Certeze: populație și statistici
Certeze are o populație de 5.844 (2026), pe o suprafață de 101,5 km², cu o densitate a populației de 57,6 loc./km². Se află pe locul 595 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: −0,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.844
- 101,5 km²
- 58 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Certeze ocupă locul 14 (număr de localități: 65).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 21 ‰ în Certeze, față de o medie de 138 ‰ în județul Satu Mare și 163 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 6,7 ‰ în Certeze, față de o medie de 14,6 ‰ în județul Satu Mare și 20,1 ‰ la nivel național.
Certeze: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 169).
Certeze în cifre
Unde se află Certeze?
localități vecine
- Negrești-Oaș9,0 km · 16.175
- Remeți9,1 km · 3.138
- Săpânța11 km · 3.193
- Bixad12 km · 7.532
- Vama14 km · 4.087
- Târșolț16 km · 3.141
- Racșa18 km · 3.003
- Orașu Nou19 km · 3.522
Toate localitățile din județul Satu Mare
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Certeze în timp
Populația localității Certeze a fost de 5.854 în 2016 și de 5.844 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.919 |
| 2022 | 5.882 |
| 2023 | 5.867 |
| 2024 | 5.854 |
| 2025 | 5.860 |
| 2026 | 5.844 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.209.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Negrești-Oaș (populație: 16.175), la 9,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Certeze
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Certeze | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,4 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.078 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.143 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,3 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.004 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,7 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.978 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Certeze | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,51 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 573 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,86 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.785 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.317 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 710 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 396,5 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.703 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 69,2 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 189 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,86 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.246 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Certeze | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,19 km | 4,44 km | 6,17 km | pe locul 501 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 156 m³ | 6.399 m³ | 325.688 m³ | pe locul 757 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Certeze | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 51,2 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 445 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,25 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 790 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Certeze | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 42 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.529 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,9% | 2,4% | 2,3% | pe locul 2.534 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Certeze | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 188 ‰ | 569 ‰ | 200 ‰ | pe locul 646 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 1,7 ‰ | 10,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.319 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Certeze | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 23,1 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.585 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,03 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 1.543 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Certeze | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,17 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.750 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,17 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.708 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,17 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.053 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Certeze | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 21 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.142 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,7 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.808 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Certeze
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții184 · 26,1%
- Transport și depozitare105 · 14,9%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor102 · 14,5%
- Activități administrative și servicii de suport66 · 9,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit48 · 6,8%
- Industria prelucrătoare48 · 6,8%
- Arte, spectacole și activități recreative38 · 5,4%
- Hoteluri și restaurante24 · 3,4%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții169 · 24,0%
- Construcții de clădiri158 · 22,4%
- Lucrări de geniu civil155 · 22,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte99 · 14,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor69 · 9,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor62 · 8,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi50 · 7,1%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră45 · 6,4%
- Silvicultură și exploatare forestieră35 · 5,0%
- Activități ale bibliotecilor, arhivelor, muzeelor și alte activități culturale35 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Certeze?
Populația localității Certeze este de 5.844 (2026), pe locul 595 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Certeze?
Certeze are o suprafață de 101,5 km², cu o densitate a populației de 58 loc./km².
Populația din Certeze crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Certeze a trecut de la 5.854 la 5.844, adică o variație de −0,2%.
Unde se află Certeze?
Certeze se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,909, longitudine 23,530.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Certeze?
În Certeze, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 21 ‰ (2025), pe locul 3.142 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Certeze?
În Certeze, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,7 ‰ (2025), pe locul 3.143 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Certeze?
Cele mai apropiate de Certeze sunt: Negrești-Oaș (9,0 km), Remeți (9,1 km), Săpânța (11 km), Bixad (12 km), Vama (14 km).