Județ
Suceava (județ): localități în cifre
Suceava (județ) are o populație de 764.534 pe o suprafață de 8.553 km², cu o densitate de 89 loc./km². Număr de localități: 114. Populație: +2,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 764.534
- 114 localități
- 8.553 km²
- 89 loc./km²
Hartă și clasamente: Suceava (județ)
Toate localitățile din Suceava (județ)
Faceți clic pe titlul unei coloane pentru a sorta tabelul.
| Localitate | Populație (după domiciliu) | Evoluția populației în 10 ani | Densitatea populației | Suprafață | Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Suceava | 115.336 | −1,9% | 2.377 loc./km² | 48,5 km² | 56,6 ‰ | 3,36 ‰ |
| Rădăuți | 35.343 | +6,2% | 1.089 loc./km² | 32,5 km² | 47,3 ‰ | 2,32 ‰ |
| Fălticeni | 29.320 | −7,3% | 1.017 loc./km² | 28,8 km² | 37,2 ‰ | 2,42 ‰ |
| Câmpulung Moldovenesc | 22.043 | +9,3% | 160,1 loc./km² | 137,7 km² | 50,8 ‰ | 1,95 ‰ |
| Vicovu de Sus | 17.842 | +10,1% | 431,0 loc./km² | 41,4 km² | 24,2 ‰ | 1,68 ‰ |
| Gura Humorului | 17.369 | +1,6% | 246,5 loc./km² | 70,5 km² | 47,6 ‰ | 2,02 ‰ |
| Vatra Dornei | 15.303 | −11,0% | 153,3 loc./km² | 99,8 km² | 52,7 ‰ | 2,48 ‰ |
| Șcheia | 14.862 | +35,6% | 259,8 loc./km² | 57,2 km² | 80,4 ‰ | 5,45 ‰ |
| Ipotești | 11.928 | +64,6% | 505,9 loc./km² | 23,6 km² | 64,1 ‰ | 5,87 ‰ |
| Marginea | 11.863 | +7,1% | 162,0 loc./km² | 73,2 km² | 35,7 ‰ | 3,29 ‰ |
| Salcea | 11.593 | +10,5% | 208,2 loc./km² | 55,7 km² | 31,6 ‰ | 2,85 ‰ |
| Dolhasca | 11.260 | −1,8% | 101,8 loc./km² | 110,6 km² | 13,7 ‰ | 1,51 ‰ |
| Dumbrăveni | 11.143 | +15,2% | 234,7 loc./km² | 47,5 km² | 27,6 ‰ | 3,05 ‰ |
| Cajvana | 10.577 | +11,4% | 429,4 loc./km² | 24,6 km² | 30,2 ‰ | 2,08 ‰ |
| Liteni | 10.090 | −2,6% | 138,4 loc./km² | 72,9 km² | 23,9 ‰ | 2,48 ‰ |
| Siret | 9.157 | −6,0% | 210,7 loc./km² | 43,5 km² | 27,4 ‰ | 1,97 ‰ |
| Arbore | 8.403 | +11,1% | 121,6 loc./km² | 69,1 km² | 22,4 ‰ | 2,14 ‰ |
| Udești | 8.397 | +5,3% | 110,6 loc./km² | 75,9 km² | 26,6 ‰ | 2,14 ‰ |
| Bosanci | 8.069 | +3,3% | 163,9 loc./km² | 49,2 km² | 55,6 ‰ | 3,35 ‰ |
| Mălini | 7.918 | +0,9% | 51,7 loc./km² | 153,2 km² | 36,5 ‰ | 4,42 ‰ |
| Baia | 7.669 | +2,4% | 181,3 loc./km² | 42,3 km² | 19,4 ‰ | 2,87 ‰ |
| Verești | 7.291 | −1,7% | 202,3 loc./km² | 36,0 km² | 24,6 ‰ | 1,65 ‰ |
| Moara | 7.228 | +30,3% | 172,5 loc./km² | 41,9 km² | 50,9 ‰ | 4,70 ‰ |
