Lazuri: populație și statistici
Lazuri are o populație de 6.587 (2026), pe o suprafață de 70,9 km², cu o densitate a populației de 92,9 loc./km². Se află pe locul 480 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +5,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.587
- 70,9 km²
- 93 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Lazuri ocupă locul 12 (număr de localități: 65).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 19 ‰ în Lazuri, față de o medie de 213 ‰ în județul Satu Mare și 252 ‰ la nivel național.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: 0,0 în Lazuri, față de o medie de 0,7 înnoptări în județul Satu Mare și 2,0 înnoptări la nivel național.
Lazuri: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 80).
Lazuri în cifre
Unde se află Lazuri?
Populația din Lazuri în timp
Populația localității Lazuri a fost de 6.256 în 2016 și de 6.587 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.396 |
| 2022 | 6.445 |
| 2023 | 6.452 |
| 2024 | 6.513 |
| 2025 | 6.564 |
| 2026 | 6.587 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.929.
- Cea mai apropiată localitate este Micula, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Satu Mare (populație: 110.409), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lazuri
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lazuri | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,1 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 764 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.247 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.096 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.947 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lazuri | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,57 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 1.907 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 5,01 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 245 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.633 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 567 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 399,7 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.669 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 58,3 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 757 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,52 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 844 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Lazuri | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,5 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.345 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,58 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.198 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lazuri | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 19 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.116 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,9% | 2,4% | 2,3% | pe locul 2.534 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Lazuri | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 18 ‰ | 569 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.109 din 1.250 |
Mediu
| Indicator | Lazuri | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 24,1 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.513 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,89 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 533 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Lazuri | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.423 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.311 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.696 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Lazuri | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 66 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.582 din 3.158 |
Societăți pe activități economice: Lazuri
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor114 · 23,4%
- Construcții69 · 14,2%
- Transport și depozitare64 · 13,1%
- Industria prelucrătoare41 · 8,4%
- Activități administrative și servicii de suport36 · 7,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit35 · 7,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice34 · 7,0%
- Hoteluri și restaurante22 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor80 · 16,4%
- Lucrări speciale de construcții62 · 12,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor62 · 12,7%
- Construcții de clădiri51 · 10,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte48 · 9,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe32 · 6,6%
- Lucrări de geniu civil31 · 6,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi27 · 5,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație22 · 4,5%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management16 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lazuri?
Populația localității Lazuri este de 6.587 (2026), pe locul 480 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lazuri?
Lazuri are o suprafață de 70,9 km², cu o densitate a populației de 93 loc./km².
Populația din Lazuri crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lazuri a trecut de la 6.256 la 6.587, adică o variație de +5,3%.
Unde se află Lazuri?
Lazuri se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,890, longitudine 22,884.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lazuri?
În Lazuri, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 19 ‰ (2024), pe locul 3.116 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: care este valoarea pentru Lazuri?
În Lazuri, „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor” se situează la 0,0 înnoptări (2025), pe locul 1.070 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 0,4 înnoptări.
Care localități se învecinează cu Lazuri?
Cele mai apropiate de Lazuri sunt: Micula (5,2 km), Botiz (7,0 km), Dorolț (8,9 km), Agriș (9,3 km), Satu Mare (11 km).