Județ
Alba: localități în cifre
Alba (județ) are o populație de 360.199 pe o suprafață de 6.255 km², cu o densitate de 58 loc./km². Număr de localități: 78. Populație: −5,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 360.199
- 78 de localități
- 6.255 km²
- 58 loc./km²
Hartă și clasamente: Alba
Populație (după domiciliu)
- Alba Iulia74.137
- Sebeș31.880
- Cugir23.783
- Aiud23.600
- Blaj19.821
Evoluția populației în 10 ani
- Ciugud+15,6%
- Cenade+6,3%
- Ighiu+5,2%
- Doștat+4,2%
- Ponor+0,7%
Densitatea populației
- Alba Iulia723,4 loc./km²
- Sebeș280,0 loc./km²
- Blaj200,5 loc./km²
- Ocna Mureș195,6 loc./km²
- Aiud170,9 loc./km²
Toate localitățile din Alba
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alba Iulia | 74.137 | −0,2% | 723,4 loc./km² | 102,5 km² | 87,1 ‰ | 4,34 ‰ |
| Sebeș | 31.880 | −2,1% | 280,0 loc./km² | 113,9 km² | 69,4 ‰ | 3,67 ‰ |
| Cugir | 23.783 | −11,2% | 72,7 loc./km² | 327,3 km² | 33,3 ‰ | 2,44 ‰ |
| Aiud | 23.600 | −10,4% | 170,9 loc./km² | 138,1 km² | 47,8 ‰ | 1,86 ‰ |
| Blaj | 19.821 | −5,7% | 200,5 loc./km² | 98,9 km² | 36,8 ‰ | 1,82 ‰ |
| Ocna Mureș | 13.275 | −9,4% | 195,6 loc./km² | 67,9 km² | 42,6 ‰ | 3,01 ‰ |
| Zlatna | 7.528 | −5,7% | 28,2 loc./km² | 266,8 km² | 34,4 ‰ | 2,66 ‰ |
| Ighiu | 7.231 | +5,2% | 55,8 loc./km² | 129,5 km² | 55,3 ‰ | 5,53 ‰ |
| Câmpeni | 6.827 | −10,5% | 77,5 loc./km² | 88,1 km² | 51,0 ‰ | 3,66 ‰ |
| Teiuș | 6.823 | −9,4% | 154,8 loc./km² | 44,1 km² | 38,8 ‰ | 3,22 ‰ |
| Săsciori | 6.455 | +0,5% | 55,1 loc./km² | 117,1 km² | 41,5 ‰ | 3,41 ‰ |
| Vințu de Jos | 5.472 | −0,2% | 61,7 loc./km² | 88,6 km² | 71,5 ‰ | 6,40 ‰ |
| Jidvei | 5.194 | −2,3% | 49,8 loc./km² | 104,4 km² | 19,6 ‰ | 1,54 ‰ |
| Abrud | 4.829 | −12,4% | 122,2 loc./km² | 39,5 km² | 46,6 ‰ | 2,28 ‰ |
| Unirea | 4.644 | −8,5% | 47,2 loc./km² | 98,3 km² | 31,7 ‰ | 1,72 ‰ |
| Bistra | 4.309 | −10,9% | 33,9 loc./km² | 127,1 km² | 49,4 ‰ | 2,55 ‰ |
| Șona | 4.265 | −3,9% | 40,4 loc./km² | 105,6 km² | 18,8 ‰ | 1,88 ‰ |
| Galda de Jos | 4.211 | −4,5% | 41,6 loc./km² | 101,3 km² | 57,9 ‰ | 4,99 ‰ |
| Pianu | 3.576 | −0,9% | 29,2 loc./km² | 122,7 km² | 45,0 ‰ | 3,91 ‰ |
| Baia de Arieș | 3.480 | −14,6% | 42,4 loc./km² | 82,2 km² | 45,4 ‰ | 2,59 ‰ |
| Ciugud | 3.448 | +15,6% | 78,5 loc./km² | 43,9 km² | 83,2 ‰ | 7,83 ‰ |
| Mihalț | 3.167 | −3,5% | 48,6 loc./km² | 65,1 km² | 28,1 ‰ | 4,10 ‰ |
| Daia Română | 3.094 | −1,8% | 74,8 loc./km² | 41,4 km² | 37,5 ‰ | 3,23 ‰ |
| Valea Lungă | 3.057 | −2,6% | 40,9 loc./km² | 74,7 km² | 24,9 ‰ | 3,60 ‰ |
| Cetatea de Baltă | 3.025 | −4,7% | 46,9 loc./km² | 64,5 km² | 9,9 ‰ | 1,32 ‰ |
| Sântimbru | 3.003 | −0,5% | 67,0 loc./km² | 44,9 km² | 52,6 ‰ | 3,66 ‰ |
| Șugag | 2.753 | −5,5% | 11,3 loc./km² | 242,7 km² | 61,0 ‰ | 5,81 ‰ |
| Meteș | 2.737 | −3,5% | 19,1 loc./km² | 143,6 km² | 44,2 ‰ | 4,75 ‰ |
