Județ
Dolj: localități în cifre
Dolj (județ) are o populație de 659.928 pe o suprafață de 7.426 km², cu o densitate de 89 loc./km². Număr de localități: 111. Populație: −5,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 659.928
- 111 localități
- 7.426 km²
- 89 loc./km²
Hartă și clasamente: Dolj
Toate localitățile din Dolj
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Craiova | 278.599 | −9,0% | 3.274 loc./km² | 85,1 km² | 76,9 ‰ | 4,32 ‰ |
| Băilești | 18.450 | −7,9% | 112,8 loc./km² | 163,6 km² | 34,8 ‰ | 1,30 ‰ |
| Filiași | 17.157 | −7,0% | 171,4 loc./km² | 100,1 km² | 40,9 ‰ | 3,15 ‰ |
| Calafat | 16.218 | −12,6% | 117,5 loc./km² | 138,1 km² | 36,3 ‰ | 2,40 ‰ |
| Dăbuleni | 10.560 | −13,3% | 59,2 loc./km² | 178,4 km² | 36,4 ‰ | 1,99 ‰ |
| Malu Mare | 9.537 | +116,4% | 309,0 loc./km² | 30,9 km² | 98,8 ‰ | 9,44 ‰ |
| Poiana Mare | 9.465 | −11,4% | 57,6 loc./km² | 164,3 km² | 33,4 ‰ | 2,54 ‰ |
| Sadova | 8.795 | +0,5% | 78,6 loc./km² | 111,9 km² | 20,4 ‰ | 1,71 ‰ |
| Segarcea | 7.654 | −4,8% | 63,8 loc./km² | 120,0 km² | 36,1 ‰ | 2,22 ‰ |
| Podari | 7.063 | +5,1% | 107,4 loc./km² | 65,8 km² | 66,5 ‰ | 5,24 ‰ |
| Moțăței | 6.277 | −12,2% | 49,6 loc./km² | 126,5 km² | 27,7 ‰ | 0,96 ‰ |
| Șimnicu de Sus | 6.121 | +31,0% | 77,1 loc./km² | 79,4 km² | 82,3 ‰ | 9,64 ‰ |
| Amărăștii de Jos | 5.354 | −4,2% | 80,7 loc./km² | 66,3 km² | 34,9 ‰ | 2,80 ‰ |
| Daneți | 5.140 | −12,9% | 49,8 loc./km² | 103,2 km² | 29,8 ‰ | 1,95 ‰ |
| Călărași | 5.089 | −13,7% | 58,2 loc./km² | 87,5 km² | 22,6 ‰ | 1,77 ‰ |
| Valea Stanciului | 5.039 | −7,4% | 45,5 loc./km² | 110,7 km² | 25,6 ‰ | 0,40 ‰ |
| Cetate | 5.009 | −8,5% | 57,7 loc./km² | 86,8 km² | 23,6 ‰ | 1,40 ‰ |
| Pielești | 4.904 | +35,0% | 74,7 loc./km² | 65,7 km² | 112,2 ‰ | 6,93 ‰ |
| Desa | 4.748 | −3,5% | 62,2 loc./km² | 76,3 km² | 26,5 ‰ | 1,26 ‰ |
| Ciupercenii Noi | 4.723 | −9,8% | 44,5 loc./km² | 106,2 km² | 50,4 ‰ | 4,02 ‰ |
| Breasta | 4.640 | +10,7% | 104,8 loc./km² | 44,3 km² | 34,1 ‰ | 2,37 ‰ |
| Argetoaia | 4.538 | −1,0% | 53,8 loc./km² | 84,3 km² | 30,4 ‰ | 3,31 ‰ |
| Ostroveni | 4.484 | −11,0% | 54,6 loc./km² | 82,1 km² | 25,4 ‰ | 1,34 ‰ |
| Brădești | 4.462 | −0,8% | 70,4 loc./km² | 63,4 km² | 45,0 ‰ | 4,71 ‰ |
| Cerăt | 4.418 | +5,2% | 105,4 loc./km² | 41,9 km² | 21,7 ‰ | 2,04 ‰ |
| Ișalnița | 4.359 | +8,7% | 137,0 loc./km² | 31,8 km² | 68,1 ‰ | 7,57 ‰ |
| Cârcea | 4.317 | +87,0% | 132,7 loc./km² | 32,5 km² | 189,7 ‰ | 17,37 ‰ |
| Bucovăț | 4.311 | +3,6% | 51,6 loc./km² | 83,6 km² | 70,3 ‰ | 5,34 ‰ |
| Maglavit | 4.273 | −10,2% | 42,3 loc./km² | 101,0 km² | 30,7 ‰ | 1,64 ‰ |
| Bechet | 4.214 | −3,2% | 144,0 loc./km² | 29,3 km² | 26,8 ‰ | 2,61 ‰ |
