Cămărzana: populație și statistici
Cămărzana are o populație de 2.278 (2026), pe o suprafață de 49,5 km², cu o densitate a populației de 46,0 loc./km². Se află pe locul 2.087 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.278
- 49,5 km²
- 46 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Cămărzana ocupă locul 49 (număr de localități: 65).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 7,0 ‰ în Cămărzana, față de o medie de 14,6 ‰ în județul Satu Mare și 20,1 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 15 ‰ în Cămărzana, față de o medie de 213 ‰ în județul Satu Mare și 252 ‰ la nivel național.
Cămărzana: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Construcții de clădiri (număr de societăți: 19).
Cămărzana în cifre
Unde se află Cămărzana?
Populația din Cămărzana în timp
Populația localității Cămărzana a fost de 2.434 în 2016 și de 2.278 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.361 |
| 2022 | 2.345 |
| 2023 | 2.334 |
| 2024 | 2.303 |
| 2025 | 2.286 |
| 2026 | 2.278 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.929.
- Cea mai apropiată localitate este Târșolț, la 5,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Turț (populație: 8.344), la 8,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cămărzana
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cămărzana | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,1 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.784 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.133 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,4 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.728 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.919 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cămărzana | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,85 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 654 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,88 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.762 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 929 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 2.572 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 407,8 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.583 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 70,9 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 139 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,44 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.612 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Cămărzana | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,4 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.553 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,88 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.651 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cămărzana | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 15 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.139 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 2,4% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Cămărzana | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 17,1 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.984 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Cămărzana | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.774 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.536 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Cămărzana | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 36 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.086 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,4 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.118 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cămărzana
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții22 · 23,2%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor16 · 16,8%
- Transport și depozitare12 · 12,6%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 10,5%
- Hoteluri și restaurante9 · 9,5%
- Industria prelucrătoare8 · 8,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 5,3%
- Arte, spectacole și activități recreative5 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Construcții de clădiri19 · 20,0%
- Lucrări speciale de construcții17 · 17,9%
- Lucrări de geniu civil14 · 14,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 11,6%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor10 · 10,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 9,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 7,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 6,3%
- Activități de închiriere și leasing5 · 5,3%
- Hoteluri și alte facilități de cazare4 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cămărzana?
Populația localității Cămărzana este de 2.278 (2026), pe locul 2.087 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cămărzana?
Cămărzana are o suprafață de 49,5 km², cu o densitate a populației de 46 loc./km².
Populația din Cămărzana crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cămărzana a trecut de la 2.434 la 2.278, adică o variație de −6,4%.
Unde se află Cămărzana?
Cămărzana se află în județul Satu Mare. Latitudine 48,009, longitudine 23,309.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cămărzana?
În Cămărzana, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,0 ‰ (2025), pe locul 3.133 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cămărzana?
În Cămărzana, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 15 ‰ (2024), pe locul 3.139 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Cămărzana?
Cele mai apropiate de Cămărzana sunt: Târșolț (5,5 km), Turț (8,6 km), Bixad (8,8 km), Gherța Mică (9,8 km), Tarna Mare (11 km).