Județ
Bacău (județ): localități în cifre
Bacău (județ) are o populație de 703.703 pe o suprafață de 6.622 km², cu o densitate de 106 loc./km². Număr de localități: 93. Populație: −6,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 703.703
- 93 de localități
- 6.622 km²
- 106 loc./km²
Hartă și clasamente: Bacău (județ)
Toate localitățile din Bacău (județ)
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bacău | 182.980 | −7,4% | 4.249 loc./km² | 43,1 km² | 56,9 ‰ | 3,17 ‰ |
| Onești | 46.776 | −11,2% | 891,5 loc./km² | 52,5 km² | 45,4 ‰ | 2,22 ‰ |
| Moinești | 22.332 | −9,7% | 485,8 loc./km² | 46,0 km² | 31,5 ‰ | 1,97 ‰ |
| Comănești | 21.898 | −9,0% | 343,4 loc./km² | 63,8 km² | 36,0 ‰ | 2,19 ‰ |
| Buhuși | 21.134 | +0,6% | 537,1 loc./km² | 39,4 km² | 25,7 ‰ | 1,51 ‰ |
| Dărmănești | 14.260 | −3,6% | 52,4 loc./km² | 272,0 km² | 24,6 ‰ | 2,10 ‰ |
| Târgu Ocna | 11.905 | −9,4% | 242,7 loc./km² | 49,0 km² | 38,9 ‰ | 2,60 ‰ |
| Dofteana | 11.003 | −2,7% | 63,3 loc./km² | 173,8 km² | 19,4 ‰ | 1,09 ‰ |
| Mărgineni | 10.643 | +7,8% | 127,0 loc./km² | 83,8 km² | 46,5 ‰ | 3,10 ‰ |
| Nicolae Bălcescu | 10.009 | −0,8% | 172,5 loc./km² | 58,0 km² | 31,3 ‰ | 2,20 ‰ |
| Sascut | 9.393 | −6,6% | 86,8 loc./km² | 108,2 km² | 25,6 ‰ | 1,49 ‰ |
| Oituz | 8.957 | −5,9% | 44,1 loc./km² | 202,9 km² | 24,5 ‰ | 2,34 ‰ |
| Răcăciuni | 8.112 | −3,2% | 98,9 loc./km² | 82,0 km² | 22,7 ‰ | 1,48 ‰ |
| Letea Veche | 8.081 | +17,0% | 190,8 loc./km² | 42,4 km² | 62,7 ‰ | 5,44 ‰ |
| Hemeiuș | 7.832 | +42,0% | 280,2 loc./km² | 27,9 km² | 69,7 ‰ | 3,70 ‰ |
| Poduri | 7.688 | −5,7% | 105,8 loc./km² | 72,6 km² | 18,3 ‰ | 1,69 ‰ |
| Blăgești | 7.686 | +0,4% | 79,5 loc./km² | 96,6 km² | 16,3 ‰ | 0,78 ‰ |
| Balcani | 7.273 | −10,6% | 64,2 loc./km² | 113,3 km² | 8,0 ‰ | 0,96 ‰ |
| Gârleni | 6.972 | −1,8% | 195,0 loc./km² | 35,8 km² | 28,3 ‰ | 1,86 ‰ |
| Cleja | 6.613 | −8,0% | 120,8 loc./km² | 54,7 km² | 18,4 ‰ | 1,06 ‰ |
| Asău | 6.474 | −9,6% | 21,1 loc./km² | 307,5 km² | 28,4 ‰ | 2,32 ‰ |
| Măgura | 6.100 | +19,4% | 257,3 loc./km² | 23,7 km² | 47,4 ‰ | 2,13 ‰ |
| Horgești | 5.959 | +6,5% | 100,5 loc./km² | 59,3 km² | 13,3 ‰ | 0,50 ‰ |
| Helegiu | 5.950 | −12,2% | 75,8 loc./km² | 78,5 km² | 17,6 ‰ | 0,84 ‰ |
| Pârjol | 5.800 | −11,5% | 107,8 loc./km² | 53,8 km² | 17,2 ‰ | 1,03 ‰ |
| Săucești | 5.745 | +5,9% | 107,5 loc./km² | 53,5 km² | 53,8 ‰ | 2,96 ‰ |
| Agăș | 5.622 | −9,9% | 26,7 loc./km² | 210,3 km² | 21,7 ‰ | 2,67 ‰ |
| Livezi | 5.390 | −3,7% | 92,9 loc./km² | 58,0 km² | 15,2 ‰ | 0,37 ‰ |
| Berești-Tazlău | 5.340 | −7,0% | 80,0 loc./km² | 66,7 km² | 16,3 ‰ | 1,50 ‰ |
| Târgu Trotuș | 5.330 | −6,8% | 166,3 loc./km² | 32,0 km² | 28,0 ‰ | 2,63 ‰ |
| Corbasca | 5.300 | −5,1% | 83,0 loc./km² | 63,9 km² | 10,0 ‰ | 1,13 ‰ |
| Ștefan cel Mare | 5.263 | +0,1% | 73,8 loc./km² | 71,3 km² | 14,4 ‰ | 0,76 ‰ |
| Căiuți | 5.124 | −5,5% | 38,0 loc./km² | 134,8 km² | 20,9 ‰ | 1,56 ‰ |
| Faraoani | 5.111 | −8,1% | 132,1 loc./km² | 38,7 km² | 19,4 ‰ | 1,76 ‰ |
| Berzunți | 5.070 | −5,7% | 90,5 loc./km² | 56,0 km² | 12,6 ‰ | 0,79 ‰ |
| Mănăstirea Cașin | 5.065 | −8,3% | 20,6 loc./km² | 245,9 km² | 19,0 ‰ | 0,59 ‰ |
| Buhoci | 5.015 | −2,9% | 98,1 loc./km² | 51,1 km² | 21,5 ‰ | 0,80 ‰ |
