Bârsău: populație și statistici
Bârsău are o populație de 2.146 (2026), pe o suprafață de 52,2 km², cu o densitate a populației de 41,1 loc./km². Se află pe locul 2.218 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.146
- 52,2 km²
- 41 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Bârsău ocupă locul 50 (număr de localități: 65).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 68,8 m² în Bârsău, față de o medie de 55,3 m² în județul Satu Mare și 51,1 m² la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,6% în Bârsău, față de o medie de 2,4% în județul Satu Mare și 2,0% la nivel național.
Bârsău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Construcții de clădiri (număr de societăți: 15).
Bârsău în cifre
Unde se află Bârsău?
Populația din Bârsău în timp
Populația localității Bârsău a fost de 2.330 în 2016 și de 2.146 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.181 |
| 2022 | 2.165 |
| 2023 | 2.177 |
| 2024 | 2.159 |
| 2025 | 2.163 |
| 2026 | 2.146 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.305.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Asuaju de Sus, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Fărcașa (populație: 4.234), la 9,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Bârsău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Bârsău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,6 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.339 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,3 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.793 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,2 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.790 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,3 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.714 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Bârsău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,88 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 926 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,19 ‰ | 2,34 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 340 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 863 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 2.698 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 402,1 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.650 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 68,8 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 200 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 5,59 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 167 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Bârsău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,4 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.311 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,40 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.235 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Bârsău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 39 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 2,4% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Bârsău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,2 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.905 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 8,71 km | 4,61 km | 4,05 km | pe locul 250 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Bârsău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.097 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Bârsău | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 97 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.359 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,7 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 966 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Bârsău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor19 · 22,1%
- Construcții17 · 19,8%
- Transport și depozitare13 · 15,1%
- Industria prelucrătoare7 · 8,1%
- Activități administrative și servicii de suport6 · 7,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 5,8%
- Hoteluri și restaurante5 · 5,8%
- Arte, spectacole și activități recreative4 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Construcții de clădiri15 · 17,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 14,0%
- Lucrări speciale de construcții11 · 12,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 12,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 9,3%
- Lucrări de geniu civil7 · 8,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 5,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe4 · 4,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 4,7%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră3 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Bârsău?
Populația localității Bârsău este de 2.146 (2026), pe locul 2.218 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Bârsău?
Bârsău are o suprafață de 52,2 km², cu o densitate a populației de 41 loc./km².
Populația din Bârsău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Bârsău a trecut de la 2.330 la 2.146, adică o variație de −7,9%.
Unde se află Bârsău?
Bârsău se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,592, longitudine 23,219.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Bârsău?
În Bârsău, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 68,8 m² (2025), pe locul 200 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Bârsău?
În Bârsău, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,6% (2026), pe locul 2.803 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Bârsău?
Cele mai apropiate de Bârsău sunt: Asuaju de Sus (5,2 km), Crucișor (6,4 km), Gârdani (7,5 km), Băița de sub Codru (8,1 km), Fărcașa (9,6 km).