| Cornu Luncii | 7.132 | −3,4% | 85,6 loc./km² | 83,3 km² | 32,5 ‰ | 2,52 ‰ |
| Vicovu de Jos | 7.049 | +8,0% | 172,3 loc./km² | 40,9 km² | 24,5 ‰ | 1,42 ‰ |
| Preutești | 6.982 | −1,9% | 104,0 loc./km² | 67,2 km² | 17,5 ‰ | 1,15 ‰ |
| Frasin | 6.464 | −2,6% | 77,3 loc./km² | 83,6 km² | 33,0 ‰ | 1,86 ‰ |
| Volovăț | 6.461 | +13,0% | 292,2 loc./km² | 22,1 km² | 22,8 ‰ | 1,55 ‰ |
| Voitinel | 6.187 | +25,5% | 292,9 loc./km² | 21,1 km² | 11,8 ‰ | 0,48 ‰ |
| Vama | 6.175 | −0,2% | 45,4 loc./km² | 136,0 km² | 55,5 ‰ | 3,24 ‰ |
| Mitocu Dragomirnei | 6.163 | +19,6% | 112,7 loc./km² | 54,7 km² | 27,7 ‰ | 1,62 ‰ |
| Păltinoasa | 6.133 | +1,8% | 169,1 loc./km² | 36,3 km² | 17,6 ‰ | 1,96 ‰ |
| Dărmănești | 6.102 | +3,4% | 122,2 loc./km² | 50,0 km² | 29,0 ‰ | 2,95 ‰ |
| Frătăuții Vechi | 6.081 | +13,7% | 166,9 loc./km² | 36,4 km² | 23,4 ‰ | 1,48 ‰ |
| Grănicești | 6.057 | +7,1% | 126,5 loc./km² | 47,9 km² | 15,2 ‰ | 0,83 ‰ |
| Zvoriștea | 6.019 | −1,9% | 90,7 loc./km² | 66,3 km² | 20,4 ‰ | 1,16 ‰ |
| Broșteni | 6.000 | −7,9% | 13,9 loc./km² | 431,4 km² | 45,7 ‰ | 2,33 ‰ |
| Frătăuții Noi | 5.994 | +1,8% | 109,5 loc./km² | 54,8 km² | 20,7 ‰ | 1,50 ‰ |
| Pătrăuți | 5.925 | +9,9% | 150,9 loc./km² | 39,3 km² | 23,0 ‰ | 1,86 ‰ |
| Straja | 5.911 | −0,1% | 127,0 loc./km² | 46,6 km² | 14,4 ‰ | 0,68 ‰ |
| Stulpicani | 5.908 | −3,1% | 29,3 loc./km² | 201,5 km² | 25,1 ‰ | 2,20 ‰ |
| Horodnic de Sus | 5.841 | +11,2% | 102,3 loc./km² | 57,1 km² | 20,4 ‰ | 1,03 ‰ |
| Slatina | 5.635 | +0,5% | 47,1 loc./km² | 119,7 km² | 28,6 ‰ | 3,02 ‰ |
| Milișăuți | 5.451 | −0,3% | 149,9 loc./km² | 36,4 km² | 27,9 ‰ | 1,83 ‰ |
| Todirești | 5.445 | +1,4% | 88,4 loc./km² | 61,6 km² | 22,4 ‰ | 1,10 ‰ |
| Râșca | 5.205 | +0,6% | 24,9 loc./km² | 208,8 km² | 25,2 ‰ | 2,31 ‰ |
| Iaslovăț | 5.205 | +17,8% | 287,3 loc./km² | 18,1 km² | 13,6 ‰ | 0,58 ‰ |
| Moldovița | 5.064 | −3,8% | 17,2 loc./km² | 294,1 km² | 41,9 ‰ | 3,36 ‰ |
| Valea Moldovei | 5.051 | +13,3% | 190,6 loc./km² | 26,5 km² | 11,7 ‰ | 0,99 ‰ |
| Dornești | 4.835 | −0,4% | 151,0 loc./km² | 32,0 km² | 21,3 ‰ | 1,65 ‰ |
| Satu Mare | 4.762 | +2,9% | 187,3 loc./km² | 25,4 km² | 13,0 ‰ | 1,05 ‰ |
| Fântânele | 4.628 | −3,0% | 112,7 loc./km² | 41,0 km² | 18,2 ‰ | 0,86 ‰ |
| Boroaia | 4.619 | −3,7% | 62,7 loc./km² | 73,7 km² | 26,8 ‰ | 2,16 ‰ |
| Vadu Moldovei | 4.462 | −2,3% | 93,9 loc./km² | 47,5 km² | 20,2 ‰ | 2,02 ‰ |
