Cămin: populație și statistici
Cămin are o populație de 1.336 (2026), pe o suprafață de 19,0 km², cu o densitate a populației de 70,2 loc./km². Se află pe locul 2.848 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.336
- 19,0 km²
- 70 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Cămin ocupă locul 63 (număr de localități: 65).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 9,0 ‰ în Cămin, față de o medie de 14,6 ‰ în județul Satu Mare și 20,1 ‰ la nivel național.
Cămin: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 15).
Cămin în cifre
Unde se află Cămin?
localități vecine
- Căpleni3,2 km · 3.139
- Berveni3,4 km · 3.442
- Carei5,6 km · 22.848
- Urziceni8,6 km · 1.461
- Moftin8,8 km · 4.372
- Foieni11 km · 1.897
- Doba14 km · 3.022
- Căuaș16 km · 2.430
Toate localitățile din județul Satu Mare
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Cămin în timp
Populația localității Cămin a fost de 1.404 în 2016 și de 1.336 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.370 |
| 2022 | 1.358 |
| 2023 | 1.342 |
| 2024 | 1.338 |
| 2025 | 1.337 |
| 2026 | 1.336 |
Știați că?
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.664.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Căpleni (populație: 3.139), la 3,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cămin
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cămin | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,7 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.308 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,0 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.073 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,2 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 980 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,5 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.434 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cămin | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,23 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 1.233 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,25 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 835 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 453 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 3.145 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 339,1 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.066 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 61,7 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 514 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Cămin | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,36 km | 4,44 km | 6,17 km | pe locul 478 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 304 m³ | 6.399 m³ | 325.688 m³ | pe locul 425 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Cămin | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,4 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.655 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,50 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.153 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cămin | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 99 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.037 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 8,8% | 2,4% | 2,3% | pe locul 276 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Cămin | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 47,9 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 447 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 8,83 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 245 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Cămin | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,75 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 788 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,75 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 377 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,75 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 476 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cămin | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 104 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.120 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,5 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 314 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cămin
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor23 · 29,1%
- Transport și depozitare16 · 20,3%
- Industria prelucrătoare6 · 7,6%
- Activități administrative și servicii de suport6 · 7,6%
- Construcții5 · 6,3%
- Hoteluri și restaurante5 · 6,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit4 · 5,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 19,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 16,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor10 · 12,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 8,9%
- Lucrări speciale de construcții5 · 6,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 6,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe4 · 5,1%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora4 · 5,1%
- Fabricarea produselor alimentare3 · 3,8%
- Lucrări de geniu civil3 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cămin?
Populația localității Cămin este de 1.336 (2026), pe locul 2.848 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cămin?
Cămin are o suprafață de 19,0 km², cu o densitate a populației de 70 loc./km².
Populația din Cămin crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cămin a trecut de la 1.404 la 1.336, adică o variație de −4,8%.
Unde se află Cămin?
Cămin se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,735, longitudine 22,506.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Cămin?
În Cămin, „Locuințe existente” se situează la 453 (2025), pe locul 3.145 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cămin?
În Cămin, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,0 ‰ (2025), pe locul 3.073 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Cămin?
Cele mai apropiate de Cămin sunt: Căpleni (3,2 km), Berveni (3,4 km), Carei (5,6 km), Urziceni (8,6 km), Moftin (8,8 km).