Berveni: populație și statistici
Berveni are o populație de 3.442 (2026), pe o suprafață de 47,9 km², cu o densitate a populației de 71,9 loc./km². Se află pe locul 1.308 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.442
- 47,9 km²
- 72 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Satu Mare după populație: Berveni ocupă locul 31 (număr de localități: 65).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 343,4 ‰ în Berveni, față de o medie de 422,7 ‰ în județul Satu Mare și 470,2 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 12,5 ‰ în Berveni, față de o medie de 44,1 ‰ în județul Satu Mare și 60,3 ‰ la nivel național.
Berveni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 17).
Berveni în cifre
Unde se află Berveni?
localități vecine
- Cămin3,4 km · 1.336
- Căpleni5,9 km · 3.139
- Carei8,3 km · 22.848
- Urziceni8,7 km · 1.461
- Foieni12 km · 1.897
- Moftin12 km · 4.372
- Doba14 km · 3.022
- Ciumești17 km · 1.297
Toate localitățile din județul Satu Mare
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Berveni în timp
Populația localității Berveni a fost de 3.684 în 2016 și de 3.442 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.546 |
| 2022 | 3.541 |
| 2023 | 3.505 |
| 2024 | 3.507 |
| 2025 | 3.459 |
| 2026 | 3.442 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.703.
- Cea mai apropiată localitate este Cămin, la 3,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Carei (populație: 22.848), la 8,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Berveni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Berveni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,2 ‰ | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.770 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 14,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.354 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,0 ‰ | 6,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 706 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,7 ‰ | 10,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.295 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Berveni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,26 km | 5,74 km | 7,67 km | pe locul 1.987 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.182 | 158.672 | 10.177.161 | pe locul 2.105 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 343,4 ‰ | 422,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.046 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 52,8 m² | 55,3 m² | 50,3 m² | pe locul 1.272 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Berveni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 12,5 ‰ | 44,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.942 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,61 ‰ | 2,61 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.170 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Berveni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 40 ‰ | 213 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.605 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,1% | 2,4% | 2,3% | pe locul 684 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Berveni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 17 ‰ | 569 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.115 din 1.250 |
Mediu
| Indicator | Berveni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 9,6 m³ | 27,5 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.390 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Berveni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 1,79 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.474 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 0,49 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.374 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 800 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Berveni | Satu Mare | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 88 ‰ | 138 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.700 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,9 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.997 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Berveni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor28 · 28,3%
- Transport și depozitare16 · 16,2%
- Construcții9 · 9,1%
- Industria prelucrătoare8 · 8,1%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 8,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 7,1%
- Hoteluri și restaurante7 · 7,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 4,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 17,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 16,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 15,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 7,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 7,1%
- Lucrări speciale de construcții6 · 6,1%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi5 · 5,1%
- Construcții de clădiri4 · 4,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 4,0%
- Fabricarea produselor alimentare3 · 3,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Berveni?
Populația localității Berveni este de 3.442 (2026), pe locul 1.308 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Berveni?
Berveni are o suprafață de 47,9 km², cu o densitate a populației de 72 loc./km².
Populația din Berveni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Berveni a trecut de la 3.684 la 3.442, adică o variație de −6,6%.
Unde se află Berveni?
Berveni se află în județul Satu Mare. Latitudine 47,764, longitudine 22,491.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Berveni?
În Berveni, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 343,4 ‰ (2025), pe locul 3.046 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Berveni?
În Berveni, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 12,5 ‰ (2026), pe locul 2.942 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Berveni?
Cele mai apropiate de Berveni sunt: Cămin (3,4 km), Căpleni (5,9 km), Carei (8,3 km), Urziceni (8,7 km), Foieni (12 km).