| Vatra Moldoviței | 4.309 | −3,4% | 31,8 loc./km² | 135,5 km² | 34,3 ‰ | 3,02 ‰ |
| Adâncata | 4.269 | −2,0% | 115,4 loc./km² | 37,0 km² | 27,9 ‰ | 2,34 ‰ |
| Cacica | 4.257 | −3,2% | 77,2 loc./km² | 55,1 km² | 28,2 ‰ | 3,05 ‰ |
| Forăști | 4.240 | −9,9% | 64,4 loc./km² | 65,8 km² | 16,5 ‰ | 1,18 ‰ |
| Hănțești | 4.113 | +3,5% | 101,1 loc./km² | 40,7 km² | 18,7 ‰ | 2,92 ‰ |
| Bilca | 4.102 | +5,3% | 167,6 loc./km² | 24,5 km² | 23,9 ‰ | 1,46 ‰ |
| Bogdănești | 4.094 | −1,7% | 167,9 loc./km² | 24,4 km² | 25,6 ‰ | 1,95 ‰ |
| Șaru Dornei | 4.073 | −4,0% | 17,3 loc./km² | 235,3 km² | 53,3 ‰ | 3,93 ‰ |
| Brodina | 3.961 | −0,6% | 20,7 loc./km² | 191,7 km² | 18,2 ‰ | 1,77 ‰ |
| Rădășeni | 3.945 | −6,8% | 96,8 loc./km² | 40,8 km² | 28,6 ‰ | 1,52 ‰ |
| Putna | 3.922 | +0,6% | 29,7 loc./km² | 131,8 km² | 28,6 ‰ | 1,27 ‰ |
| Fundu Moldovei | 3.831 | −5,5% | 25,1 loc./km² | 152,5 km² | 50,1 ‰ | 1,04 ‰ |
| Mănăstirea Humorului | 3.780 | +1,2% | 38,2 loc./km² | 99,1 km² | 42,3 ‰ | 3,44 ‰ |
| Dolhești | 3.587 | −6,5% | 84,4 loc./km² | 42,5 km² | 15,1 ‰ | 1,67 ‰ |
| Sucevița | 3.483 | +9,3% | 37,5 loc./km² | 92,8 km² | 25,8 ‰ | 2,01 ‰ |
| Vulturești | 3.422 | −4,9% | 66,1 loc./km² | 51,8 km² | 9,1 ‰ | 0,88 ‰ |
| Horodniceni | 3.416 | −7,3% | 59,8 loc./km² | 57,1 km² | 20,8 ‰ | 2,93 ‰ |
| Berchișești | 3.390 | +15,0% | 178,0 loc./km² | 19,1 km² | 15,6 ‰ | 2,36 ‰ |
| Ostra | 3.359 | +5,7% | 32,6 loc./km² | 103,0 km² | 25,6 ‰ | 0,89 ‰ |
| Stroiești | 3.334 | −0,8% | 90,6 loc./km² | 36,8 km² | 20,1 ‰ | 2,40 ‰ |
| Șerbăuți | 3.300 | +0,8% | 96,2 loc./km² | 34,3 km² | 18,5 ‰ | 2,12 ‰ |
| Frumosu | 3.290 | −5,8% | 31,5 loc./km² | 104,4 km² | 46,8 ‰ | 1,52 ‰ |
| Gălănești | 3.279 | +15,0% | 162,3 loc./km² | 20,2 km² | 28,1 ‰ | 0,91 ‰ |
| Bălcăuți | 3.177 | 0,0% | 88,4 loc./km² | 36,0 km² | 25,5 ‰ | 3,15 ‰ |
| Dorna Candrenilor | 3.146 | +2,4% | 22,9 loc./km² | 137,4 km² | 42,3 ‰ | 4,13 ‰ |
| Calafindești | 3.003 | +0,7% | 124,1 loc./km² | 24,2 km² | 22,0 ‰ | 2,33 ‰ |
| Ilișești | 3.003 | +3,2% | 90,5 loc./km² | 33,2 km² | 28,6 ‰ | 2,33 ‰ |
| Zamostea | 2.925 | −6,0% | 57,6 loc./km² | 50,8 km² | 10,9 ‰ | 1,03 ‰ |
| Dorna-Arini | 2.914 | +0,1% | 21,6 loc./km² | 135,2 km² | 52,5 ‰ | 2,40 ‰ |
| Pojorâta | 2.877 | −4,4% | 21,4 loc./km² | 134,3 km² | 53,9 ‰ | 1,74 ‰ |
| Siminicea | 2.860 | −4,0% | 70,9 loc./km² | 40,4 km² | 16,4 ‰ | 2,45 ‰ |
