Urziceni (Satu Mare): populație și statistici
Urziceni are o populație de 1.461 (2026), pe o suprafață de 32,2 km², cu o densitate a populației de 45,3 loc./km². Se află pe locul 2.762 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.461
- 32,2 km²
- 45 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Urziceni ocupă locul 61 (număr de localități: 65).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Urziceni, față de o medie de 0,80 ‰ în județul Satu Mare și 1,08 ‰ la nivel național.
Urziceni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 15).
Urziceni în cifre
Unde se află Urziceni?
localități vecine
- Foieni3,0 km · 1.897
- Carei6,8 km · 22.848
- Ciumești8,5 km · 1.297
- Cămin8,6 km · 1.336
- Berveni8,7 km · 3.442
- Căpleni12 km · 3.139
- Sanislău12 km · 3.679
- Petrești14 km · 1.873
Toate localitățile din județul Satu Mare
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Urziceni în timp
Populația localității Urziceni a fost de 1.481 în 2016 și de 1.461 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.486 |
| 2022 | 1.496 |
| 2023 | 1.477 |
| 2024 | 1.463 |
| 2025 | 1.463 |
| 2026 | 1.461 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.514.
- Densitatea populației sale este de 2,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Foieni, la 3,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Carei (populație: 22.848), la 6,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Urziceni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Urziceni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.847 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,6 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.855 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 547 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Urziceni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,73 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 544 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,74 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 637 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 559 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 3.074 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 382,6 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.825 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 69,1 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 193 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,37 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 923 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Urziceni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,64 km | 4,44 km | 6,17 km | pe locul 448 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 207 m³ | 6.399 m³ | 325.688 m³ | pe locul 636 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Urziceni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,6 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.009 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,05 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.611 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Urziceni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 51 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.178 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,2% | 2,4% | 2,3% | pe locul 1.627 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Urziceni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,5 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 181 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 2.157 ‰ | 569 ‰ | 200 ‰ | pe locul 111 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 26,7 ‰ | 10,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 375 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Urziceni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 26,0 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.402 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Urziceni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,68 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 928 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,68 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 514 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Urziceni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 55 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.876 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,8 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 420 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Urziceni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor18 · 19,4%
- Construcții15 · 16,1%
- Industria prelucrătoare11 · 11,8%
- Transport și depozitare11 · 11,8%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 10,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 7,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 7,5%
- Hoteluri și restaurante4 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 16,1%
- Lucrări speciale de construcții14 · 15,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor11 · 11,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 9,7%
- Construcții de clădiri8 · 8,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 7,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 6,5%
- Lucrări de geniu civil5 · 5,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi5 · 5,4%
- Fabricarea produselor alimentare3 · 3,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Urziceni?
Populația localității Urziceni este de 1.461 (2026), pe locul 2.762 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Urziceni?
Urziceni are o suprafață de 32,2 km², cu o densitate a populației de 45 loc./km².
Populația din Urziceni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Urziceni a trecut de la 1.481 la 1.461, adică o variație de −1,4%.
Unde se află Urziceni?
Urziceni se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,722, longitudine 22,393.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Urziceni?
În Urziceni, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Urziceni?
În Urziceni, „Locuințe existente” se situează la 559 (2025), pe locul 3.074 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Urziceni?
Cele mai apropiate de Urziceni sunt: Foieni (3,0 km), Carei (6,8 km), Ciumești (8,5 km), Cămin (8,6 km), Berveni (8,7 km).