Bixad (Satu Mare): populație și statistici
Bixad are o populație de 7.532 (2026), pe o suprafață de 77,5 km², cu o densitate a populației de 97,1 loc./km². Se află pe locul 400 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: −0,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 7.532
- 77,5 km²
- 97 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Bixad ocupă locul 6 (număr de localități: 65).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 23 ‰ în Bixad, față de o medie de 138 ‰ în județul Satu Mare și 163 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,2% în Bixad, față de o medie de 2,4% în județul Satu Mare și 2,0% la nivel național.
Bixad: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 130).
Bixad în cifre
Unde se află Bixad?
Populația din Bixad în timp
Populația localității Bixad a fost de 7.558 în 2016 și de 7.532 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 7.596 |
| 2022 | 7.580 |
| 2023 | 7.588 |
| 2024 | 7.547 |
| 2025 | 7.574 |
| 2026 | 7.532 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.860.
- Cea mai apropiată localitate este Târșolț, la 4,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Negrești-Oaș (populație: 16.175), la 9,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Bixad
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Bixad | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.735 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.815 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,7 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.930 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,8 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.806 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Bixad | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,63 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 1.160 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,66 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.992 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.631 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 569 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 349,3 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.019 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,6 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.422 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Bixad | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,9 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.312 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,99 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.669 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Bixad | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 39 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,2% | 2,4% | 2,3% | pe locul 3.073 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Bixad | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 53,0 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 363 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Bixad | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,93 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 563 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,40 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.772 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.807 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Bixad | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 23 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.138 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,3 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.004 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Bixad
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții140 · 27,3%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor96 · 18,7%
- Transport și depozitare69 · 13,5%
- Activități administrative și servicii de suport46 · 9,0%
- Industria prelucrătoare38 · 7,4%
- Hoteluri și restaurante23 · 4,5%
- Arte, spectacole și activități recreative20 · 3,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit19 · 3,7%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții130 · 25,3%
- Construcții de clădiri119 · 23,2%
- Lucrări de geniu civil105 · 20,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor67 · 13,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte67 · 13,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor55 · 10,7%
- Activități de închiriere și leasing20 · 3,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi19 · 3,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație19 · 3,7%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră18 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Bixad?
Populația localității Bixad este de 7.532 (2026), pe locul 400 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Bixad?
Bixad are o suprafață de 77,5 km², cu o densitate a populației de 97 loc./km².
Populația din Bixad crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Bixad a trecut de la 7.558 la 7.532, adică o variație de −0,3%.
Unde se află Bixad?
Bixad se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,950, longitudine 23,388.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bixad?
În Bixad, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 23 ‰ (2025), pe locul 3.138 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Bixad?
În Bixad, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,2% (2026), pe locul 3.073 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Bixad?
Cele mai apropiate de Bixad sunt: Târșolț (4,3 km), Cămărzana (8,8 km), Negrești-Oaș (9,3 km), Călinești-Oaș (10 km), Certeze (12 km).