Județ
Gorj: localități în cifre
Gorj (județ) are o populație de 336.574 pe o suprafață de 5.572 km², cu o densitate de 60 loc./km². Număr de localități: 70. Populație: −8,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 336.574
- 70 de localități
- 5.572 km²
- 60 loc./km²
Hartă și clasamente: Gorj
Toate localitățile din Gorj
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Târgu Jiu | 89.104 | −8,1% | 858,3 loc./km² | 103,8 km² | 68,8 ‰ | 3,28 ‰ |
| Motru | 19.148 | −16,6% | 384,5 loc./km² | 49,8 km² | 31,9 ‰ | 1,62 ‰ |
| Rovinari | 12.387 | −9,4% | 466,9 loc./km² | 26,5 km² | 35,6 ‰ | 2,34 ‰ |
| Bumbești-Jiu | 8.628 | −14,5% | 40,5 loc./km² | 212,9 km² | 36,2 ‰ | 2,20 ‰ |
| Târgu Cărbunești | 8.243 | −5,4% | 63,6 loc./km² | 129,6 km² | 36,4 ‰ | 2,43 ‰ |
| Bălești | 7.587 | +2,2% | 96,3 loc./km² | 78,8 km² | 44,2 ‰ | 2,50 ‰ |
| Turceni | 7.583 | −6,6% | 96,9 loc./km² | 78,3 km² | 33,5 ‰ | 3,43 ‰ |
| Bâlteni | 7.161 | −7,0% | 78,2 loc./km² | 91,6 km² | 38,4 ‰ | 2,37 ‰ |
| Tismana | 6.433 | −9,8% | 21,6 loc./km² | 297,9 km² | 38,4 ‰ | 3,42 ‰ |
| Plopșoru | 6.339 | −5,2% | 79,2 loc./km² | 80,0 km² | 31,1 ‰ | 1,74 ‰ |
| Țânțăreni | 5.426 | −4,0% | 117,5 loc./km² | 46,2 km² | 20,1 ‰ | 2,03 ‰ |
| Novaci | 5.334 | −7,3% | 31,5 loc./km² | 169,4 km² | 84,6 ‰ | 5,62 ‰ |
| Runcu | 5.078 | −0,1% | 18,9 loc./km² | 268,3 km² | 44,7 ‰ | 2,17 ‰ |
| Drăguțești | 5.005 | +0,2% | 80,5 loc./km² | 62,2 km² | 48,6 ‰ | 3,40 ‰ |
| Padeș | 4.682 | −5,0% | 12,2 loc./km² | 383,8 km² | 40,4 ‰ | 3,42 ‰ |
| Scoarța | 4.620 | +0,3% | 53,7 loc./km² | 86,0 km² | 33,3 ‰ | 2,38 ‰ |
| Mătăsari | 4.618 | −13,5% | 99,6 loc./km² | 46,4 km² | 30,7 ‰ | 1,52 ‰ |
| Crasna | 4.441 | −9,3% | 21,2 loc./km² | 209,1 km² | 50,0 ‰ | 3,83 ‰ |
| Țicleni | 4.288 | −11,2% | 59,5 loc./km² | 72,1 km² | 21,7 ‰ | 2,57 ‰ |
| Turburea | 4.051 | −4,5% | 61,2 loc./km² | 66,1 km² | 23,0 ‰ | 1,97 ‰ |
| Baia de Fier | 3.980 | −7,3% | 31,8 loc./km² | 125,1 km² | 77,1 ‰ | 2,26 ‰ |
| Dănești | 3.723 | +1,5% | 46,0 loc./km² | 81,0 km² | 42,2 ‰ | 3,76 ‰ |
| Aninoasa | 3.601 | −7,9% | 38,9 loc./km² | 92,5 km² | 27,2 ‰ | 1,11 ‰ |
| Peștișani | 3.565 | −6,1% | 17,4 loc./km² | 205,0 km² | 52,5 ‰ | 3,65 ‰ |
| Negomir | 3.246 | −10,3% | 60,1 loc./km² | 54,0 km² | 23,7 ‰ | 2,16 ‰ |
| Bustuchin | 3.104 | −7,0% | 52,2 loc./km² | 59,5 km² | 24,5 ‰ | 0,64 ‰ |
| Bengești-Ciocadia | 3.026 | −6,7% | 47,8 loc./km² | 63,3 km² | 35,4 ‰ | 1,98 ‰ |
| Bolboși | 3.020 | −8,8% | 72,0 loc./km² | 42,0 km² | 21,2 ‰ | 1,32 ‰ |
| Crușeț | 3.003 | −7,3% | 34,6 loc./km² | 86,8 km² | 19,0 ‰ | 3,00 ‰ |
| Borăscu | 2.963 | −11,5% | 40,8 loc./km² | 72,7 km² | 19,6 ‰ | 2,70 ‰ |
| Fărcășești | 2.950 | −9,6% | 35,1 loc./km² | 84,0 km² | 27,1 ‰ | 2,71 ‰ |
| Urdari | 2.894 | −8,4% | 84,3 loc./km² | 34,3 km² | 27,0 ‰ | 1,73 ‰ |
| Roșia de Amaradia | 2.832 | −10,0% | 67,4 loc./km² | 42,0 km² | 17,7 ‰ | 0,71 ‰ |
| Slivilești | 2.819 | −15,3% | 45,9 loc./km² | 61,4 km² | 20,2 ‰ | 1,42 ‰ |
| Telești | 2.765 | +0,2% | 60,4 loc./km² | 45,8 km² | 32,5 ‰ | 2,53 ‰ |
| Polovragi | 2.646 | −3,5% | 31,0 loc./km² | 85,5 km² | 54,4 ‰ | 3,40 ‰ |
| Prigoria | 2.639 | −12,0% | 39,4 loc./km² | 67,0 km² | 27,7 ‰ | 1,89 ‰ |
| Albeni | 2.636 | −9,3% | 57,9 loc./km² | 45,5 km² | 29,2 ‰ | 2,66 ‰ |
| Cătunele | 2.496 | −7,2% | 77,4 loc./km² | 32,2 km² | 33,7 ‰ | 3,61 ‰ |
| Vladimir | 2.416 | −13,3% | 41,0 loc./km² | 59,0 km² | 18,6 ‰ | 1,24 ‰ |
| Logrești | 2.305 | −12,9% | 33,8 loc./km² | 68,2 km² | 20,0 ‰ | 1,30 ‰ |
| Drăgotești | 2.275 | −11,4% | 79,4 loc./km² | 28,6 km² | 31,6 ‰ | 2,20 ‰ |
| Stănești | 2.195 | −1,6% | 21,9 loc./km² | 100,3 km² | 53,8 ‰ | 3,64 ‰ |
| Câlnic | 2.192 | −1,2% | 34,1 loc./km² | 64,2 km² | 37,9 ‰ | 2,74 ‰ |
| Brănești | 2.179 | −5,8% | 47,6 loc./km² | 45,8 km² | 25,2 ‰ | 3,21 ‰ |
| Stejari | 2.175 | −9,8% | 29,2 loc./km² | 74,4 km² | 21,6 ‰ | 1,38 ‰ |
