Județ
Vrancea: localități în cifre
Vrancea (județ) are o populație de 366.114 pe o suprafață de 4.854 km², cu o densitate de 75 loc./km². Număr de localități: 73. Populație: −6,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 366.114
- 73 de localități
- 4.854 km²
- 75 loc./km²
Hartă și clasamente: Vrancea
Toate localitățile din Vrancea
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Focșani | 85.334 | −9,7% | 1.804 loc./km² | 47,3 km² | 59,6 ‰ | 2,95 ‰ |
| Adjud | 19.003 | −7,6% | 305,4 loc./km² | 62,2 km² | 36,7 ‰ | 1,89 ‰ |
| Mărășești | 12.903 | −4,1% | 147,9 loc./km² | 87,3 km² | 17,6 ‰ | 0,93 ‰ |
| Slobozia Bradului | 10.847 | +36,4% | 375,5 loc./km² | 28,9 km² | 14,6 ‰ | 1,48 ‰ |
| Odobești | 9.448 | −2,2% | 177,8 loc./km² | 53,1 km² | 51,7 ‰ | 3,81 ‰ |
| Panciu | 8.485 | −8,8% | 160,2 loc./km² | 53,0 km² | 41,2 ‰ | 2,24 ‰ |
| Vulturu | 7.972 | −8,1% | 77,3 loc./km² | 103,1 km² | 27,2 ‰ | 2,01 ‰ |
| Homocea | 7.881 | +1,4% | 175,6 loc./km² | 44,9 km² | 25,5 ‰ | 2,16 ‰ |
| Vânători | 7.145 | +8,8% | 86,3 loc./km² | 82,8 km² | 60,0 ‰ | 4,06 ‰ |
| Vidra | 6.767 | −8,3% | 55,9 loc./km² | 121,1 km² | 32,5 ‰ | 1,92 ‰ |
| Gugești | 6.229 | −7,6% | 173,6 loc./km² | 35,9 km² | 30,8 ‰ | 2,41 ‰ |
| Păunești | 6.120 | −9,8% | 74,0 loc./km² | 82,7 km² | 33,2 ‰ | 1,31 ‰ |
| Suraia | 5.639 | −8,0% | 114,9 loc./km² | 49,1 km² | 42,0 ‰ | 3,55 ‰ |
| Sihlea | 5.009 | −6,1% | 55,1 loc./km² | 90,9 km² | 19,4 ‰ | 2,40 ‰ |
| Golești | 4.842 | +6,9% | 368,8 loc./km² | 13,1 km² | 53,7 ‰ | 3,10 ‰ |
| Țifești | 4.816 | −6,7% | 61,1 loc./km² | 78,9 km² | 25,7 ‰ | 1,66 ‰ |
| Câmpineanca | 4.777 | +19,0% | 194,0 loc./km² | 24,6 km² | 65,9 ‰ | 7,54 ‰ |
| Cotești | 4.761 | −2,2% | 94,0 loc./km² | 50,7 km² | 34,0 ‰ | 2,52 ‰ |
| Garoafa | 4.712 | −1,5% | 66,1 loc./km² | 71,3 km² | 28,4 ‰ | 1,27 ‰ |
| Bolotești | 4.574 | −5,5% | 47,6 loc./km² | 96,1 km² | 30,8 ‰ | 2,62 ‰ |
| Nereju | 4.505 | −2,5% | 24,7 loc./km² | 182,2 km² | 37,5 ‰ | 2,22 ‰ |
| Dumbrăveni | 4.329 | −3,1% | 132,8 loc./km² | 32,6 km² | 53,1 ‰ | 3,93 ‰ |
| Pufești | 4.133 | −4,2% | 85,1 loc./km² | 48,5 km² | 25,2 ‰ | 2,18 ‰ |
| Tătăranu | 4.039 | −12,3% | 42,2 loc./km² | 95,8 km² | 21,8 ‰ | 0,99 ‰ |
| Tulnici | 4.014 | −3,8% | 17,1 loc./km² | 234,1 km² | 43,8 ‰ | 3,99 ‰ |
| Măicănești | 4.001 | −14,9% | 25,6 loc./km² | 156,1 km² | 24,0 ‰ | 1,00 ‰ |
| Ruginești | 4.001 | −6,9% | 47,8 loc./km² | 83,7 km² | 26,0 ‰ | 1,25 ‰ |
| Jariștea | 3.993 | −5,7% | 102,7 loc./km² | 38,9 km² | 23,8 ‰ | 1,00 ‰ |
| Dumitrești | 3.989 | −14,5% | 45,4 loc./km² | 87,9 km² | 29,8 ‰ | 0,75 ‰ |
| Mera | 3.786 | −9,3% | 40,1 loc./km² | 94,4 km² | 51,5 ‰ | 2,64 ‰ |
