Orașu Nou: populație și statistici
Orașu Nou are o populație de 3.522 (2026), pe o suprafață de 63,1 km², cu o densitate a populației de 55,8 loc./km². Se află pe locul 1.274 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.522
- 63,1 km²
- 56 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Orașu Nou ocupă locul 30 (număr de localități: 65).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 5,1 ‰ în Orașu Nou, față de o medie de 12,9 ‰ în județul Satu Mare și 18,5 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 64 ‰ în Orașu Nou, față de o medie de 138 ‰ în județul Satu Mare și 163 ‰ la nivel național.
Orașu Nou: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 53).
Orașu Nou în cifre
Unde se află Orașu Nou?
Populația din Orașu Nou în timp
Populația localității Orașu Nou a fost de 3.879 în 2016 și de 3.522 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.699 |
| 2022 | 3.657 |
| 2023 | 3.623 |
| 2024 | 3.605 |
| 2025 | 3.560 |
| 2026 | 3.522 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.842.
- Cea mai apropiată localitate este Racșa, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Negrești-Oaș (populație: 16.175), la 10,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Orașu Nou
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Orașu Nou | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 5,1 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.147 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.815 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,1 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.450 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.919 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Orașu Nou | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,72 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 1.354 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,85 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.793 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.788 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 1.155 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 507,7 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.326 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,4 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.392 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Orașu Nou | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,3 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.057 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,70 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.940 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Orașu Nou | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 141 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 646 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 2,4% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Orașu Nou | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,7 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 425 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 625 ‰ | 569 ‰ | 200 ‰ | pe locul 316 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 12,2 ‰ | 10,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 668 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Orașu Nou | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 21,9 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.665 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,23 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 801 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Orașu Nou | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.258 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 870 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.777 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Orașu Nou | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 64 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.652 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,8 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.072 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Orașu Nou
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții59 · 19,2%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor58 · 18,8%
- Transport și depozitare50 · 16,2%
- Industria prelucrătoare27 · 8,8%
- Activități administrative și servicii de suport20 · 6,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice18 · 5,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 4,9%
- Hoteluri și restaurante14 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții53 · 17,2%
- Construcții de clădiri51 · 16,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte49 · 15,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor39 · 12,7%
- Lucrări de geniu civil34 · 11,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 11,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi19 · 6,2%
- Fabricarea produselor alimentare12 · 3,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 3,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe9 · 2,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Orașu Nou?
Populația localității Orașu Nou este de 3.522 (2026), pe locul 1.274 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Orașu Nou?
Orașu Nou are o suprafață de 63,1 km², cu o densitate a populației de 56 loc./km².
Populația din Orașu Nou crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Orașu Nou a trecut de la 3.879 la 3.522, adică o variație de −9,2%.
Unde se află Orașu Nou?
Orașu Nou se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,844, longitudine 23,296.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Orașu Nou?
În Orașu Nou, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 5,1 ‰ (2025), pe locul 3.147 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Orașu Nou?
În Orașu Nou, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 64 ‰ (2025), pe locul 2.652 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Orașu Nou?
Cele mai apropiate de Orașu Nou sunt: Racșa (4,4 km), Călinești-Oaș (8,3 km), Vama (8,5 km), Negrești-Oaș (10,0 km), Seini (11 km).