Turulung: populație și statistici
Turulung are o populație de 4.321 (2026), pe o suprafață de 57,6 km², cu o densitate a populației de 75,0 loc./km². Se află pe locul 948 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: −0,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.321
- 57,6 km²
- 75 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Turulung ocupă locul 18 (număr de localități: 65).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,23 ‰ în Turulung, față de o medie de 1,79 ‰ în județul Satu Mare și 3,53 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 360,1 ‰ în Turulung, față de o medie de 422,7 ‰ în județul Satu Mare și 470,2 ‰ la nivel național.
Turulung: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 37).
Turulung în cifre
Unde se află Turulung?
Populația din Turulung în timp
Populația localității Turulung a fost de 4.338 în 2016 și de 4.321 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.374 |
| 2022 | 4.373 |
| 2023 | 4.379 |
| 2024 | 4.362 |
| 2025 | 4.335 |
| 2026 | 4.321 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.074.
- Cea mai apropiată localitate este Halmeu, la 5,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Livada (populație: 7.138), la 8,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Turulung
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Turulung | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,5 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.866 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,7 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.699 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,3 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 629 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.607 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Turulung | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,29 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 1.455 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,39 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.310 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.556 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 1.446 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 360,1 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.963 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,4 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.562 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,93 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.200 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Turulung | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,4 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.463 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,16 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.422 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Turulung | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 34 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.811 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,6% | 2,4% | 2,3% | pe locul 1.041 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Turulung | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 9,3 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.399 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,16 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 1.518 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Turulung | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.650 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.580 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Turulung | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 106 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.057 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,6 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.008 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Turulung
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor49 · 27,5%
- Transport și depozitare30 · 16,9%
- Construcții19 · 10,7%
- Industria prelucrătoare17 · 9,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 7,3%
- Hoteluri și restaurante11 · 6,2%
- Activități administrative și servicii de suport11 · 6,2%
- Alte activități de servicii8 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor37 · 20,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 16,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte28 · 15,7%
- Lucrări speciale de construcții19 · 10,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi13 · 7,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 6,7%
- Construcții de clădiri12 · 6,7%
- Lucrări de geniu civil11 · 6,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 6,2%
- Fabricarea produselor alimentare8 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Turulung?
Populația localității Turulung este de 4.321 (2026), pe locul 948 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Turulung?
Turulung are o suprafață de 57,6 km², cu o densitate a populației de 75 loc./km².
Populația din Turulung crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Turulung a trecut de la 4.338 la 4.321, adică o variație de −0,4%.
Unde se află Turulung?
Turulung se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,932, longitudine 23,081.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Turulung?
În Turulung, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,23 ‰ (2024), pe locul 2.650 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Turulung?
În Turulung, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 360,1 ‰ (2025), pe locul 2.963 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Turulung?
Cele mai apropiate de Turulung sunt: Halmeu (5,5 km), Agriș (7,5 km), Livada (8,2 km), Porumbești (9,9 km), Micula (10 km).