Județ
Sălaj: localități în cifre
Sălaj (județ) are o populație de 236.136 pe o suprafață de 3.868 km², cu o densitate de 61 loc./km². Număr de localități: 61. Populație: −4,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 236.136
- 61 de localități
- 3.868 km²
- 61 loc./km²
Hartă și clasamente: Sălaj
Toate localitățile din Sălaj
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zalău | 66.139 | −5,4% | 732,4 loc./km² | 90,3 km² | 61,9 ‰ | 3,27 ‰ |
| Șimleu Silvaniei | 16.717 | −4,0% | 270,4 loc./km² | 61,8 km² | 47,7 ‰ | 2,03 ‰ |
| Jibou | 10.992 | −8,2% | 170,2 loc./km² | 64,6 km² | 41,3 ‰ | 2,91 ‰ |
| Cehu Silvaniei | 7.054 | −9,1% | 103,3 loc./km² | 68,3 km² | 36,1 ‰ | 1,13 ‰ |
| Crasna | 6.651 | −1,1% | 99,0 loc./km² | 67,2 km² | 25,7 ‰ | 1,05 ‰ |
| Șărmășag | 6.466 | −3,0% | 104,0 loc./km² | 62,2 km² | 28,8 ‰ | 1,55 ‰ |
| Hereclean | 4.047 | +6,2% | 56,9 loc./km² | 71,1 km² | 65,2 ‰ | 5,44 ‰ |
| Nușfalău | 3.997 | +1,8% | 74,7 loc./km² | 53,5 km² | 66,0 ‰ | 1,00 ‰ |
| Bălan | 3.703 | −3,9% | 39,1 loc./km² | 94,7 km² | 42,1 ‰ | 4,86 ‰ |
| Bobota | 3.672 | −8,1% | 56,0 loc./km² | 65,6 km² | 39,2 ‰ | 2,18 ‰ |
| Pericei | 3.627 | −6,3% | 62,0 loc./km² | 58,5 km² | 36,4 ‰ | 3,03 ‰ |
| Crișeni | 3.583 | +17,4% | 108,5 loc./km² | 33,0 km² | 54,7 ‰ | 4,19 ‰ |
| Surduc | 3.560 | −4,6% | 50,3 loc./km² | 70,7 km² | 23,3 ‰ | 3,65 ‰ |
| Ip | 3.454 | −8,7% | 57,7 loc./km² | 59,9 km² | 22,0 ‰ | 1,45 ‰ |
| Românași | 3.394 | +8,3% | 51,3 loc./km² | 66,2 km² | 32,7 ‰ | 2,65 ‰ |
| Meseșenii de Jos | 3.339 | +7,0% | 53,6 loc./km² | 62,3 km² | 42,8 ‰ | 4,19 ‰ |
| Bocșa | 3.332 | −4,2% | 70,9 loc./km² | 47,0 km² | 24,3 ‰ | 2,70 ‰ |
| Sâg | 3.297 | −1,0% | 37,5 loc./km² | 87,8 km² | 24,6 ‰ | 0,91 ‰ |
| Valcău de Jos | 3.043 | −6,1% | 48,7 loc./km² | 62,5 km² | 26,0 ‰ | 2,30 ‰ |
| Creaca | 2.837 | +2,0% | 38,3 loc./km² | 74,2 km² | 37,7 ‰ | 4,93 ‰ |
| Someș-Odorhei | 2.833 | +2,0% | 36,4 loc./km² | 77,9 km² | 26,1 ‰ | 2,47 ‰ |
| Măeriște | 2.810 | −5,7% | 37,3 loc./km² | 75,3 km² | 29,5 ‰ | 4,27 ‰ |
| Năpradea | 2.580 | −6,7% | 37,2 loc./km² | 69,3 km² | 31,8 ‰ | 2,71 ‰ |
| Hida | 2.558 | −6,4% | 24,2 loc./km² | 105,6 km² | 34,8 ‰ | 1,56 ‰ |
| Horoatu Crasnei | 2.530 | −2,7% | 29,9 loc./km² | 84,6 km² | 21,7 ‰ | 1,19 ‰ |
| Buciumi | 2.501 | −4,1% | 26,0 loc./km² | 96,2 km² | 33,2 ‰ | 2,80 ‰ |
| Chieșd | 2.475 | −4,9% | 53,2 loc./km² | 46,5 km² | 21,0 ‰ | 2,02 ‰ |
| Sălățig | 2.461 | −10,2% | 42,7 loc./km² | 57,7 km² | 21,9 ‰ | 0,81 ‰ |
| Mirșid | 2.449 | +1,9% | 45,9 loc./km² | 53,4 km² | 32,3 ‰ | 2,86 ‰ |
| Plopiș | 2.423 | −6,6% | 30,3 loc./km² | 79,9 km² | 22,3 ‰ | 0,00 ‰ |
| Marca | 2.374 | −12,6% | 48,5 loc./km² | 48,9 km² | 35,4 ‰ | 2,95 ‰ |
| Ileanda | 2.304 | −5,3% | 26,4 loc./km² | 87,3 km² | 42,5 ‰ | 2,60 ‰ |
| Gâlgău | 2.263 | −6,9% | 29,5 loc./km² | 76,6 km² | 33,1 ‰ | 2,21 ‰ |
| Vârșolț | 2.237 | −2,8% | 69,6 loc./km² | 32,1 km² | 26,8 ‰ | 3,58 ‰ |
| Cizer | 2.230 | −0,4% | 31,8 loc./km² | 70,1 km² | 31,4 ‰ | 0,90 ‰ |
| Halmășd | 2.229 | −8,1% | 37,1 loc./km² | 60,1 km² | 25,1 ‰ | 1,79 ‰ |
| Boghiș | 1.977 | +2,8% | 64,7 loc./km² | 30,6 km² | 15,2 ‰ | 0,00 ‰ |
| Șamșud | 1.888 | +3,0% | 64,4 loc./km² | 29,3 km² | 14,3 ‰ | 0,53 ‰ |
| Almașu | 1.851 | −13,9% | 11,5 loc./km² | 161,5 km² | 26,5 ‰ | 1,08 ‰ |
| Gârbou | 1.806 | −16,5% | 18,3 loc./km² | 98,6 km² | 23,3 ‰ | 2,77 ‰ |
| Bănișor | 1.770 | −12,5% | 55,4 loc./km² | 32,0 km² | 29,9 ‰ | 2,26 ‰ |
