Băla (Mureș): populație și statistici
Băla are o populație de 535 (2026), pe o suprafață de 28,2 km², cu o densitate a populației de 19,0 loc./km². Se află pe locul 3.159 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −24,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 535
- 28,2 km²
- 19 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mureș după populație: Băla ocupă locul 101 (număr de localități: 102).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 33,27 km în Băla, față de o medie de 6,68 km în județul Mureș și 3,48 km la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 50,84 km în Băla, față de o medie de 5,44 km în județul Mureș și 4,84 km la nivel național.
Băla: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 6).
Băla în cifre
Unde se află Băla?
Populația din Băla în timp
Populația localității Băla a fost de 704 în 2016 și de 535 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 626 |
| 2022 | 589 |
| 2023 | 578 |
| 2024 | 559 |
| 2025 | 552 |
| 2026 | 535 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Mureș pentru „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Mureș pentru „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.945.
- Densitatea populației sale este de 4,8 ori mai mică decât media națională.
Toți indicatorii pentru Băla
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Băla | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,0 ‰ | 14,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.821 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 15,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.682 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,5 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.256 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 37,4 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Băla | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 50,84 km | 5,44 km | 7,67 km | pe locul 4 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 464 | 255.253 | 10.177.161 | pe locul 3.140 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 867,3 ‰ | 444,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 76 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 55,0 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.052 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Băla | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 33,27 km | 6,68 km | 6,17 km | pe locul 3 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 262 m³ | 25.803 m³ | 325.688 m³ | pe locul 532 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Băla | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 26,2 ‰ | 45,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.859 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,61 ‰ | 2,33 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 196 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Băla | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 77 ‰ | 241 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.439 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,5% | 1,6% | 2,3% | pe locul 1.062 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Băla | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 2,2 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 19 ‰ | 1.235 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.107 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 11,2 ‰ | 29,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 700 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Băla | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 142,1 m³ | 44,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 32 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Băla | Mureș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 37 ‰ | 168 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.079 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 18,7 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 6 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Băla
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor8 · 18,2%
- Construcții6 · 13,6%
- Transport și depozitare5 · 11,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 9,1%
- Alte activități de servicii4 · 9,1%
- Hoteluri și restaurante3 · 6,8%
- Activități administrative și servicii de suport3 · 6,8%
- Arte, spectacole și activități recreative3 · 6,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor6 · 13,6%
- Lucrări speciale de construcții5 · 11,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte5 · 11,4%
- Construcții de clădiri4 · 9,1%
- Lucrări de geniu civil3 · 6,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor3 · 6,8%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice3 · 6,8%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice3 · 6,8%
- Alte activități de servicii personale3 · 6,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Băla?
Populația localității Băla este de 535 (2026), pe locul 3.159 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Băla?
Băla are o suprafață de 28,2 km², cu o densitate a populației de 19 loc./km².
Populația din Băla crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Băla a trecut de la 704 la 535, adică o variație de −24,0%.
Unde se află Băla?
Băla se află în județul Mureș. Latitudine 46,714, longitudine 24,479.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Băla?
În Băla, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 33,27 km (2025), pe locul 3 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Băla?
În Băla, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 50,84 km (2025), pe locul 4 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Băla?
Cele mai apropiate de Băla sunt: Crăiești (4,9 km), Fărăgău (6,3 km), Ceuașu de Câmpie (7,0 km), Râciu (7,3 km), Glodeni (8,3 km).