| Văgiulești | 2.153 | −16,2% | 44,7 loc./km² | 48,1 km² | 17,6 ‰ | 1,39 ‰ |
| Ionești | 2.148 | −7,9% | 52,1 loc./km² | 41,2 km² | 16,3 ‰ | 1,86 ‰ |
| Stoina | 2.111 | −8,9% | 50,5 loc./km² | 41,8 km² | 24,2 ‰ | 1,42 ‰ |
| Săulești | 2.087 | −7,5% | 37,4 loc./km² | 55,8 km² | 28,7 ‰ | 0,96 ‰ |
| Turcinești | 2.080 | −1,4% | 68,9 loc./km² | 30,2 km² | 49,5 ‰ | 2,40 ‰ |
| Bălănești | 2.009 | −4,2% | 32,5 loc./km² | 61,8 km² | 45,8 ‰ | 3,98 ‰ |
| Licurici | 1.980 | −10,7% | 33,6 loc./km² | 58,9 km² | 19,7 ‰ | 2,02 ‰ |
| Jupânești | 1.906 | −10,9% | 33,0 loc./km² | 57,7 km² | 13,1 ‰ | 0,52 ‰ |
| Bumbești-Pițic | 1.901 | −10,8% | 51,6 loc./km² | 36,8 km² | 40,0 ‰ | 3,16 ‰ |
| Godinești | 1.875 | −4,2% | 36,1 loc./km² | 52,0 km² | 25,1 ‰ | 1,60 ‰ |
| Berlești | 1.846 | −11,1% | 32,1 loc./km² | 57,5 km² | 24,4 ‰ | 0,54 ‰ |
| Căpreni | 1.803 | −13,9% | 31,5 loc./km² | 57,3 km² | 14,4 ‰ | 1,11 ‰ |
| Glogova | 1.802 | −8,2% | 42,5 loc./km² | 42,4 km² | 16,1 ‰ | 1,66 ‰ |
| Mușetești | 1.787 | −9,5% | 19,1 loc./km² | 93,4 km² | 45,3 ‰ | 3,36 ‰ |
| Lelești | 1.733 | +0,2% | 57,4 loc./km² | 30,2 km² | 53,7 ‰ | 2,89 ‰ |
| Dănciulești | 1.694 | −17,6% | 28,7 loc./km² | 59,0 km² | 23,0 ‰ | 3,54 ‰ |
| Alimpești | 1.654 | −9,1% | 47,3 loc./km² | 35,0 km² | 29,6 ‰ | 3,63 ‰ |
| Schela | 1.601 | −7,6% | 18,4 loc./km² | 87,1 km² | 32,5 ‰ | 1,87 ‰ |
| Samarinești | 1.569 | −11,4% | 48,5 loc./km² | 32,3 km² | 17,8 ‰ | 0,00 ‰ |
| Hurezani | 1.536 | −7,1% | 40,1 loc./km² | 38,3 km² | 20,8 ‰ | 1,30 ‰ |
| Ciuperceni | 1.463 | −4,5% | 21,0 loc./km² | 69,8 km² | 23,2 ‰ | 4,10 ‰ |
| Bărbătești | 1.443 | −12,9% | 38,2 loc./km² | 37,8 km² | 26,3 ‰ | 2,77 ‰ |
| Arcani | 1.321 | +6,4% | 48,6 loc./km² | 27,2 km² | 65,1 ‰ | 4,54 ‰ |
| Săcelu | 1.271 | −12,6% | 30,2 loc./km² | 42,1 km² | 44,8 ‰ | 1,57 ‰ |
Gorj comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Gorj | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 43,6 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 2,62 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 4,80 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 7.628 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 7,36 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 38,6 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 2,56 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 2,25 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,54 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 1,16 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 150 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,4 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 1,0 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 645 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,64 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 16,8 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 20,4 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 166.326 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 494,2 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 48,9 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 1,30 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 228 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 2,5% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 5,8 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 11,1 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 25,0 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Gorj?
Număr de localități în Gorj: 70. Cea mai populată este Târgu Jiu, cu o populație de 89.104.
Care este populația din Gorj?
Gorj are o populație de 336.574 (2026), adică o densitate a populației de 60 loc./km².
Care localitate din județul Gorj crește cel mai repede?
Arcani are cea mai rapidă creștere din județul Gorj în ultimii 10 ani: +6,4%.