Județ
Bistrița-Năsăud: localități în cifre
Bistrița-Năsăud (județ) are o populație de 322.137 pe o suprafață de 5.358 km², cu o densitate de 60 loc./km². Număr de localități: 62. Populație: −2,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 322.137
- 62 de localități
- 5.358 km²
- 60 loc./km²
Hartă și clasamente: Bistrița-Năsăud
Toate localitățile din Bistrița-Năsăud
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bistrița | 94.646 | +1,3% | 651,1 loc./km² | 145,4 km² | 76,4 ‰ | 4,42 ‰ |
| Sângeorz-Băi | 12.375 | +5,8% | 85,7 loc./km² | 144,4 km² | 47,9 ‰ | 3,64 ‰ |
| Beclean | 12.119 | −1,8% | 206,9 loc./km² | 58,6 km² | 65,5 ‰ | 3,55 ‰ |
| Năsăud | 10.999 | −6,9% | 252,8 loc./km² | 43,5 km² | 48,5 ‰ | 2,73 ‰ |
| Maieru | 8.189 | +0,9% | 55,1 loc./km² | 148,5 km² | 53,1 ‰ | 4,88 ‰ |
| Feldru | 7.649 | −4,0% | 62,3 loc./km² | 122,8 km² | 23,3 ‰ | 2,09 ‰ |
| Tiha Bârgăului | 6.640 | −0,1% | 27,4 loc./km² | 242,5 km² | 42,6 ‰ | 4,52 ‰ |
| Prundu Bârgăului | 6.344 | −1,7% | 151,2 loc./km² | 42,0 km² | 49,7 ‰ | 3,94 ‰ |
| Rodna | 6.104 | −5,4% | 43,9 loc./km² | 139,2 km² | 54,9 ‰ | 3,28 ‰ |
| Lechința | 6.038 | −3,5% | 45,3 loc./km² | 133,3 km² | 39,1 ‰ | 2,48 ‰ |
| Dumitra | 5.910 | +8,3% | 69,3 loc./km² | 85,3 km² | 35,4 ‰ | 3,55 ‰ |
| Telciu | 5.706 | −6,8% | 20,0 loc./km² | 285,4 km² | 32,4 ‰ | 4,38 ‰ |
| Teaca | 5.544 | −5,8% | 39,7 loc./km² | 139,8 km² | 29,0 ‰ | 3,43 ‰ |
| Josenii Bârgăului | 5.300 | −1,3% | 108,6 loc./km² | 48,8 km² | 36,0 ‰ | 4,72 ‰ |
| Nimigea | 5.289 | −2,4% | 53,4 loc./km² | 99,1 km² | 33,1 ‰ | 2,65 ‰ |
| Livezile | 5.166 | +1,2% | 55,3 loc./km² | 93,4 km² | 40,1 ‰ | 3,87 ‰ |
| Șieu-Măgheruș | 4.839 | +6,5% | 80,7 loc./km² | 60,0 km² | 49,2 ‰ | 3,10 ‰ |
| Rebrișoara | 4.626 | −7,0% | 31,3 loc./km² | 147,9 km² | 35,5 ‰ | 2,81 ‰ |
| Bistrița Bârgăului | 4.391 | −1,3% | 22,2 loc./km² | 197,5 km² | 50,8 ‰ | 3,64 ‰ |
| Căianu Mic | 4.127 | −4,5% | 70,8 loc./km² | 58,3 km² | 44,3 ‰ | 3,39 ‰ |
| Uriu | 3.691 | −0,7% | 75,6 loc./km² | 48,8 km² | 46,1 ‰ | 3,79 ‰ |
| Petru Rareș | 3.615 | −5,6% | 123,5 loc./km² | 29,3 km² | 30,2 ‰ | 3,32 ‰ |
| Budacu de Jos | 3.481 | +6,8% | 57,5 loc./km² | 60,6 km² | 41,7 ‰ | 3,45 ‰ |
| Spermezeu | 3.432 | −9,2% | 41,7 loc./km² | 82,3 km² | 28,8 ‰ | 3,50 ‰ |
| Șanț | 3.427 | −2,3% | 12,8 loc./km² | 267,7 km² | 56,3 ‰ | 5,84 ‰ |
| Dumitrița | 3.407 | +4,4% | 32,4 loc./km² | 105,2 km² | 23,2 ‰ | 2,05 ‰ |
| Zagra | 3.378 | −6,4% | 22,3 loc./km² | 151,2 km² | 21,3 ‰ | 1,48 ‰ |
| Șintereag | 3.348 | −8,9% | 46,0 loc./km² | 72,8 km² | 48,1 ‰ | 3,88 ‰ |
| Ilva Mică | 3.264 | −6,8% | 61,0 loc./km² | 53,5 km² | 32,8 ‰ | 2,76 ‰ |
| Lunca Ilvei | 3.237 | −3,0% | 29,4 loc./km² | 110,1 km² | 34,3 ‰ | 1,85 ‰ |
| Cetate | 3.124 | +7,8% | 48,9 loc./km² | 63,9 km² | 29,8 ‰ | 2,88 ‰ |
| Târlișua | 3.051 | −12,3% | 19,3 loc./km² | 158,1 km² | 34,4 ‰ | 5,90 ‰ |
| Braniștea | 2.817 | −10,9% | 66,3 loc./km² | 42,5 km² | 35,9 ‰ | 2,13 ‰ |
| Leșu | 2.791 | −5,4% | 31,0 loc./km² | 90,1 km² | 36,5 ‰ | 2,87 ‰ |
| Șieu | 2.789 | −6,8% | 38,6 loc./km² | 72,3 km² | 24,0 ‰ | 2,15 ‰ |
| Rebra | 2.678 | −3,3% | 56,4 loc./km² | 47,5 km² | 50,4 ‰ | 2,99 ‰ |
| Salva | 2.634 | −6,9% | 101,7 loc./km² | 25,9 km² | 42,5 ‰ | 4,94 ‰ |
| Nușeni | 2.628 | −8,0% | 28,5 loc./km² | 92,2 km² | 35,0 ‰ | 3,42 ‰ |
| Chiochiș | 2.540 | −13,6% | 27,5 loc./km² | 92,3 km² | 21,7 ‰ | 1,57 ‰ |
| Parva | 2.537 | −2,2% | 34,7 loc./km² | 73,1 km² | 29,6 ‰ | 4,34 ‰ |
| Mărișelu | 2.495 | −3,0% | 32,1 loc./km² | 77,6 km² | 23,6 ‰ | 2,40 ‰ |
| Galații Bistriței | 2.433 | −3,6% | 34,1 loc./km² | 71,4 km² | 30,4 ‰ | 2,88 ‰ |
