13 · 5,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe10 · 4,0%
- Activități de închiriere și leasing10 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gănești?
Populația localității Gănești este de 3.427 (2026), pe locul 1.320 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gănești?
Gănești are o suprafață de 49,6 km², cu o densitate a populației de 69 loc./km².
Populația din Gănești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gănești a trecut de la 3.639 la 3.427, adică o variație de −5,8%.
Unde se află Gănești?
Gănești se află în județul Mureș. Latitudine 46,333, longitudine 24,356.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gănești?
În Gănești, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 8,8 ‰ (2025), pe locul 2.959 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gănești?
În Gănești, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,29 ‰ (2025), pe locul 1.779 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Care localități se învecinează cu Gănești?
Cele mai apropiate de Gănești sunt: Mica (5,4 km), Târnăveni (6,6 km), Băgaciu (7,0 km), Ogra (8,0 km), Bahnea (9,3 km).