| Slănic-Moldova | 4.886 | −5,5% | 42,5 loc./km² | 114,8 km² | 35,6 ‰ | 0,82 ‰ |
| Luizi-Călugăra | 4.874 | −9,1% | 153,9 loc./km² | 31,7 km² | 14,8 ‰ | 1,03 ‰ |
| Ghimeș-Făget | 4.679 | −4,7% | 28,5 loc./km² | 164,3 km² | 19,2 ‰ | 0,64 ‰ |
| Gura Văii | 4.646 | −12,2% | 66,3 loc./km² | 70,1 km² | 13,3 ‰ | 1,51 ‰ |
| Filipești | 4.520 | −3,5% | 65,6 loc./km² | 68,9 km² | 26,8 ‰ | 2,21 ‰ |
| Podu Turcului | 4.499 | −12,3% | 50,4 loc./km² | 89,3 km² | 31,8 ‰ | 2,67 ‰ |
| Pârgărești | 4.478 | −8,1% | 210,0 loc./km² | 21,3 km² | 16,5 ‰ | 1,56 ‰ |
| Stănișești | 4.450 | −6,2% | 54,9 loc./km² | 81,1 km² | 13,7 ‰ | 0,90 ‰ |
| Zemeș | 4.399 | −10,8% | 41,2 loc./km² | 106,9 km² | 19,5 ‰ | 2,27 ‰ |
| Valea Seacă | 4.365 | 0,0% | 93,5 loc./km² | 46,7 km² | 15,3 ‰ | 0,23 ‰ |
| Sănduleni | 4.336 | −7,3% | 100,2 loc./km² | 43,3 km² | 13,4 ‰ | 1,85 ‰ |
| Cașin | 4.291 | +7,8% | 117,5 loc./km² | 36,5 km² | 41,2 ‰ | 2,56 ‰ |
| Răchitoasa | 4.241 | −13,7% | 36,2 loc./km² | 117,2 km² | 17,2 ‰ | 0,94 ‰ |
| Bârsănești | 4.235 | −12,7% | 60,4 loc./km² | 70,2 km² | 16,5 ‰ | 0,71 ‰ |
| Gioseni | 4.175 | −0,8% | 142,4 loc./km² | 29,3 km² | 11,0 ‰ | 0,96 ‰ |
| Pâncești | 4.136 | −6,6% | 58,7 loc./km² | 70,5 km² | 13,3 ‰ | 1,21 ‰ |
| Măgirești | 3.893 | −10,8% | 117,3 loc./km² | 33,2 km² | 15,4 ‰ | 1,80 ‰ |
| Orbeni | 3.750 | −5,4% | 65,7 loc./km² | 57,1 km² | 18,9 ‰ | 1,07 ‰ |
| Ungureni | 3.686 | −6,0% | 42,5 loc./km² | 86,7 km² | 11,7 ‰ | 0,81 ‰ |
| Coțofănești | 3.585 | −1,1% | 54,0 loc./km² | 66,4 km² | 7,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Racova | 3.461 | −3,3% | 101,5 loc./km² | 34,1 km² | 28,0 ‰ | 1,16 ‰ |
| Parincea | 3.414 | −12,9% | 52,3 loc./km² | 65,2 km² | 13,8 ‰ | 1,46 ‰ |
| Urechești | 3.385 | −10,1% | 54,8 loc./km² | 61,8 km² | 26,6 ‰ | 2,66 ‰ |
| Buciumi | 3.337 | +2,9% | 118,1 loc./km² | 28,2 km² | 17,1 ‰ | 1,80 ‰ |
| Traian | 3.294 | +3,9% | 92,1 loc./km² | 35,8 km² | 36,7 ‰ | 2,73 ‰ |
| Parava | 3.280 | −3,6% | 72,3 loc./km² | 45,4 km² | 16,5 ‰ | 1,83 ‰ |
| Tamași | 3.260 | +5,0% | 70,2 loc./km² | 46,4 km² | 18,1 ‰ | 1,53 ‰ |
| Solonț | 3.200 | −13,1% | 61,2 loc./km² | 52,3 km² | 12,2 ‰ | 1,25 ‰ |
| Brusturoasa | 3.177 | −9,5% | 28,9 loc./km² | 109,9 km² | 15,7 ‰ | 0,94 ‰ |
| Lipova | 3.080 | −3,4% | 56,8 loc./km² | 54,2 km² | 12,7 ‰ | 1,30 ‰ |
| Palanca | 3.065 | −11,7% | 33,0 loc./km² | 93,0 km² | 14,4 ‰ | 0,65 ‰ |
| Plopana | 2.957 | −13,3% | 51,6 loc./km² | 57,3 km² | 10,1 ‰ | 0,68 ‰ |
| Motoșeni | 2.932 | −15,3% | 28,0 loc./km² | 104,6 km² | 16,7 ‰ | 2,05 ‰ |
| Glăvănești | 2.880 | −14,8% | 42,9 loc./km² | 67,2 km² | 12,8 ‰ | 1,39 ‰ |
| Scorțeni | 2.809 | −8,9% | 63,3 loc./km² | 44,4 km² | 22,8 ‰ | 1,78 ‰ |
| Bogdănești | 2.621 | −8,8% | 81,9 loc./km² | 32,0 km² | 27,5 ‰ | 1,91 ‰ |
| Găiceana | 2.560 | −11,6% | 34,7 loc./km² | 73,8 km² | 6,6 ‰ | 0,00 ‰ |
| Negri | 2.551 | −12,8% | 65,4 loc./km² | 39,0 km² | 16,5 ‰ | 0,39 ‰ |
| Dealu Morii | 2.421 | −14,5% | 34,4 loc./km² | 70,4 km² | 12,8 ‰ | 0,41 ‰ |
| Sărata | 2.392 | +7,5% | 112,9 loc./km² | 21,2 km² | 42,2 ‰ | 4,18 ‰ |
| Roșiori | 2.365 | −0,8% | 50,8 loc./km² | 46,6 km² | 9,3 ‰ | 0,00 ‰ |