| Șieuț | 2.376 | −10,4% | 32,6 loc./km² | 72,9 km² | 21,0 ‰ | 0,42 ‰ |
| Ilva Mare | 2.357 | −6,5% | 35,0 loc./km² | 67,3 km² | 35,2 ‰ | 4,67 ‰ |
| Matei | 2.287 | −12,9% | 27,3 loc./km² | 83,8 km² | 18,4 ‰ | 3,06 ‰ |
| Negrilești | 2.266 | −8,3% | 37,4 loc./km² | 60,6 km² | 42,4 ‰ | 2,65 ‰ |
| Chiuza | 2.229 | +0,3% | 50,8 loc./km² | 43,9 km² | 45,3 ‰ | 4,49 ‰ |
| Șieu-Odorhei | 2.148 | −9,2% | 41,0 loc./km² | 52,4 km² | 32,1 ‰ | 4,19 ‰ |
| Măgura Ilvei | 2.025 | −7,3% | 73,2 loc./km² | 27,6 km² | 30,6 ‰ | 3,46 ‰ |
| Coșbuc | 1.870 | −8,1% | 62,2 loc./km² | 30,1 km² | 38,5 ‰ | 3,74 ‰ |
| Romuli | 1.765 | −1,8% | 17,9 loc./km² | 98,4 km² | 43,1 ‰ | 3,40 ‰ |
| Budești | 1.692 | −13,8% | 32,3 loc./km² | 52,4 km² | 12,4 ‰ | 0,59 ‰ |
| Urmeniș | 1.681 | −14,0% | 28,8 loc./km² | 58,4 km² | 12,5 ‰ | 0,59 ‰ |
| Poiana Ilvei | 1.412 | −9,9% | 61,0 loc./km² | 23,2 km² | 46,7 ‰ | 4,25 ‰ |
| Ciceu-Giurgești | 1.321 | −15,9% | 24,6 loc./km² | 53,8 km² | 32,6 ‰ | 1,51 ‰ |
| Runcu Salvei | 1.285 | −4,3% | 40,1 loc./km² | 32,1 km² | 18,7 ‰ | 3,11 ‰ |
| Sânmihaiu de Câmpie | 1.277 | −10,1% | 19,5 loc./km² | 65,4 km² | 0,0 ‰ | 0,00 ‰ |
| Monor | 1.227 | −13,6% | 23,4 loc./km² | 52,5 km² | 28,5 ‰ | 1,63 ‰ |
| Ciceu-Mihăiești | 1.199 | −0,7% | 34,5 loc./km² | 34,8 km² | 51,7 ‰ | 4,17 ‰ |
| Milaș | 1.127 | −12,2% | 22,6 loc./km² | 49,9 km² | 25,7 ‰ | 0,89 ‰ |
| Miceștii de Câmpie | 939 | −17,3% | 21,3 loc./km² | 44,1 km² | 19,2 ‰ | 1,06 ‰ |
| Silivașu de Câmpie | 856 | −15,7% | 27,6 loc./km² | 31,0 km² | 17,5 ‰ | 1,17 ‰ |
Bistrița-Năsăud comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Bistrița-Năsăud | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 50,2 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 3,62 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 5,97 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 4.414 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 5,45 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 31,0 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 4,22 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,67 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,45 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,74 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 158 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 3,6 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 0,7 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 429 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 2,26 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 12,6 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 14,7 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 149.945 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 465,5 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 58,8 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 3,83 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 215 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 1,9% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 8,5 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 9,4 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 18,3 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Bistrița-Năsăud?
Număr de localități în Bistrița-Năsăud: 62. Cea mai populată este Bistrița, cu o populație de 94.646.
Care este populația din Bistrița-Năsăud?
Bistrița-Năsăud are o populație de 322.137 (2026), adică o densitate a populației de 60 loc./km².
Care localitate din județul Bistrița-Năsăud crește cel mai repede?
Dumitra are cea mai rapidă creștere din județul Bistrița-Năsăud în ultimii 10 ani: +8,3%.