| Leu | 4.202 | −10,1% | 37,0 loc./km² | 113,4 km² | 42,6 ‰ | 5,71 ‰ |
| Plenița | 4.137 | −10,5% | 46,5 loc./km² | 88,9 km² | 40,6 ‰ | 1,93 ‰ |
| Celaru | 4.081 | −8,1% | 42,8 loc./km² | 95,2 km² | 29,4 ‰ | 1,96 ‰ |
| Bârca | 4.064 | −0,6% | 45,9 loc./km² | 88,6 km² | 35,4 ‰ | 1,72 ‰ |
| Bistreț | 4.052 | −6,2% | 33,2 loc./km² | 122,2 km² | 23,7 ‰ | 1,48 ‰ |
| Calopăr | 3.926 | +0,6% | 42,6 loc./km² | 92,2 km² | 25,7 ‰ | 3,06 ‰ |
| Mârșani | 3.899 | −16,1% | 58,9 loc./km² | 66,2 km² | 35,9 ‰ | 4,62 ‰ |
| Galicea Mare | 3.804 | −7,3% | 64,6 loc./km² | 58,9 km² | 32,9 ‰ | 3,68 ‰ |
| Rast | 3.664 | +2,5% | 44,9 loc./km² | 81,6 km² | 22,7 ‰ | 0,82 ‰ |
| Melinești | 3.654 | −8,2% | 40,9 loc./km² | 89,4 km² | 43,8 ‰ | 3,28 ‰ |
| Braloștița | 3.630 | −3,2% | 89,8 loc./km² | 40,4 km² | 22,0 ‰ | 1,93 ‰ |
| Unirea | 3.485 | −8,0% | 72,9 loc./km² | 47,8 km² | 36,4 ‰ | 2,30 ‰ |
| Lipovu | 3.463 | +6,1% | 85,1 loc./km² | 40,7 km² | 18,5 ‰ | 2,02 ‰ |
| Coșoveni | 3.440 | +5,2% | 78,3 loc./km² | 44,0 km² | 60,8 ‰ | 4,36 ‰ |
| Bratovoești | 3.135 | −1,7% | 48,2 loc./km² | 65,1 km² | 46,6 ‰ | 2,55 ‰ |
| Urzicuța | 3.070 | +0,5% | 50,5 loc./km² | 60,8 km² | 17,6 ‰ | 0,33 ‰ |
| Castranova | 3.052 | −5,3% | 44,8 loc./km² | 68,1 km² | 36,7 ‰ | 1,64 ‰ |
| Teasc | 3.014 | −1,5% | 62,2 loc./km² | 48,5 km² | 33,2 ‰ | 2,99 ‰ |
| Goiești | 3.001 | −1,0% | 38,3 loc./km² | 78,3 km² | 35,3 ‰ | 4,67 ‰ |
| Țuglui | 2.869 | −0,8% | 75,0 loc./km² | 38,2 km² | 36,9 ‰ | 2,44 ‰ |
| Giurgița | 2.801 | −6,4% | 38,3 loc./km² | 73,2 km² | 32,5 ‰ | 2,50 ‰ |
| Gighera | 2.722 | −5,9% | 20,8 loc./km² | 130,9 km² | 27,2 ‰ | 1,10 ‰ |
| Dioști | 2.596 | −13,5% | 41,3 loc./km² | 62,8 km² | 23,1 ‰ | 1,93 ‰ |
| Gângiova | 2.568 | −2,5% | 44,1 loc./km² | 58,2 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Piscu Vechi | 2.548 | −7,4% | 44,3 loc./km² | 57,6 km² | 21,2 ‰ | 1,18 ‰ |
| Caraula | 2.527 | +0,3% | 70,4 loc./km² | 35,9 km² | 24,5 ‰ | 1,58 ‰ |
| Rojiște | 2.499 | +2,3% | 75,7 loc./km² | 33,0 km² | 31,2 ‰ | 0,80 ‰ |
| Ghidici | 2.469 | +2,8% | 54,6 loc./km² | 45,2 km² | 19,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Negoi | 2.428 | +1,3% | 48,1 loc./km² | 50,5 km² | 12,8 ‰ | 0,41 ‰ |
| Vârvoru de Jos | 2.416 | −4,8% | 22,4 loc./km² | 108,0 km² | 48,8 ‰ | 3,31 ‰ |
| Afumați | 2.364 | −12,2% | 34,0 loc./km² | 69,5 km² | 26,2 ‰ | 0,00 ‰ |
| Goicea | 2.347 | −10,0% | 40,4 loc./km² | 58,1 km² | 24,7 ‰ | 0,85 ‰ |
| Coțofenii din Dos | 2.237 | −3,9% | 49,1 loc./km² | 45,6 km² | 25,9 ‰ | 3,13 ‰ |
| Orodel | 2.231 | −15,7% | 24,5 loc./km² | 91,0 km² | 26,9 ‰ | 4,48 ‰ |
| Catane | 2.192 | +10,0% | 47,0 loc./km² | 46,7 km² | 10,5 ‰ | 0,46 ‰ |
| Robănești | 2.182 | −4,8% | 36,6 loc./km² | 59,6 km² | 52,2 ‰ | 3,67 ‰ |
