Terebești: populație și statistici
Terebești are o populație de 2.101 (2026), pe o suprafață de 55,5 km², cu o densitate a populației de 37,9 loc./km². Se află pe locul 2.254 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +10,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.101
- 55,5 km²
- 38 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Terebești ocupă locul 52 (număr de localități: 65).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 1,43 ‰ în Terebești, față de o medie de 0,49 ‰ în județul Satu Mare și 0,60 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 13,1% în Terebești, față de o medie de 2,4% în județul Satu Mare și 2,0% la nivel național.
Terebești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 18).
Terebești în cifre
Unde se află Terebești?
localități vecine
- Craidorolț8,8 km · 2.125
- Moftin10,0 km · 4.372
- Doba11 km · 3.022
- Vetiș11 km · 6.101
- Ardud12 km · 7.472
- Căpleni15 km · 3.139
- Beltiug16 km · 3.383
- Acâș16 km · 3.109
Toate localitățile din județul Satu Mare
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Terebești în timp
Populația localității Terebești a fost de 1.898 în 2016 și de 2.101 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.015 |
| 2022 | 2.003 |
| 2023 | 2.005 |
| 2024 | 2.027 |
| 2025 | 2.082 |
| 2026 | 2.101 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Satu Mare pentru „Medici de familie la 1 000 de locuitori”.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.766.
- Densitatea populației sale este de 2,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Craidorolț, la 8,8 km.
Toți indicatorii pentru Terebești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Terebești | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,5 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 834 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,4 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.740 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 476 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.368 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Terebești | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,00 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 1.515 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 722 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 2.906 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 343,6 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.045 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,1 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.427 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Terebești | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 26,2 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.859 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,81 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 561 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Terebești | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 40 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.605 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 13,1% | 2,4% | 2,3% | pe locul 102 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Terebești | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,2 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.052 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Terebești | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,43 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 336 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 1,43 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 33 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Terebești | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 121 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 690 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,8 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 924 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Terebești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții19 · 17,4%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor19 · 17,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 12,8%
- Transport și depozitare12 · 11,0%
- Industria prelucrătoare10 · 9,2%
- Arte, spectacole și activități recreative9 · 8,3%
- Hoteluri și restaurante8 · 7,3%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 7,3%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții18 · 16,5%
- Construcții de clădiri17 · 15,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe14 · 12,8%
- Lucrări de geniu civil13 · 11,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor10 · 9,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte10 · 9,2%
- Activități sportive, de agrement și recreative9 · 8,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 7,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 7,3%
- Activități de spectacole, culturale și recreative6 · 5,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Terebești?
Populația localității Terebești este de 2.101 (2026), pe locul 2.254 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Terebești?
Terebești are o suprafață de 55,5 km², cu o densitate a populației de 38 loc./km².
Populația din Terebești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Terebești a trecut de la 1.898 la 2.101, adică o variație de +10,7%.
Unde se află Terebești?
Terebești se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,672, longitudine 22,732.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Terebești?
În Terebești, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 1,43 ‰ (2024), pe locul 33 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Terebești?
În Terebești, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 13,1% (2026), pe locul 102 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Terebești?
Cele mai apropiate de Terebești sunt: Craidorolț (8,8 km), Moftin (10,0 km), Doba (11 km), Vetiș (11 km), Ardud (12 km).