| Lupșa | 2.709 | −14,7% | 22,3 loc./km² | 121,4 km² | 47,6 ‰ | 5,91 ‰ |
| Roșia Montană | 2.589 | −9,9% | 60,6 loc./km² | 42,7 km² | 38,6 ‰ | 1,54 ‰ |
| Sâncel | 2.517 | −7,0% | 48,4 loc./km² | 52,0 km² | 31,0 ‰ | 3,58 ‰ |
| Șpring | 2.483 | −4,3% | 28,2 loc./km² | 88,0 km² | 35,8 ‰ | 4,83 ‰ |
| Lunca Mureșului | 2.452 | −3,8% | 77,9 loc./km² | 31,5 km² | 22,4 ‰ | 0,82 ‰ |
| Lopadea Nouă | 2.437 | −10,3% | 26,3 loc./km² | 92,8 km² | 41,4 ‰ | 1,64 ‰ |
| Stremț | 2.357 | −4,9% | 34,2 loc./km² | 68,9 km² | 53,0 ‰ | 5,94 ‰ |
| Săliștea | 2.319 | −1,5% | 38,6 loc./km² | 60,1 km² | 35,4 ‰ | 3,45 ‰ |
| Șibot | 2.277 | −7,5% | 51,7 loc./km² | 44,1 km² | 39,1 ‰ | 2,64 ‰ |
| Bucerdea Grânoasă | 2.274 | −5,5% | 54,4 loc./km² | 41,8 km² | 25,1 ‰ | 4,84 ‰ |
| Crăciunelu de Jos | 2.138 | −0,4% | 84,8 loc./km² | 25,2 km² | 31,3 ‰ | 2,81 ‰ |
| Gârbova | 2.067 | −2,4% | 35,8 loc./km² | 57,8 km² | 40,2 ‰ | 4,84 ‰ |
| Cricău | 1.910 | −9,6% | 37,7 loc./km² | 50,6 km² | 47,6 ‰ | 5,24 ‰ |
| Berghin | 1.894 | −8,0% | 25,1 loc./km² | 75,5 km² | 38,0 ‰ | 4,75 ‰ |
| Câlnic | 1.886 | +0,2% | 42,4 loc./km² | 44,5 km² | 38,7 ‰ | 2,65 ‰ |
| Albac | 1.845 | −13,2% | 34,6 loc./km² | 53,4 km² | 42,8 ‰ | 4,88 ‰ |
| Horea | 1.833 | −12,8% | 31,3 loc./km² | 58,6 km² | 54,0 ‰ | 4,36 ‰ |
| Mirăslău | 1.824 | −14,0% | 27,4 loc./km² | 66,7 km² | 46,6 ‰ | 3,29 ‰ |
| Noșlac | 1.794 | −1,5% | 34,6 loc./km² | 51,8 km² | 24,5 ‰ | 3,34 ‰ |
| Roșia de Secaș | 1.561 | −2,6% | 29,8 loc./km² | 52,3 km² | 29,5 ‰ | 1,92 ‰ |
| Sohodol | 1.557 | −13,3% | 30,9 loc./km² | 50,4 km² | 48,8 ‰ | 5,14 ‰ |
| Cergău | 1.543 | −5,3% | 32,3 loc./km² | 47,8 km² | 20,7 ‰ | 1,30 ‰ |
| Vidra | 1.489 | −10,2% | 24,7 loc./km² | 60,3 km² | 47,7 ‰ | 7,39 ‰ |
| Arieșeni | 1.420 | −17,5% | 14,3 loc./km² | 99,5 km² | 57,7 ‰ | 4,93 ‰ |
| Fărău | 1.396 | −14,1% | 17,0 loc./km² | 81,9 km² | 27,2 ‰ | 2,15 ‰ |
| Scărișoara | 1.385 | −17,7% | 24,9 loc./km² | 55,6 km² | 18,1 ‰ | 2,89 ‰ |
| Gârda de Sus | 1.360 | −19,9% | 17,4 loc./km² | 78,0 km² | 34,6 ‰ | 2,21 ‰ |
| Avram Iancu | 1.329 | −14,8% | 13,8 loc./km² | 96,5 km² | 61,7 ‰ | 6,77 ‰ |
| Sălciua | 1.297 | −16,4% | 16,4 loc./km² | 79,0 km² | 60,1 ‰ | 2,31 ‰ |
| Bucium | 1.294 | −15,4% | 15,3 loc./km² | 84,7 km² | 28,6 ‰ | 1,55 ‰ |
| Cut | 1.242 | −2,1% | 45,3 loc./km² | 27,4 km² | 37,0 ‰ | 3,22 ‰ |
| Rădești | 1.228 | −7,4% | 37,2 loc./km² | 33,0 km² | 35,0 ‰ | 0,81 ‰ |
| Vadu Moților | 1.170 | −14,9% | 40,9 loc./km² | 28,6 km² | 61,5 ‰ | 7,69 ‰ |
| Almașu Mare | 1.156 | −10,2% | 12,0 loc./km² | 96,0 km² | 62,3 ‰ | 1,73 ‰ |
| Hopârta | 1.119 | −6,4% | 18,8 loc./km² | 59,5 km² | 27,7 ‰ | 0,89 ‰ |
| Livezile | 1.092 | −14,1% | 15,8 loc./km² | 69,1 km² | 37,5 ‰ | 4,58 ‰ |
| Ciuruleasa | 1.063 | −11,3% | 19,5 loc./km² | 54,4 km² | 31,0 ‰ | 3,76 ‰ |
| Cenade | 1.046 | +6,3% | 23,5 loc./km² | 44,6 km² | 14,3 ‰ | 2,87 ‰ |
