Apa: populație și statistici
Apa are o populație de 2.718 (2026), pe o suprafață de 44,5 km², cu o densitate a populației de 61,1 loc./km². Se află pe locul 1.768 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.718
- 44,5 km²
- 61 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Apa ocupă locul 41 (număr de localități: 65).
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 0 ‰ în Apa, față de o medie de 569 ‰ în județul Satu Mare și 930 ‰ la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 12,9 ‰ în Apa, față de o medie de 6,4 ‰ în județul Satu Mare și 6,7 ‰ la nivel național.
Apa: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 27).
Apa în cifre
Unde se află Apa?
Populația din Apa în timp
Populația localității Apa a fost de 2.759 în 2016 și de 2.718 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.726 |
| 2022 | 2.694 |
| 2023 | 2.711 |
| 2024 | 2.697 |
| 2025 | 2.690 |
| 2026 | 2.718 |
Știați că?
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.235.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Medieșu Aurit (populație: 6.683), la 4,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Apa
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Apa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,2 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 544 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,9 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.660 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 12,9 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 122 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.554 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Apa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,17 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 1.242 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,74 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.913 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.180 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 2.109 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 434,1 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.230 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,2 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.831 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,10 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.076 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Apa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,72 km | 4,44 km | 6,17 km | pe locul 267 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 248 m³ | 6.399 m³ | 325.688 m³ | pe locul 548 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Apa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 30,5 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.486 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,58 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.198 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Apa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 44 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,3% | 2,4% | 2,3% | pe locul 1.572 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Apa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 0 ‰ | 569 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.230 din 1.250 |
Mediu
| Indicator | Apa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 7,7 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.461 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,21 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 377 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Apa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.103 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.942 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,74 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 496 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Apa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 96 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,7 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.472 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Apa
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor37 · 20,1%
- Construcții28 · 15,2%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 9,8%
- Industria prelucrătoare16 · 8,7%
- Transport și depozitare16 · 8,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 8,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 6,5%
- Hoteluri și restaurante11 · 6,0%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții27 · 14,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 13,0%
- Construcții de clădiri23 · 12,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 11,4%
- Lucrări de geniu civil20 · 10,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe14 · 7,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte14 · 7,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 5,4%
- Activități de închiriere și leasing8 · 4,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Apa?
Populația localității Apa este de 2.718 (2026), pe locul 1.768 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Apa?
Apa are o suprafață de 44,5 km², cu o densitate a populației de 61 loc./km².
Populația din Apa crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Apa a trecut de la 2.759 la 2.718, adică o variație de −1,5%.
Unde se află Apa?
Apa se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,762, longitudine 23,193.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Apa?
În Apa, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 0 ‰ (2025), pe locul 1.230 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Apa?
În Apa, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 12,9 ‰ (2025), pe locul 122 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Apa?
Cele mai apropiate de Apa sunt: Medieșu Aurit (4,4 km), Seini (7,1 km), Valea Vinului (9,1 km), Culciu (9,9 km), Orașu Nou (12 km).