Populație · 2026
Evoluția populației în 10 ani: clasament pentru localități
Evoluția populației în 10 ani: Vârfu Câmpului ocupă primul loc, cu +245,4%, iar Odăile ultimul loc, cu −30,2%. Mediana localităților clasate (total: 3.163) este −6,4%. Clasamentul cuprinde localități cu o populație de cel puțin 500.
Podium și primele 100
Rândul indicatMediana naționalăTreceți cursorul peste un rând, atingeți-l sau selectați-l de la tastatură pentru a vedea poziția sa pe scara națională.
| # | Localitate | Județ | Evoluția populației în 10 ani |
|---|---|---|---|
| 1 | Vârfu Câmpului | Botoșani | +245,4% |
| 2 | Moșnița Nouă | Timiș | +194,2% |
| 3 | Valea Lupului | Iași | +188,7% |
| 4 | Dumbrăvița | Timiș | +181,9% |
| 5 | Giroc | Timiș | +158,9% |
| 6 | Sânpetru | Brașov | +154,7% |
| 7 | Scânteia | Iași | +152,6% |
| 8 | Chiajna | Ilfov | +151,0% |
| 9 | Prisăcani | Iași | +147,4% |
| 10 | Miroslava | Iași | +128,1% |
| 11 | Berceni | Ilfov | +128,0% |
| 12 | Bragadiru | Ilfov | +126,8% |
| 13 | Hănești | Botoșani | +125,6% |
| 14 | Ripiceni | Botoșani | +124,1% |
| 15 | Șelimbăr | Sibiu | +123,2% |
| 16 | Malu Mare | Dolj | +116,4% |
| 17 | Bogdana | Vaslui | +114,4% |
| 18 | Cozmești | Iași | +110,5% |
| 19 | Florești | Cluj | +105,9% |
| 20 | Păltiniș | Botoșani | +98,4% |
| 21 | Tunari | Ilfov | +96,7% |
| 22 | Ferești | Vaslui | +96,0% |
| 23 | Bucovăț | Timiș | +92,1% |
| 24 | Cârcea | Dolj | +87,0% |
| 25 | Popești-Leordeni | Ilfov | +85,5% |
| 26 | Ștefăneștii de Jos | Ilfov | +82,7% |
| 27 | Corbeanca | Ilfov | +82,1% |
| 28 | Sântandrei | Bihor | +81,0% |
| 29 | Oancea | Galați | +78,8% |
| 30 | Șag | Timiș | +76,1% |
| 31 | Drăgușeni | Botoșani | +76,0% |
| 32 | Dobroești | Ilfov | +75,0% |
| 33 | Rediu | Iași | +73,5% |
| 34 | Ipotești | Suceava | +64,6% |
| 35 | Bârnova | Iași | +62,0% |
| 36 | Tărlungeni | Brașov | +59,3% |
| 37 | Cristian | Brașov | +58,1% |
| 38 | Apahida | Cluj | +55,6% |
| 39 | Otopeni | Ilfov | +54,6% |
| 40 | Adășeni | Botoșani | +53,3% |
| 40 | Chinteni | Cluj | +53,3% |
| 42 | Corunca | Mureș | +52,8% |
| 43 | Ghiroda | Timiș | +51,5% |
| 44 | Vlăsinești | Botoșani | +51,3% |
| 45 | Livezeni | Mureș | +51,2% |
| 46 | Paleu | Bihor | +50,2% |
| 47 | Mihălășeni | Botoșani | +49,5% |
| 48 | Ciurea | Iași | +49,4% |
| 49 | Groși | Maramureș | +49,1% |
| 50 | Nojorid | Bihor | +48,7% |
| 51 | Ghimbav | Brașov | +47,8% |
| 52 | Domnești | Ilfov | +47,6% |
| 53 | Săcălaz | Timiș | +45,1% |
| 54 | Zăpodeni | Vaslui | +45,0% |
| 55 | Moșoaia | Argeș | +43,9% |
| 56 | Vânători | Galați | +43,1% |
| 57 | Cisnădie | Sibiu | +42,1% |
| 58 | Hemeiuș | Bacău | +42,0% |
| 59 | Baciu | Cluj | +41,6% |
| 60 | Sânmihaiu Român | Timiș | +41,3% |
| 61 | Păulești | Prahova | +40,6% |
| 62 | Măgurele | Ilfov | +40,0% |
| 63 | Muntenii de Jos | Vaslui | +38,0% |
| 64 | Sâncraiu de Mureș | Mureș | +37,5% |
| 65 | Dragomirești-Vale | Ilfov | +37,2% |
| 66 | Clinceni | Ilfov | +37,1% |