| Grămești | 2.856 | −4,5% | 84,2 loc./km² | 33,9 km² | 17,9 ‰ | 0,35 ‰ |
| Bunești | 2.836 | +2,3% | 97,8 loc./km² | 29,0 km² | 22,2 ‰ | 1,41 ‰ |
| Botoșana | 2.740 | +4,5% | 155,1 loc./km² | 17,7 km² | 29,2 ‰ | 4,74 ‰ |
| Pârteștii de Jos | 2.724 | −2,6% | 53,1 loc./km² | 51,3 km² | 20,6 ‰ | 0,37 ‰ |
| Drăgoiești | 2.694 | +3,7% | 83,5 loc./km² | 32,3 km² | 14,5 ‰ | 1,48 ‰ |
| Hârtop | 2.648 | +1,4% | 144,4 loc./km² | 18,3 km² | 28,3 ‰ | 2,64 ‰ |
| Fântâna Mare | 2.641 | +1,1% | 85,9 loc./km² | 30,7 km² | 34,1 ‰ | 1,89 ‰ |
| Burla | 2.634 | +11,8% | 139,1 loc./km² | 18,9 km² | 10,3 ‰ | 1,90 ‰ |
| Solca | 2.621 | −0,3% | 54,7 loc./km² | 47,9 km² | 29,4 ‰ | 2,67 ‰ |
| Sadova | 2.607 | +3,9% | 38,8 loc./km² | 67,2 km² | 67,1 ‰ | 5,75 ‰ |
| Capu Câmpului | 2.508 | +0,8% | 47,5 loc./km² | 52,9 km² | 19,9 ‰ | 1,20 ‰ |
| Comănești | 2.442 | +2,6% | 123,3 loc./km² | 19,8 km² | 21,3 ‰ | 0,41 ‰ |
| Drăgușeni | 2.441 | −7,2% | 84,6 loc./km² | 28,9 km² | 10,7 ‰ | 1,64 ‰ |
| Horodnic de Jos | 2.426 | −1,3% | 93,7 loc./km² | 25,9 km² | 18,1 ‰ | 1,24 ‰ |
| Ciprian Porumbescu | 2.336 | +7,8% | 79,1 loc./km² | 29,6 km² | 16,3 ‰ | 0,43 ‰ |
| Poiana Stampei | 2.272 | −1,5% | 10,7 loc./km² | 211,7 km² | 51,1 ‰ | 5,72 ‰ |
| Poieni-Solca | 2.210 | +3,6% | 136,6 loc./km² | 16,2 km² | 25,3 ‰ | 0,90 ‰ |
| Panaci | 2.127 | −7,3% | 15,4 loc./km² | 138,0 km² | 46,1 ‰ | 2,82 ‰ |
| Ulma | 2.119 | −7,2% | 27,3 loc./km² | 77,5 km² | 12,3 ‰ | 0,94 ‰ |
| Izvoarele Sucevei | 2.040 | −8,8% | 14,0 loc./km² | 145,6 km² | 19,1 ‰ | 0,00 ‰ |
| Cârlibaba | 1.930 | −0,4% | 6,4 loc./km² | 300,7 km² | 34,2 ‰ | 3,11 ‰ |
| Crucea | 1.886 | −10,3% | 12,8 loc./km² | 147,1 km² | 29,7 ‰ | 1,06 ‰ |
| Moldova-Sulița | 1.863 | −10,2% | 13,8 loc./km² | 135,2 km² | 17,2 ‰ | 0,54 ‰ |
| Iacobeni | 1.855 | −13,8% | 33,9 loc./km² | 54,7 km² | 32,3 ‰ | 1,08 ‰ |
| Mușenița | 1.715 | −9,5% | 43,5 loc./km² | 39,5 km² | 15,2 ‰ | 0,00 ‰ |
| Ciocănești | 1.454 | +0,2% | 13,7 loc./km² | 106,1 km² | 61,2 ‰ | 2,75 ‰ |
| Coșna | 1.453 | −3,3% | 8,2 loc./km² | 178,1 km² | 51,6 ‰ | 2,06 ‰ |
| Breaza | 1.438 | −10,5% | 16,2 loc./km² | 89,0 km² | 30,6 ‰ | 2,78 ‰ |
| Bălăceana | 1.407 | −8,8% | 55,6 loc./km² | 25,3 km² | 10,0 ‰ | 0,71 ‰ |
Suceava (județ) comparat cu cifrele naționale
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
| Indicator | Suceava (județ) | România |
