Santău: populație și statistici
Santău are o populație de 2.481 (2026), pe o suprafață de 82,8 km², cu o densitate a populației de 30,0 loc./km². Se află pe locul 1.931 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.481
- 82,8 km²
- 30 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Santău ocupă locul 46 (număr de localități: 65).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Santău, față de o medie de 2,61 ‰ în județul Satu Mare și 3,92 ‰ la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 3,6 m³ în Santău, față de o medie de 27,5 m³ în județul Satu Mare și 39,9 m³ la nivel național.
Santău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 19).
Santău în cifre
Unde se află Santău?
localități vecine
- Săuca7,2 km · 1.614
- Tiream8,2 km · 2.375
- Căuaș9,0 km · 2.430
- Andrid9,2 km · 2.655
- Tășnad9,2 km · 8.840
- Pir9,7 km · 1.520
- Petrești11 km · 1.873
- Viișoara13 km · 1.251
Toate localitățile din județul Satu Mare
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Santău în timp
Populația localității Santău a fost de 2.612 în 2016 și de 2.481 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.525 |
| 2022 | 2.522 |
| 2023 | 2.521 |
| 2024 | 2.529 |
| 2025 | 2.493 |
| 2026 | 2.481 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.597.
- Densitatea populației sale este de 3,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Săuca, la 7,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Tășnad (populație: 8.840), la 9,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Santău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Santău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,9 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.850 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,3 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.055 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,9 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 290 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,9 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.612 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Santău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,81 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 1.562 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 977 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 2.482 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 393,8 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.723 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,8 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.871 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Santău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,5 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.541 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Santău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 33 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.845 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,7% | 2,4% | 2,3% | pe locul 460 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Santău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 3,6 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.580 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 9,88 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 179 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Santău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Santău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 138 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 452 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,0 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.308 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Santău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor26 · 22,6%
- Transport și depozitare19 · 16,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit17 · 14,8%
- Industria prelucrătoare10 · 8,7%
- Hoteluri și restaurante9 · 7,8%
- Construcții8 · 7,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice8 · 7,0%
- Activități administrative și servicii de suport6 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 16,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe15 · 13,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 13,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor11 · 9,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi11 · 9,6%
- Construcții de clădiri8 · 7,0%
- Lucrări speciale de construcții8 · 7,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 7,0%
- Lucrări de geniu civil5 · 4,3%
- Fabricarea produselor alimentare4 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Santău?
Populația localității Santău este de 2.481 (2026), pe locul 1.931 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Santău?
Santău are o suprafață de 82,8 km², cu o densitate a populației de 30 loc./km².
Populația din Santău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Santău a trecut de la 2.612 la 2.481, adică o variație de −5,0%.
Unde se află Santău?
Santău se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,518, longitudine 22,477.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Santău?
În Santău, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2026), pe locul 3.005 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Santău?
În Santău, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 3,6 m³ (2025), pe locul 2.580 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Santău?
Cele mai apropiate de Santău sunt: Săuca (7,2 km), Tiream (8,2 km), Căuaș (9,0 km), Andrid (9,2 km), Tășnad (9,2 km).