| Vizantea-Livezi | 3.629 | −12,1% | 48,3 loc./km² | 75,1 km² | 25,4 ‰ | 2,20 ‰ |
| Movilița | 3.562 | −8,1% | 51,1 loc./km² | 69,7 km² | 23,6 ‰ | 1,12 ‰ |
| Vârteșcoiu | 3.471 | −1,9% | 89,5 loc./km² | 38,8 km² | 27,7 ‰ | 1,73 ‰ |
| Câmpuri | 3.464 | −9,7% | 40,3 loc./km² | 85,8 km² | 28,9 ‰ | 0,87 ‰ |
| Milcovul | 3.363 | −6,9% | 117,2 loc./km² | 28,7 km² | 35,7 ‰ | 1,49 ‰ |
| Străoane | 3.317 | −9,7% | 61,2 loc./km² | 54,2 km² | 32,9 ‰ | 1,51 ‰ |
| Tâmboești | 3.183 | −3,2% | 124,8 loc./km² | 25,5 km² | 21,4 ‰ | 0,94 ‰ |
| Ploscuțeni | 3.046 | −5,2% | 123,3 loc./km² | 24,7 km² | 18,4 ‰ | 1,31 ‰ |
| Cârligele | 3.020 | +1,9% | 74,1 loc./km² | 40,8 km² | 27,5 ‰ | 1,99 ‰ |
| Răcoasa | 2.943 | −10,7% | 32,5 loc./km² | 90,4 km² | 18,3 ‰ | 1,70 ‰ |
| Gologanu | 2.833 | −8,2% | 73,7 loc./km² | 38,4 km² | 33,2 ‰ | 2,12 ‰ |
| Popești | 2.821 | −6,9% | 181,4 loc./km² | 15,6 km² | 31,2 ‰ | 1,77 ‰ |
| Ciorăști | 2.607 | −14,4% | 27,4 loc./km² | 95,2 km² | 21,9 ‰ | 1,15 ‰ |
| Urechești | 2.543 | −7,5% | 77,2 loc./km² | 33,0 km² | 46,0 ‰ | 3,93 ‰ |
| Poiana Cristei | 2.471 | −11,0% | 46,0 loc./km² | 53,7 km² | 8,1 ‰ | 0,40 ‰ |
| Vrâncioaia | 2.463 | −12,3% | 44,3 loc./km² | 55,6 km² | 17,9 ‰ | 0,81 ‰ |
| Biliești | 2.434 | −2,6% | 113,7 loc./km² | 21,4 km² | 24,7 ‰ | 2,47 ‰ |
| Gura Caliței | 2.355 | −13,6% | 20,7 loc./km² | 113,8 km² | 22,9 ‰ | 2,12 ‰ |
| Fitionești | 2.297 | −15,3% | 29,0 loc./km² | 79,2 km² | 18,7 ‰ | 0,00 ‰ |
| Chiojdeni | 2.284 | −8,7% | 32,0 loc./km² | 71,3 km² | 11,4 ‰ | 1,31 ‰ |
| Răstoaca | 2.259 | −8,0% | 96,9 loc./km² | 23,3 km² | 34,1 ‰ | 2,66 ‰ |
| Broșteni | 2.237 | −1,5% | 80,9 loc./km² | 27,6 km² | 36,2 ‰ | 4,02 ‰ |
| Nănești | 2.009 | −17,2% | 42,0 loc./km² | 47,8 km² | 21,4 ‰ | 1,99 ‰ |
| Slobozia Ciorăști | 1.966 | −4,7% | 27,4 loc./km² | 71,7 km² | 25,4 ‰ | 1,53 ‰ |
| Reghiu | 1.940 | −17,6% | 29,3 loc./km² | 66,3 km² | 33,5 ‰ | 3,09 ‰ |
| Nistorești | 1.896 | −16,8% | 7,6 loc./km² | 250,8 km² | 29,0 ‰ | 0,53 ‰ |
| Tănăsoaia | 1.875 | −13,5% | 40,8 loc./km² | 46,0 km² | 11,2 ‰ | 1,60 ‰ |
| Valea Sării | 1.867 | −6,0% | 34,7 loc./km² | 53,8 km² | 32,7 ‰ | 4,82 ‰ |
| Năruja | 1.861 | −4,0% | 56,7 loc./km² | 32,9 km² | 43,5 ‰ | 3,22 ‰ |
| Soveja | 1.859 | −17,7% | 19,5 loc./km² | 95,4 km² | 36,0 ‰ | 1,61 ‰ |
| Paltin | 1.838 | −11,1% | 39,8 loc./km² | 46,1 km² | 38,6 ‰ | 1,09 ‰ |
| Bălești | 1.807 | −9,9% | 45,5 loc./km² | 39,7 km² | 17,7 ‰ | 0,00 ‰ |
| Vintileasca | 1.755 | −15,4% | 27,7 loc./km² | 63,3 km² | 21,7 ‰ | 3,42 ‰ |
| Păulești | 1.751 | −11,3% | 10,4 loc./km² | 168,5 km² | 24,0 ‰ | 0,57 ‰ |
| Corbița | 1.646 | −9,7% | 28,4 loc./km² | 57,9 km² | 12,8 ‰ | 0,61 ‰ |