| Doștat | 1.040 | +4,2% | 24,2 loc./km² | 43,0 km² | 25,0 ‰ | 4,81 ‰ |
| Poiana Vadului | 1.014 | −8,6% | 31,3 loc./km² | 32,4 km² | 36,5 ‰ | 4,93 ‰ |
| Rimetea | 954 | −9,2% | 16,9 loc./km² | 56,5 km² | 71,3 ‰ | 10,48 ‰ |
| Blandiana | 875 | −7,7% | 11,7 loc./km² | 74,5 km² | 27,4 ‰ | 5,71 ‰ |
| Poșaga | 848 | −20,4% | 6,3 loc./km² | 133,7 km² | 64,9 ‰ | 4,72 ‰ |
| Mogoș | 684 | −15,8% | 6,7 loc./km² | 102,7 km² | 24,9 ‰ | 5,85 ‰ |
| Ponor | 580 | +0,7% | 11,3 loc./km² | 51,3 km² | 34,5 ‰ | 1,72 ‰ |
| Ohaba | 541 | −20,0% | 13,5 loc./km² | 40,1 km² | 61,0 ‰ | 7,39 ‰ |
| Întregalde | 519 | −17,2% | 6,3 loc./km² | 82,0 km² | 34,7 ‰ | 5,78 ‰ |
| Râmeț | 503 | −7,2% | 6,1 loc./km² | 82,3 km² | 77,5 ‰ | 5,96 ‰ |
| Ocoliș | 453 | −23,2% | 4,6 loc./km² | 98,3 km² | 59,6 ‰ | 6,62 ‰ |
| Ceru-Băcăinți | 212 | −17,5% | 4,5 loc./km² | 47,2 km² | 23,6 ‰ | 0,00 ‰ |
Alba comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Alba | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 53,1 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 3,50 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 5,64 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 14.024 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 6,67 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 36,4 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 3,91 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 2,02 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,46 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,77 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 153 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,8 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 1,5 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 852 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,83 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 14,6 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 15,2 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 175.151 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 486,3 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 51,9 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 2,51 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 268 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 2,7% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 6,3 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 11,6 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 28,1 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Alba?
Număr de localități în Alba: 78. Cea mai populată este Alba Iulia, cu o populație de 74.137.
Care este populația din Alba?
Alba are o populație de 360.199 (2026), adică o densitate a populației de 58 loc./km².
Care localitate din județul Alba crește cel mai repede?
Ciugud are cea mai rapidă creștere din județul Alba în ultimii 10 ani: +15,6%.