Pomi: populație și statistici
Pomi are o populație de 1.977 (2026), pe o suprafață de 58,1 km², cu o densitate a populației de 34,1 loc./km². Se află pe locul 2.345 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +2,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.977
- 58,1 km²
- 34 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Pomi ocupă locul 54 (număr de localități: 65).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 15,93 km în Pomi, față de o medie de 4,44 km în județul Satu Mare și 3,48 km la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,01 ‰ în Pomi, față de o medie de 0,49 ‰ în județul Satu Mare și 0,60 ‰ la nivel național.
Pomi: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 20).
Pomi în cifre
Unde se află Pomi?
Populația din Pomi în timp
Populația localității Pomi a fost de 1.925 în 2016 și de 1.977 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.914 |
| 2022 | 1.900 |
| 2023 | 1.921 |
| 2024 | 1.929 |
| 2025 | 1.983 |
| 2026 | 1.977 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Satu Mare pentru „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Satu Mare pentru „Locuințe la 1 000 de locuitori”.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.132.
- Densitatea populației sale este de 2,7 ori mai mică decât media națională.
Toți indicatorii pentru Pomi
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Pomi | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,2 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.002 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,2 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 690 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,6 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.847 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Pomi | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 14,16 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 419 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,53 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 718 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.162 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 2.141 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 587,8 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 682 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 59,0 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 708 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Pomi | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 15,93 km | 4,44 km | 6,17 km | pe locul 56 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 362 m³ | 6.399 m³ | 325.688 m³ | pe locul 311 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Pomi | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,3 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.667 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,52 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.130 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Pomi | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 88 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.210 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,4% | 2,4% | 2,3% | pe locul 813 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Pomi | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 53,6 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 352 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,06 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 646 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Pomi | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,01 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 487 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,01 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 130 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,51 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 980 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Pomi | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 119 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 729 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,1 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 828 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Pomi
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor25 · 18,8%
- Construcții20 · 15,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 9,8%
- Industria prelucrătoare12 · 9,0%
- Transport și depozitare11 · 8,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice10 · 7,5%
- Hoteluri și restaurante9 · 6,8%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 6,8%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții20 · 15,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 12,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 12,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 8,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte10 · 7,5%
- Construcții de clădiri9 · 6,8%
- Lucrări de geniu civil8 · 6,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 5,3%
- Activități sportive, de agrement și recreative6 · 4,5%
- Hoteluri și alte facilități de cazare5 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Pomi?
Populația localității Pomi este de 1.977 (2026), pe locul 2.345 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Pomi?
Pomi are o suprafață de 58,1 km², cu o densitate a populației de 34 loc./km².
Populația din Pomi crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Pomi a trecut de la 1.925 la 1.977, adică o variație de +2,7%.
Unde se află Pomi?
Pomi se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,674, longitudine 23,310.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Pomi?
În Pomi, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 15,93 km (2025), pe locul 56 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Pomi?
În Pomi, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,01 ‰ (2024), pe locul 130 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Pomi?
Cele mai apropiate de Pomi sunt: Crucișor (5,4 km), Ardusat (6,9 km), Fărcașa (8,2 km), Seini (8,4 km), Valea Vinului (9,3 km).