Livada (Satu Mare): populație și statistici
Livada are o populație de 7.138 (2026), pe o suprafață de 116,9 km², cu o densitate a populației de 61,1 loc./km². Se află pe locul 427 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 7.138
- 116,9 km²
- 61 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Livada ocupă locul 8 (număr de localități: 65).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 202 ‰ în Livada, față de o medie de 138 ‰ în județul Satu Mare și 163 ‰ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 7,8 ‰ în Livada, față de o medie de 12,9 ‰ în județul Satu Mare și 18,5 ‰ la nivel național.
Livada: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 70).
Livada în cifre
Unde se află Livada?
Populația din Livada în timp
Populația localității Livada a fost de 7.342 în 2016 și de 7.138 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 7.233 |
| 2022 | 7.195 |
| 2023 | 7.211 |
| 2024 | 7.231 |
| 2025 | 7.210 |
| 2026 | 7.138 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 16.368.
- Cea mai apropiată localitate este Turulung, la 8,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Satu Mare (populație: 110.409), la 20 km distanță.
Toți indicatorii pentru Livada
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Livada | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,8 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.046 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,1 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.121 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,7 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.181 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,5 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.673 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Livada | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,34 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 2.179 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,56 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.098 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.487 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 640 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 348,4 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.026 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,1 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.427 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,84 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.257 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Livada | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,8 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.996 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,12 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.457 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Livada | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 124 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 762 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,5% | 2,4% | 2,3% | pe locul 2.069 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Livada | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 195 ‰ | 569 ‰ | 200 ‰ | pe locul 636 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 6,4 ‰ | 10,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 948 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Livada | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 9,7 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.383 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,25 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 1.026 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Livada | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.861 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.777 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Livada | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 202 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 111 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,8 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.072 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Livada
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor99 · 22,7%
- Construcții50 · 11,5%
- Transport și depozitare46 · 10,6%
- Hoteluri și restaurante36 · 8,3%
- Activități administrative și servicii de suport32 · 7,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit30 · 6,9%
- Industria prelucrătoare27 · 6,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice27 · 6,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor70 · 16,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor59 · 13,5%
- Lucrări speciale de construcții47 · 10,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte41 · 9,4%
- Construcții de clădiri38 · 8,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație35 · 8,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe30 · 6,9%
- Lucrări de geniu civil28 · 6,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 4,1%
- Tranzacții imobiliare18 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Livada?
Populația localității Livada este de 7.138 (2026), pe locul 427 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Livada?
Livada are o suprafață de 116,9 km², cu o densitate a populației de 61 loc./km².
Populația din Livada crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Livada a trecut de la 7.342 la 7.138, adică o variație de −2,8%.
Unde se află Livada?
Livada se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,867, longitudine 23,133.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Livada?
În Livada, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 202 ‰ (2025), pe locul 111 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Livada?
În Livada, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,8 ‰ (2025), pe locul 3.046 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Livada?
Cele mai apropiate de Livada sunt: Turulung (8,2 km), Medieșu Aurit (8,5 km), Agriș (9,5 km), Gherța Mică (11 km), Călinești-Oaș (11 km).