Bătarci: populație și statistici
Bătarci are o populație de 3.689 (2026), pe o suprafață de 59,9 km², cu o densitate a populației de 61,6 loc./km². Se află pe locul 1.203 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.689
- 59,9 km²
- 62 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Bătarci ocupă locul 28 (număr de localități: 65).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,2% în Bătarci, față de o medie de 2,4% în județul Satu Mare și 2,0% la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 6,2 m³ în Bătarci, față de o medie de 27,5 m³ în județul Satu Mare și 39,9 m³ la nivel național.
Bătarci: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 38).
Bătarci în cifre
Unde se află Bătarci?
Populația din Bătarci în timp
Populația localității Bătarci a fost de 3.858 în 2016 și de 3.689 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.765 |
| 2022 | 3.739 |
| 2023 | 3.739 |
| 2024 | 3.721 |
| 2025 | 3.709 |
| 2026 | 3.689 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.394.
- Cea mai apropiată localitate este Tarna Mare, la 4,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Turț (populație: 8.344), la 5,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Bătarci
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Bătarci | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,9 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.948 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,5 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.724 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,0 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.024 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,9 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.788 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Bătarci | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,69 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 1.863 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,08 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.556 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.412 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 1.688 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 382,8 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.822 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 57,4 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 831 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,81 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.275 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Bătarci | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 23,6 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.105 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,17 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.519 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Bătarci | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 26 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.020 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,2% | 2,4% | 2,3% | pe locul 3.073 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Bătarci | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 6,2 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.507 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 11,47 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 114 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Bătarci | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.543 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.453 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.807 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Bătarci | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 67 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.558 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,7 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.138 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Bătarci
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții42 · 24,1%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor31 · 17,8%
- Transport și depozitare25 · 14,4%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 10,3%
- Hoteluri și restaurante16 · 9,2%
- Industria prelucrătoare7 · 4,0%
- Tranzacții imobiliare7 · 4,0%
- Arte, spectacole și activități recreative7 · 4,0%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții38 · 21,8%
- Construcții de clădiri32 · 18,4%
- Lucrări de geniu civil30 · 17,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte25 · 14,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 12,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 9,2%
- Activități de închiriere și leasing13 · 7,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 6,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 4,6%
- Tranzacții imobiliare7 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Bătarci?
Populația localității Bătarci este de 3.689 (2026), pe locul 1.203 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Bătarci?
Bătarci are o suprafață de 59,9 km², cu o densitate a populației de 62 loc./km².
Populația din Bătarci crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Bătarci a trecut de la 3.858 la 3.689, adică o variație de −4,4%.
Unde se află Bătarci?
Bătarci se află în județul Satu Mare. Latitudine 48,038, longitudine 23,172.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Bătarci?
În Bătarci, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,2% (2026), pe locul 3.073 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Bătarci?
În Bătarci, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 6,2 m³ (2025), pe locul 2.507 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Bătarci?
Cele mai apropiate de Bătarci sunt: Tarna Mare (4,5 km), Turț (5,5 km), Cămărzana (11 km), Halmeu (11 km), Gherța Mică (11 km).