| 67 | Slobozia Bradului | Vrancea | +36,4% |
| 68 | Sânmartin | Bihor | +36,2% |
| 69 | Aroneanu | Iași | +35,6% |
| 69 | Șcheia | Suceava | +35,6% |
| 71 | Costuleni | Iași | +35,5% |
| 72 | Ciurila | Cluj | +35,0% |
| 72 | Pielești | Dolj | +35,0% |
| 74 | Grozești | Iași | +34,8% |
| 75 | Livada | Arad | +34,2% |
| 76 | Feleacu | Cluj | +33,7% |
| 77 | Suceveni | Galați | +33,6% |
| 78 | Târgu Bujor | Galați | +33,1% |
| 78 | Sânandrei | Timiș | +33,1% |
| 80 | Vaslui | Vaslui | +32,9% |
| 81 | Remetea Mare | Timiș | +32,4% |
| 82 | Șendreni | Galați | +31,7% |
| 83 | Hărman | Brașov | +31,4% |
| 84 | Șimnicu de Sus | Dolj | +31,0% |
| 84 | Mogoșoaia | Ilfov | +31,0% |
| 86 | Balotești | Ilfov | +30,9% |
| 87 | Bărbulești | Ialomița | +30,5% |
| 88 | Hârlău | Iași | +30,3% |
| 88 | Moara | Suceava | +30,3% |
| 90 | Bradu | Argeș | +30,2% |
| 90 | Coțușca | Botoșani | +30,2% |
| 92 | Jucu | Cluj | +29,8% |
| 93 | Valu lui Traian | Constanța | +29,7% |
| 94 | Agigea | Constanța | +29,3% |
| 95 | Cazasu | Brăila | +28,2% |
| 96 | Oșorhei | Bihor | +27,9% |
| 97 | Pădureni | Timiș | +27,6% |
| 98 | Popești | Iași | +27,5% |
| 99 | Tăuții-Măgherăuș | Maramureș | +26,9% |
| 100 | Șura Mare | Sibiu | +26,2% |
Ultimele locuri din clasament
| # | Localitate | Județ | Evoluția populației în 10 ani |
|---|---|---|---|
| 3148 | Blăgești | Vaslui | −23,5% |
| 3150 | Spineni | Olt | −23,9% |
| 3151 | Băla | Mureș | −24,0% |
| 3152 | Gurbănești | Călărași | −24,3% |
| 3153 | Radomirești | Olt | −24,5% |
| 3154 | Oprișor | Mehedinți | −25,6% |
| 3155 | Cănești | Buzău | −26,0% |
| 3156 | Călmățuiu | Teleorman | −26,4% |
| 3157 | C.A. Rosetti | Tulcea | −26,8% |
| 3158 | Slobozia Mândra | Teleorman | −27,0% |
| 3158 | Uda-Clocociov | Teleorman | −27,0% |
| 3160 | Moșna | Iași | −27,6% |
| 3161 | Colți | Buzău | −27,7% |
| 3162 | Grajduri | Iași | −28,3% |
| 3163 | Odăile | Buzău | −30,2% |
Comparație între județe
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
- Ilfov+40,1%
- Iași+6,9%
- Cluj+3,4%
- Vaslui+3,1%
- Timiș+2,9%
- Suceava+2,5%
- Brașov+2,1%
- Sibiu+0,7%
- București0,0%
- Botoșani−0,8%
- Bihor−1,9%
- Bistrița-Năsăud−2,3%
- Galați−3,5%
- Harghita−3,6%
- Constanța−3,6%
- Mureș−3,7%
- Arad−3,7%
- Maramureș−4,0%
- Satu Mare−4,0%
- Covasna−4,1%
- Sălaj−4,7%
- Dâmbovița−5,5%
- Alba−5,6%
- Dolj−5,9%
- Vâlcea−5,9%
- Bacău−6,0%
- Vrancea−6,6%
- Neamț−6,7%
- Argeș−6,7%
- Giurgiu−7,3%
- Ialomița−7,6%
- Prahova−7,9%
- Gorj−8,2%
- Călărași−8,7%
- Mehedinți−8,9%
- Buzău−9,9%
- Caraș-Severin−10,3%
- Hunedoara−10,4%
- Olt−10,6%
- Tulcea−11,1%
- Brăila−12,0%
- Teleorman−14,6%
Alte clasamente pe aceeași temă
Întrebări frecvente
Care localitate se află pe primul loc pentru „Evoluția populației în 10 ani”?
Vârfu Câmpului ocupă primul loc la „Evoluția populației în 10 ani”, cu +245,4%.
Care este mediana pentru „Evoluția populației în 10 ani”?
Mediana localităților clasate (total: 3.163) este −6,4%.