Șincai: populație și statistici
Șincai are o populație de 1.567 (2026), pe o suprafață de 33,8 km², cu o densitate a populației de 46,4 loc./km². Se află pe locul 2.673 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.567
- 33,8 km²
- 46 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Șincai ocupă locul 85 (număr de localități: 102).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 22,97 km în Șincai, față de o medie de 6,68 km în județul Mureș și 3,48 km la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 0,32 km în Șincai, față de o medie de 3,70 km în județul Mureș și 3,05 km la nivel național.
Șincai: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 15).
Șincai în cifre
Unde se află Șincai?
Populația din Șincai în timp
Populația localității Șincai a fost de 1.619 în 2016 și de 1.567 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.563 |
| 2022 | 1.546 |
| 2023 | 1.542 |
| 2024 | 1.566 |
| 2025 | 1.572 |
| 2026 | 1.567 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.727.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Band (populație: 6.697), la 5,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Șincai
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Șincai | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.750 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,9 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 737 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.295 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Șincai | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,70 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 1.588 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,64 ‰ | 1,14 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.016 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 823 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 2.753 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 525,2 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.151 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,3 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.817 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Șincai | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 22,97 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 17 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 267 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 518 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Șincai | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,5 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.541 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,91 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.739 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Șincai | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 63 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.792 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,5% | 1,6% | 2,3% | pe locul 2.890 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Șincai | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 37,0 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 799 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,32 km | 3,70 km | 4,05 km | pe locul 1.645 din 1.695 |
Educație
| Indicator | Șincai | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 123 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 646 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,4 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 501 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Șincai
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor15 · 14,3%
- Activități administrative și servicii de suport11 · 10,5%
- Construcții10 · 9,5%
- Hoteluri și restaurante10 · 9,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 8,6%
- Industria prelucrătoare8 · 7,6%
- Transport și depozitare8 · 7,6%
- Tranzacții imobiliare8 · 7,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 14,3%
- Lucrări speciale de construcții10 · 9,5%
- Construcții de clădiri9 · 8,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 8,6%
- Tranzacții imobiliare8 · 7,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte7 · 6,7%
- Activități de închiriere și leasing7 · 6,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor6 · 5,7%
- Activități de programare informatică, consultanță și alte activități conexe6 · 5,7%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră6 · 5,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Șincai?
Populația localității Șincai este de 1.567 (2026), pe locul 2.673 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Șincai?
Șincai are o suprafață de 33,8 km², cu o densitate a populației de 46 loc./km².
Populația din Șincai crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Șincai a trecut de la 1.619 la 1.567, adică o variație de −3,2%.
Unde se află Șincai?
Șincai se află în județul Mureș. Latitudine 46,658, longitudine 24,365.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șincai?
În Șincai, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 22,97 km (2025), pe locul 17 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șincai?
În Șincai, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 0,32 km (2025), pe locul 1.645 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Șincai?
Cele mai apropiate de Șincai sunt: Band (5,7 km), Pogăceaua (6,4 km), Râciu (6,5 km), Grebenișu de Câmpie (7,5 km), Mădăraș (8,0 km).