| Murgași | 2.163 | −8,6% | 21,7 loc./km² | 99,9 km² | 46,7 ‰ | 5,09 ‰ |
| Drănic | 2.134 | −12,4% | 26,5 loc./km² | 80,5 km² | 28,1 ‰ | 2,81 ‰ |
| Sălcuța | 2.110 | −2,8% | 27,9 loc./km² | 75,8 km² | 11,4 ‰ | 0,95 ‰ |
| Scăești | 2.096 | 0,0% | 53,3 loc./km² | 39,4 km² | 27,7 ‰ | 2,86 ‰ |
| Ghercești | 2.077 | +24,9% | 41,5 loc./km² | 50,1 km² | 114,1 ‰ | 10,11 ‰ |
| Coțofenii din Față | 2.065 | +4,5% | 84,7 loc./km² | 24,4 km² | 54,7 ‰ | 2,42 ‰ |
| Dobrești | 2.064 | −13,8% | 36,7 loc./km² | 56,3 km² | 17,0 ‰ | 3,88 ‰ |
| Fărcaș | 2.010 | −4,0% | 42,6 loc./km² | 47,2 km² | 29,9 ‰ | 1,49 ‰ |
| Predești | 1.984 | −4,8% | 46,1 loc./km² | 43,0 km² | 34,3 ‰ | 4,54 ‰ |
| Teslui | 1.930 | −16,6% | 26,0 loc./km² | 74,3 km² | 21,8 ‰ | 0,52 ‰ |
| Giubega | 1.915 | −6,3% | 35,5 loc./km² | 54,0 km² | 33,4 ‰ | 3,66 ‰ |
| Drăgotești | 1.901 | −11,3% | 32,3 loc./km² | 58,8 km² | 25,2 ‰ | 2,10 ‰ |
| Carpen | 1.896 | −17,9% | 30,2 loc./km² | 62,7 km² | 22,7 ‰ | 3,69 ‰ |
| Mischii | 1.882 | +13,9% | 36,2 loc./km² | 51,9 km² | 81,3 ‰ | 9,03 ‰ |
| Apele Vii | 1.842 | −11,1% | 28,4 loc./km² | 64,8 km² | 32,6 ‰ | 1,63 ‰ |
| Ghindeni | 1.798 | −0,9% | 59,9 loc./km² | 30,0 km² | 40,0 ‰ | 3,34 ‰ |
| Almăj | 1.791 | −5,9% | 65,1 loc./km² | 27,5 km² | 50,8 ‰ | 5,03 ‰ |
| Vela | 1.750 | −5,9% | 21,2 loc./km² | 82,5 km² | 24,0 ‰ | 1,14 ‰ |
| Vârtop | 1.641 | −3,9% | 50,0 loc./km² | 32,8 km² | 18,3 ‰ | 1,22 ‰ |
| Seaca de Câmp | 1.628 | −12,3% | 44,7 loc./km² | 36,4 km² | 34,4 ‰ | 4,30 ‰ |
| Perișor | 1.616 | −3,8% | 23,2 loc./km² | 69,6 km² | 47,6 ‰ | 6,19 ‰ |
| Sopot | 1.586 | −9,1% | 28,6 loc./km² | 55,4 km² | 29,6 ‰ | 1,89 ‰ |
| Cernătești | 1.551 | −13,2% | 27,0 loc./km² | 57,4 km² | 28,4 ‰ | 2,58 ‰ |
| Amărăștii de Sus | 1.514 | −8,4% | 43,4 loc./km² | 34,9 km² | 22,5 ‰ | 1,32 ‰ |
| Dobrotești | 1.450 | −12,1% | 42,9 loc./km² | 33,8 km² | 34,5 ‰ | 4,83 ‰ |
| Grecești | 1.445 | −11,5% | 29,9 loc./km² | 48,2 km² | 27,7 ‰ | 1,38 ‰ |
| Terpezița | 1.394 | −10,5% | 20,9 loc./km² | 66,7 km² | 43,8 ‰ | 2,15 ‰ |
| Întorsura | 1.379 | −7,6% | 43,6 loc./km² | 31,6 km² | 26,1 ‰ | 1,45 ‰ |
| Izvoare | 1.360 | −13,5% | 26,4 loc./km² | 51,6 km² | 25,0 ‰ | 2,21 ‰ |
| Siliștea Crucii | 1.349 | −8,2% | 38,8 loc./km² | 34,8 km² | 23,0 ‰ | 1,48 ‰ |
| Radovan | 1.337 | −0,6% | 27,2 loc./km² | 49,1 km² | 35,9 ‰ | 2,24 ‰ |
| Cioroiași | 1.289 | −15,1% | 28,4 loc./km² | 45,4 km² | 41,1 ‰ | 3,88 ‰ |
| Galiciuica | 1.288 | −5,6% | 51,8 loc./km² | 24,9 km² | 29,5 ‰ | 0,78 ‰ |
| Cârna | 1.265 | −8,5% | 15,0 loc./km² | 84,5 km² | 45,8 ‰ | 2,37 ‰ |
| Pleșoi | 1.201 | −10,8% | 29,8 loc./km² | 40,3 km² | 26,6 ‰ | 1,67 ‰ |
| Verbița | 1.191 | −7,2% | 26,4 loc./km² | 45,1 km² | 18,5 ‰ | 0,84 ‰ |