| Secuieni | 2.332 | +1,0% | 47,9 loc./km² | 48,7 km² | 22,7 ‰ | 0,86 ‰ |
| Ardeoani | 2.294 | −8,0% | 83,2 loc./km² | 27,6 km² | 24,0 ‰ | 2,18 ‰ |
| Odobești | 2.292 | −6,9% | 52,5 loc./km² | 43,6 km² | 13,5 ‰ | 2,62 ‰ |
| Colonești | 2.267 | −1,5% | 50,6 loc./km² | 44,8 km² | 8,4 ‰ | 0,00 ‰ |
| Tătărăști | 2.231 | −10,3% | 40,8 loc./km² | 54,6 km² | 6,3 ‰ | 1,34 ‰ |
| Strugari | 2.224 | −13,6% | 37,5 loc./km² | 59,3 km² | 10,3 ‰ | 1,35 ‰ |
| Berești-Bistrița | 2.167 | −3,6% | 57,5 loc./km² | 37,7 km² | 26,3 ‰ | 1,85 ‰ |
| Prăjești | 2.134 | −8,6% | 114,1 loc./km² | 18,7 km² | 21,1 ‰ | 1,41 ‰ |
| Huruiești | 2.001 | −17,9% | 36,1 loc./km² | 55,4 km² | 15,0 ‰ | 1,50 ‰ |
| Filipeni | 1.941 | −14,8% | 26,3 loc./km² | 73,7 km² | 16,5 ‰ | 0,00 ‰ |
| Dămienești | 1.748 | −9,7% | 44,7 loc./km² | 39,1 km² | 18,3 ‰ | 0,57 ‰ |
| Vultureni | 1.726 | −17,8% | 23,8 loc./km² | 72,5 km² | 11,6 ‰ | 1,74 ‰ |
| Izvoru Berheciului | 1.558 | −7,7% | 27,1 loc./km² | 57,5 km² | 10,9 ‰ | 0,00 ‰ |
| Oncești | 1.509 | −9,6% | 31,7 loc./km² | 47,5 km² | 21,9 ‰ | 0,66 ‰ |
| Itești | 1.509 | +0,7% | 49,9 loc./km² | 30,2 km² | 23,2 ‰ | 1,33 ‰ |
Bacău (județ) comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Bacău (județ) | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 34,3 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 2,10 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 3,26 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 5.702 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 3,43 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 25,3 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 2,07 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,61 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,34 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,42 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 135 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 2,5 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 0,8 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 411 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,28 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 15,1 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 20,9 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 296.898 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 421,9 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 49,1 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 1,56 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 174 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 0,7% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 6,2 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 11,3 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 12,8 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Bacău (județ)?
Număr de localități în Bacău (județ): 93. Cea mai populată este Bacău, cu o populație de 182.980.
Care este populația din Bacău (județ)?
Bacău (județ) are o populație de 703.703 (2026), adică o densitate a populației de 106 loc./km².
Care localitate din județul Bacău (județ) crește cel mai repede?
Hemeiuș are cea mai rapidă creștere din județul Bacău (județ) în ultimii 10 ani: +42,0%.