Racșa: populație și statistici
Racșa are o populație de 3.003 (2026), pe o suprafață de 43,6 km², cu o densitate a populației de 68,9 loc./km². Se află pe locul 1.585 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +0,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.003
- 43,6 km²
- 69 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Racșa ocupă locul 39 (număr de localități: 65).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 4,0 ‰ în Racșa, față de o medie de 14,6 ‰ în județul Satu Mare și 20,1 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 0,53 km în Racșa, față de o medie de 4,44 km în județul Satu Mare și 3,48 km la nivel național.
Racșa: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 29).
Racșa în cifre
Unde se află Racșa?
Populația din Racșa în timp
Populația localității Racșa a fost de 2.983 în 2016 și de 3.003 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.991 |
| 2022 | 2.959 |
| 2023 | 2.956 |
| 2024 | 2.941 |
| 2025 | 2.937 |
| 2026 | 3.003 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.105.
- Cea mai apropiată localitate este Orașu Nou, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Seini (populație: 9.491), la 8,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Racșa
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Racșa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.102 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 4,0 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.160 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,3 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.881 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.607 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Racșa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,66 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 960 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,67 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.142 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.057 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 2.331 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 352,0 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.004 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 63,9 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 382 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Racșa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 0,53 km | 4,44 km | 6,17 km | pe locul 982 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 9 m³ | 6.399 m³ | 325.688 m³ | pe locul 987 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Racșa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,0 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.062 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,66 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 619 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Racșa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 34 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.811 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,5% | 2,4% | 2,3% | pe locul 2.890 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Racșa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,0 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.916 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 10,39 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 150 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Racșa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.277 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.137 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 599 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Racșa | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 43 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.031 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Racșa
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor38 · 19,9%
- Construcții31 · 16,2%
- Transport și depozitare31 · 16,2%
- Activități administrative și servicii de suport20 · 10,5%
- Industria prelucrătoare18 · 9,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 6,8%
- Hoteluri și restaurante10 · 5,2%
- Alte activități de servicii9 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte29 · 15,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 13,6%
- Lucrări speciale de construcții25 · 13,1%
- Lucrări de geniu civil22 · 11,5%
- Construcții de clădiri21 · 11,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 9,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 7,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 6,3%
- Activități de închiriere și leasing11 · 5,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Racșa?
Populația localității Racșa este de 3.003 (2026), pe locul 1.585 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Racșa?
Racșa are o suprafață de 43,6 km², cu o densitate a populației de 69 loc./km².
Populația din Racșa crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Racșa a trecut de la 2.983 la 3.003, adică o variație de +0,7%.
Unde se află Racșa?
Racșa se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,815, longitudine 23,335.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Racșa?
În Racșa, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 4,0 ‰ (2025), pe locul 3.160 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Racșa?
În Racșa, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 0,53 km (2025), pe locul 982 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Care localități se învecinează cu Racșa?
Cele mai apropiate de Racșa sunt: Orașu Nou (4,4 km), Vama (5,2 km), Seini (8,3 km), Negrești-Oaș (9,0 km), Cicârlău (9,7 km).