|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori | 36,1 ‰ | 60,3 ‰ |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori | 2,42 ‰ | 3,92 ‰ |
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori | 3,31 km | 3,48 km |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) | 3.527 m³ | 325.688 m³ |
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori | 3,50 km | 4,84 km |
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) | 26,8 m³ | 39,9 m³ |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori | 2,74 km | 3,05 km |
| Medici la 1 000 de locuitori | 1,44 ‰ | 3,53 ‰ |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori | 0,37 ‰ | 0,60 ‰ |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori | 0,72 ‰ | 1,08 ‰ |
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori | 169 ‰ | 163 ‰ |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori | 2,9 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. |
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor | 2,1 înnoptări | 2,0 înnoptări |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori | 968 ‰ | 930 ‰ |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori | 2,87 ‰ | 1,87 ‰ |
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori | 16,0 ‰ | 18,5 ‰ |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori | 17,2 ‰ | 20,1 ‰ |
| Locuințe existente | 306.127 | 10.177.161 |
| Locuințe la 1 000 de locuitori | 400,4 ‰ | 470,2 ‰ |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) | 55,7 m² | 51,1 m² |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori | 2,43 ‰ | 3,20 ‰ |
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori | 149 ‰ | 252 ‰ |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă | 2,7% | 2,0% |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori | 9,1 ‰ | 6,7 ‰ |
| Decese la 1 000 de locuitori | 9,6 ‰ | 11,1 ‰ |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori | 30,8 ‰ | 29,5 ‰ |
Întrebări frecvente
Câte localități există în Suceava (județ)?
Număr de localități în Suceava (județ): 114. Cea mai populată este Suceava, cu o populație de 115.336.
Care este populația din Suceava (județ)?
Suceava (județ) are o populație de 764.534 (2026), adică o densitate a populației de 89 loc./km².
Care localitate din județul Suceava (județ) crește cel mai repede?
Ipotești are cea mai rapidă creștere din județul Suceava (județ) în ultimii 10 ani: +64,6%.