Valea Vinului: populație și statistici
Valea Vinului are o populație de 1.845 (2026), pe o suprafață de 89,1 km², cu o densitate a populației de 20,7 loc./km². Se află pe locul 2.474 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.845
- 89,1 km²
- 21 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Valea Vinului ocupă locul 57 (număr de localități: 65).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 13,33 km în Valea Vinului, față de o medie de 4,61 km în județul Satu Mare și 3,05 km la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 25,5 ‰ în Valea Vinului, față de o medie de 14,6 ‰ în județul Satu Mare și 20,1 ‰ la nivel național.
Valea Vinului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 21).
Valea Vinului în cifre
Unde se află Valea Vinului?
localități vecine
- Crucișor6,3 km · 2.519
- Apa9,1 km · 2.718
- Pomi9,3 km · 1.977
- Bârsău10 km · 2.146
- Homoroade10 km · 1.728
- Seini11 km · 9.491
- Culciu13 km · 3.949
- Medieșu Aurit13 km · 6.683
Toate localitățile din județul Satu Mare
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Valea Vinului în timp
Populația localității Valea Vinului a fost de 2.003 în 2016 și de 1.845 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.927 |
| 2022 | 1.901 |
| 2023 | 1.892 |
| 2024 | 1.861 |
| 2025 | 1.865 |
| 2026 | 1.845 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Satu Mare pentru „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Satu Mare pentru „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.476.
- Densitatea populației sale este de 4,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Crucișor, la 6,3 km.
Toți indicatorii pentru Valea Vinului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Valea Vinului | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,8 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 580 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 25,5 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 227 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,6 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.209 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 697 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Valea Vinului | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,63 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 556 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,08 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.556 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 943 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 2.545 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 511,1 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.290 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,3 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.817 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,54 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.521 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Valea Vinului | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,0 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.383 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,17 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.519 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Valea Vinului | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 52 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.151 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,0% | 2,4% | 2,3% | pe locul 1.732 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Valea Vinului | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 10,8 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.330 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 13,33 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 73 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Valea Vinului | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.342 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 980 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 888 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Valea Vinului | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 121 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 690 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,4 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 722 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Valea Vinului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor29 · 17,6%
- Construcții19 · 11,5%
- Transport și depozitare18 · 10,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 8,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice14 · 8,5%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 7,9%
- Hoteluri și restaurante12 · 7,3%
- Industria prelucrătoare9 · 5,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 12,7%
- Lucrări speciale de construcții19 · 11,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 10,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe13 · 7,9%
- Construcții de clădiri13 · 7,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 7,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi11 · 6,7%
- Lucrări de geniu civil10 · 6,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 6,1%
- Tranzacții imobiliare8 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Valea Vinului?
Populația localității Valea Vinului este de 1.845 (2026), pe locul 2.474 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Valea Vinului?
Valea Vinului are o suprafață de 89,1 km², cu o densitate a populației de 21 loc./km².
Populația din Valea Vinului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Valea Vinului a trecut de la 2.003 la 1.845, adică o variație de −7,9%.
Unde se află Valea Vinului?
Valea Vinului se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,680, longitudine 23,187.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Vinului?
În Valea Vinului, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 13,33 km (2025), pe locul 73 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Vinului?
În Valea Vinului, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 25,5 ‰ (2025), pe locul 227 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Valea Vinului?
Cele mai apropiate de Valea Vinului sunt: Crucișor (6,3 km), Apa (9,1 km), Pomi (9,3 km), Bârsău (10 km), Homoroade (10 km).