| Sânmihaiu Almașului | 1.636 | −2,9% | 25,2 loc./km² | 64,9 km² | 31,2 ‰ | 1,83 ‰ |
| Camăr | 1.620 | −4,8% | 42,9 loc./km² | 37,8 km² | 19,8 ‰ | 1,23 ‰ |
| Dobrin | 1.560 | −7,0% | 39,1 loc./km² | 39,9 km² | 22,4 ‰ | 1,92 ‰ |
| Letca | 1.529 | −15,7% | 25,2 loc./km² | 60,7 km² | 19,0 ‰ | 3,27 ‰ |
| Băbeni | 1.502 | −6,9% | 28,6 loc./km² | 52,4 km² | 19,3 ‰ | 0,67 ‰ |
| Cuzăplac | 1.465 | −14,5% | 13,6 loc./km² | 107,9 km² | 33,4 ‰ | 2,73 ‰ |
| Dragu | 1.440 | +6,2% | 16,0 loc./km² | 89,8 km² | 20,1 ‰ | 1,39 ‰ |
| Agrij | 1.420 | +0,3% | 43,2 loc./km² | 32,9 km² | 26,1 ‰ | 1,41 ‰ |
| Benesat | 1.335 | −10,9% | 45,7 loc./km² | 29,2 km² | 24,7 ‰ | 0,75 ‰ |
| Fildu de Jos | 1.298 | −5,5% | 20,1 loc./km² | 64,5 km² | 20,8 ‰ | 0,77 ‰ |
| Coșeiu | 1.161 | −1,4% | 33,3 loc./km² | 34,9 km² | 18,9 ‰ | 0,86 ‰ |
| Poiana Blenchii | 1.092 | −11,1% | 20,8 loc./km² | 52,5 km² | 22,9 ‰ | 4,58 ‰ |
| Carastelec | 1.057 | −0,4% | 27,0 loc./km² | 39,2 km² | 27,4 ‰ | 0,95 ‰ |
| Șimișna | 1.055 | −13,0% | 23,0 loc./km² | 45,8 km² | 25,6 ‰ | 5,69 ‰ |
| Treznea | 1.038 | +0,3% | 28,0 loc./km² | 37,0 km² | 32,8 ‰ | 0,00 ‰ |
| Cristolț | 1.034 | −17,7% | 22,9 loc./km² | 45,2 km² | 25,1 ‰ | 2,90 ‰ |
| Rus | 941 | −13,3% | 18,6 loc./km² | 50,6 km² | 32,9 ‰ | 1,06 ‰ |
| Lozna | 874 | −9,7% | 14,3 loc./km² | 61,0 km² | 8,0 ‰ | 2,29 ‰ |
| Zimbor | 870 | −13,4% | 11,6 loc./km² | 75,2 km² | 62,1 ‰ | 3,45 ‰ |
| Zalha | 756 | −16,9% | 14,8 loc./km² | 51,1 km² | 23,8 ‰ | 5,29 ‰ |
Sălaj comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Sălaj | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 41,7 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 2,57 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 4,43 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 5.957 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 7,56 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 35,4 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 5,15 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 2,13 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,48 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,94 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 154 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 4,4 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 0,4 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 212 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,93 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 14,1 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 16,3 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 109.182 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 462,4 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 52,2 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 2,60 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 223 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 4,0% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 8,8 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 11,4 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 13,1 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Sălaj?
Număr de localități în Sălaj: 61. Cea mai populată este Zalău, cu o populație de 66.139.
Care este populația din Sălaj?
Sălaj are o populație de 236.136 (2026), adică o densitate a populației de 61 loc./km².
Care localitate din județul Sălaj crește cel mai repede?
Crișeni are cea mai rapidă creștere din județul Sălaj în ultimii 10 ani: +17,4%.