Călinești-Oaș: populație și statistici
Călinești-Oaș are o populație de 5.179 (2026), pe o suprafață de 42,1 km², cu o densitate a populației de 123 loc./km². Se află pe locul 705 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +0,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.179
- 42,1 km²
- 123 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Călinești-Oaș ocupă locul 15 (număr de localități: 65).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 7,0 ‰ în Călinești-Oaș, față de o medie de 12,9 ‰ în județul Satu Mare și 18,5 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 343,1 ‰ în Călinești-Oaș, față de o medie de 422,7 ‰ în județul Satu Mare și 470,2 ‰ la nivel național.
Călinești-Oaș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 101).
Călinești-Oaș în cifre
Unde se află Călinești-Oaș?
localități vecine
- Gherța Mică4,4 km · 3.854
- Târșolț7,6 km · 3.141
- Orașu Nou8,3 km · 3.522
- Turț9,7 km · 8.344
- Bixad10 km · 7.532
- Livada11 km · 7.138
- Cămărzana11 km · 2.278
- Racșa12 km · 3.003
Toate localitățile din județul Satu Mare
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Călinești-Oaș în timp
Populația localității Călinești-Oaș a fost de 5.141 în 2016 și de 5.179 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.155 |
| 2022 | 5.148 |
| 2023 | 5.143 |
| 2024 | 5.166 |
| 2025 | 5.199 |
| 2026 | 5.179 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.891.
- Cea mai apropiată localitate este Gherța Mică, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Turț (populație: 8.344), la 9,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Călinești-Oaș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Călinești-Oaș | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.102 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.938 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.505 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,7 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.978 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Călinești-Oaș | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,35 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 709 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,51 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 722 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.777 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 1.168 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 343,1 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.048 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 70,6 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 147 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,74 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 742 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Călinești-Oaș | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,5 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 981 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,09 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 884 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Călinești-Oaș | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 45 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 2,4% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Călinești-Oaș | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 15,1 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.107 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,44 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 979 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Călinești-Oaș | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.225 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 828 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.367 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Călinești-Oaș | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 59 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.780 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,9 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.697 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Călinești-Oaș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții113 · 25,1%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor86 · 19,1%
- Transport și depozitare57 · 12,6%
- Industria prelucrătoare34 · 7,5%
- Activități administrative și servicii de suport27 · 6,0%
- Hoteluri și restaurante26 · 5,8%
- Alte activități de servicii23 · 5,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit21 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții101 · 22,4%
- Construcții de clădiri100 · 22,2%
- Lucrări de geniu civil74 · 16,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor63 · 14,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte54 · 12,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor41 · 9,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație24 · 5,3%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice17 · 3,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 3,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe13 · 2,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Călinești-Oaș?
Populația localității Călinești-Oaș este de 5.179 (2026), pe locul 705 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Călinești-Oaș?
Călinești-Oaș are o suprafață de 42,1 km², cu o densitate a populației de 123 loc./km².
Populația din Călinești-Oaș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Călinești-Oaș a trecut de la 5.141 la 5.179, adică o variație de +0,7%.
Unde se află Călinești-Oaș?
Călinești-Oaș se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,914, longitudine 23,260.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Călinești-Oaș?
În Călinești-Oaș, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,0 ‰ (2025), pe locul 3.102 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Călinești-Oaș?
În Călinești-Oaș, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 343,1 ‰ (2025), pe locul 3.048 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Călinești-Oaș?
Cele mai apropiate de Călinești-Oaș sunt: Gherța Mică (4,4 km), Târșolț (7,6 km), Orașu Nou (8,3 km), Turț (9,7 km), Bixad (10 km).