| Bulzești | 1.156 | −18,2% | 18,1 loc./km² | 63,9 km² | 38,1 ‰ | 3,46 ‰ |
| Tălpaș | 1.110 | −11,7% | 28,7 loc./km² | 38,7 km² | 13,5 ‰ | 0,00 ‰ |
| Măceșu de Jos | 1.105 | −13,2% | 19,1 loc./km² | 57,9 km² | 37,1 ‰ | 6,33 ‰ |
| Măceșu de Sus | 1.104 | −12,2% | 30,6 loc./km² | 36,1 km² | 29,0 ‰ | 0,91 ‰ |
| Brabova | 1.052 | −19,9% | 13,2 loc./km² | 79,7 km² | 36,1 ‰ | 1,90 ‰ |
| Secu | 939 | −11,2% | 32,2 loc./km² | 29,2 km² | 24,5 ‰ | 3,19 ‰ |
| Seaca de Pădure | 797 | −18,3% | 13,9 loc./km² | 57,4 km² | 25,1 ‰ | 1,25 ‰ |
| Botoșești-Paia | 648 | −8,9% | 16,2 loc./km² | 40,0 km² | 21,6 ‰ | 1,54 ‰ |
| Gogoșu | 438 | −27,8% | 10,2 loc./km² | 43,1 km² | 22,8 ‰ | 0,00 ‰ |
Dolj comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Dolj | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 55,2 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 3,58 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 2,64 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 5.466 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 5,11 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 29,3 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 3,38 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 5,69 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,65 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 1,39 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 172 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,2 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 0,8 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 496 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 2,10 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 17,6 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 18,6 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 309.497 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 469,0 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 51,3 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 2,46 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 215 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 5,0% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 6,7 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 12,8 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 7,0 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Dolj?
Număr de localități în Dolj: 111. Cea mai populată este Craiova, cu o populație de 278.599.
Care este populația din Dolj?
Dolj are o populație de 659.928 (2026), adică o densitate a populației de 89 loc./km².
Care localitate din județul Dolj crește cel mai repede?
Malu Mare are cea mai rapidă creștere din județul Dolj în ultimii 10 ani: +116,4%.