| Bordești | 1.586 | −10,6% | 95,9 loc./km² | 16,5 km² | 29,6 ‰ | 2,52 ‰ |
| Obrejița | 1.542 | −3,6% | 94,2 loc./km² | 16,4 km² | 18,8 ‰ | 0,65 ‰ |
| Negrilești | 1.506 | −10,3% | 44,3 loc./km² | 34,0 km² | 17,9 ‰ | 1,99 ‰ |
| Andreiașu de Jos | 1.502 | −21,4% | 14,6 loc./km² | 103,1 km² | 19,3 ‰ | 4,66 ‰ |
| Jitia | 1.441 | −12,5% | 31,5 loc./km² | 45,7 km² | 17,3 ‰ | 0,69 ‰ |
| Boghești | 1.312 | −17,9% | 26,1 loc./km² | 50,2 km² | 6,9 ‰ | 0,00 ‰ |
| Spulber | 1.267 | −5,9% | 44,0 loc./km² | 28,8 km² | 25,3 ‰ | 3,95 ‰ |
| Bârsești | 1.232 | −14,4% | 46,8 loc./km² | 26,3 km² | 35,7 ‰ | 2,44 ‰ |
Vrancea comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Vrancea | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 37,8 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 2,31 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 2,29 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 2.158 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 5,63 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 30,7 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 2,68 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,55 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,40 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,51 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 131 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,1 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 0,6 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 376 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 1,84 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 16,3 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 19,4 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 164.863 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 450,3 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 52,7 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 2,54 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 167 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 1,0% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 6,5 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 11,5 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 11,9 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Vrancea?
Număr de localități în Vrancea: 73. Cea mai populată este Focșani, cu o populație de 85.334.
Care este populația din Vrancea?
Vrancea are o populație de 366.114 (2026), adică o densitate a populației de 75 loc./km².
Care localitate din județul Vrancea crește cel mai repede?
Slobozia Bradului are cea mai rapidă creștere din județul Vrancea în ultimii 10 ani: +36,4%.